Choć jakiś czas temu Polacy niezbyt chętnie przyjmowali zagraniczne trendy w budownictwie, to dziś coraz częściej interesują się nowinkami płynącymi ze świata. Jednym z nowoczesnych rozwiązań, jakie jest adaptowane także na polskim gruncie, jest stosowanie płyty fundamentowej podczas budowy domu. Ten skandynawski trend budził kiedyś wiele sprzecznych opinii, jednak dziś znajduje w Polsce bardzo wielu zwolenników. To doskonałe rozwiązanie, które wiąże funkcjonalność z oszczędnością, komfortem i nowoczesnością.
Płyta fundamentowa – dlaczego warto wybrać?
Jakiś czas temu do Polski przyszedł trend, który zdominował m.in. budownictwo skandynawskie. Chodzi o nic innego jak stosowanie płyt fundamentowych zamiast tradycyjnych rozwiązań w postaci ław. Pierwotnie budził on wiele skrajnych emocji, ponieważ wydawało się, że płyta fundamentowa jest rozwiązaniem, które nadaje się wyłącznie w przypadku budynków drewnianych, a nie jak w Polsce – w dużej mierze ciężkich, murowanych.
Z czasem jednak Polacy zaczęli się przekonywać, że płyty niosą za sobą szereg korzyści i świetnie nadają się wszędzie tam, gdzie grunt jest wymagający oraz skomplikowany. W efekcie coraz chętniej sięgają po alternatywne, nowoczesne rozwiązanie, jakim są płyty fundamentowe. Stawiasz na budownictwo energooszczędne bądź pasywne czy prefabrykowane? Chcesz skrócić czas trwania budowy? Wybierz płytę fundamentową.
To nic innego jak zestaw przygotowanych, dobranych w odpowiedni sposób materiałów budowlanych, jakie układane są starannie w warstwy i następnie nadają kształt mieszance betonu. W efekcie powstają fundamenty dla stawianego domu, ale także posadzka. Jest to niewątpliwie funkcjonalne rozwiązanie, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób.
Jakie są zalety wykorzystania płyt fundamentowych?
Warto zwrócić uwagę na to, jakie są zalety wykorzystywania płyt fundamentowych, ponieważ jest ich całe mnóstwo. To przede wszystkim zminimalizowanie robót ziemnych – ich zakresu oraz czasu trwania. Tak naprawdę wybierając płyty fundamentowe pod dom jednorodzinny nie mamy konieczności głębokich, niekiedy bardzo skomplikowanych wykopów. W przypadku tradycyjnych ław fundamentowych to wprost konieczność. Płyty zaś są pod tym względem mało wymagające – wystarczy usunąć ziemię roślinną i przenieść ją w inne miejsce.
Dodatkowo wszystkie działania są wykonywane w sposób mechaniczny. W efekcie nie tylko lepiej kontrolujesz czas poświęcony na budowę, ale także oszczędzasz go w znaczący sposób. Jeśli zależy Ci na tym, aby proces stawiania domu przebiegał krótko, wybierz bez wahania płytę fundamentową. Co więcej, płyta daje sporą elastyczność i wygodę – dom może zostać zbudowany nawet na najbardziej skomplikowanym gruncie.
Przygotowanie płyty fundamentowej pod dom murowany
Warto wiedzieć o podstawowych krokach, które należy wykonać, decydując się na postawienie domu murowanego na płycie fundamentowej.
- Odpowiednie przygotowanie gruntu – jak napisaliśmy wyżej, nie jest ono ani trochę skomplikowane czy wymagające. Przygotowanie to nie wymaga zbyt wiele nakładu pracy czy czasu. Wystarczy usunąć ziemię roślinną. Jeśli zdarzają się trudniejsze warunki, wystarczy wymienić grunt na drobny żwir czy pospółkę i warstwę o grubości mniej więcej 40 cm zagęścić mechanicznie.
- Izolacja termiczna płyty fundamentowej – bardzo ważne jest odpowiednie izolowanie płyty. W tym celu warto wykorzystać styrodur – alternatywę dla styropianu. To rozwiązanie bardziej skuteczne i zadowalające. Izolację należy zastosować pod płytą fundamentową oraz wzdłuż jej bocznych krawędzi.
- Zbrojenie płyty fundamentowej – bardzo ważnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniego zbrojenia dla płyty fundamentowej. To najczęściej siatka składająca się z prętów o średnicy od 10 do 12 cm, które ułożone są w odległości od 10 do 20 cm.