Porady

Jak przygotować ogród do zimy?

Jak przygotować ogród do zimy?

Jeszcze nie zaczęła się jesień, ale nim się obejrzymy, a już przyjdą pierwsze przymrozki, dlatego już teraz czas pomyśleć o tym, jak przygotować ogród do zimy. Jakie czynności są niezbędne? Co należy zrobić w pierwszej kolejności? Poznajcie niezbędne prace i akcesoria, w które warto się zaopatrzyć.

Koszenie trawnika – kiedy przeprowadzić ostatnie?

Ostatnie koszenie trawnika przed zimą jest bardzo ważnym zabiegiem. Dzięki niemu trawa nie jest narażona na przemarzanie, a przez odpowiednie uporządkowanie trawnika także pleśń śniegową. Aby trawa wiosną mogła szybko się zregenerować termin ostatniego koszenia należy wyznaczyć na ok. 20 dni przed końcem wegetacji trawy. Trudno jednoznacznie podać termin, bo gdy jesień jest naprawdę ciepła (z czym teraz akurat nie mamy do czynienia) można koszenie przesunąć nawet na początek listopada. Z kolei gdy mamy kapryśną pogodę i jest już dość zimno ostatnie koszenie przeprowadza się mniej więcej do 10 października. Tutaj oczywiście trzeba sprawdzić jak ma się kosiarka elektryczna po lecie, kiedy była szczególnie często eksploatowana. Jeśli ostrza nie są już najlepszej jakości to można je wymienić, a jeśli sprzęt szwankuje, to warto zainteresować się zakupem nowej. Kosiarki elektryczne najlepiej sprawdzają się do małych ogrodów, bo w ich przypadku ogranicza nas długość kabla z przedłużaczem. Trzeba też przy koszeniu bardzo uważać, by nie najechać na kabel, bo jak wiadomo to grozi porażeniem prądem. Można kosić trawę w okularach ochronnych, ale w przypadku kosiarki elektrycznej lepiej nie używać słuchawek tłumiących hałas. Skoro już zasady BHP znamy, to warto dowiedzieć się na jaką wysokość skosić trawę przed zimą. Otóż optymalna to 4 cm. Niższe koszenie będzie bowiem powodowało przemarzanie korzeni, wyższe z kolei może spowodować gnicie trawy, zwłaszcza gdy zalegają na niej jej skoszone resztki czy liście. Świetnie sprawdzają się kosiarki elektryczne z pojemnikiem do którego można zbierać skoszoną trawę. Po wysuszeniu kilka dni może ona trafić do kompostownika.

Przycinanie krzewów, drzewek, wykopywanie cebulek kwiatów

Wrzesień i początek października jest to najlepszy czas na prace związane z cięciem krzewów, drzewek, a także wykopywanie cebulek kwiatów przed zimą. Ale zacznijmy od początku. Cięcie przeprowadzamy w ciepły, pochmurny, ale nie deszczowy dzień. Gałązki powinny zdążyć zdrewnieć i zabliźnić rany zanim nadejdą mrozy. Zbyt późne cięcie roślin grozi ich uszkodzeniem. Cięcia wymagają azalie, różaneczniki, wawrzynek, forsycja, kalina czy też krzewuszka. Trzy ostatnie przycina się zaraz po przekwitnięciu. W przypadku hortensji z cięciem można wstrzymać się do wiosny. Jeżeli chodzi o róże przyciąć należy martwe i chore pędy, a także te uszkodzone. Jesienią usuwamy jedną trzecią najstarszych pędów kwiatowych. Lawendę należy przyciąć do połowy września. Żywopłoty świeżo posadzone również warto przyciąć we wrześniu. We wrześniu przycinamy też krzewy owocowe. Te które owocowały późnym latem przycinamy w całości, a w przypadku tych owocujących w czerwcu i lipcu usuwamy pędy dwuletnie i słabe jednoroczne. Porzeczki i agrest można przycinać jesienią, ale cięcie nie pobudza ich do wzrostu, bo przechodzą w spoczynek zimowy bardzo wcześnie. Konieczne jest za to przycinanie malin. We wrześniu lub na początku października warto również wykopać cebulki kwiatów, które będą przechowywane w czasie zimy do kolejnego sadzenia.

Kiedy przeprowadzić ostatnie jesienne nawożenie roślin?

Jeżeli chodzi o nawozy azotowe to można je stosować nie dłużej niż do połowy lipca. Jeśli chodzi o nawozy jesienne, które go nie zawierają, to można ich używać od końca sierpnia do października. Nawóz miesza się z warstwą gleby, a następnie obficie podlewa się rośliny. Najlepszym terminem na kompostowanie roślin jest październik. Jeżeli jest zbyt kwaśny to przed rozsypaniem należy go zwapnować. Dzięki temu nie doprowadzi się do niszczenia korzeni. Gdy gleba wymaga wapnowania to ten zabieg trzeba przeprowadzić wczesną jesienią, czyli najlepiej we wrześniu. Po rozsypaniu trzeba taki nawóz głęboko przekopać z ziemią. Nie można stosować nawozów na oko. Najpierw trzeba przeprowadzić analizę gleby, by wiedzieć, czego tak naprawdę potrzebują rośliny.

Ściółkowanie i okrywanie roślin, grabienie liści

Ostatnią ważną pracą jest ściółkowanie i okrywanie roślin. W tym przypadku można wyjątkowo poczekać i wykonać pracę maksymalnie do dwóch tygodni po pierwszych przymrozkach, aby rośliny się zahartowały, a pędy zaczęły drewnieć. Bardzo ważne jest też regularne grabienie liści, aby nie powstała pleśń śniegowa.

Similar Posts