Porady

Wnęka w ścianie – moc rozwiązań wnętrzarskich

Choć malowanie wnęki z pozoru może wydawać się zadaniem trudnym i wymagającym wprawy, to tak naprawdę nie jest wcale skomplikowane. Warto przed rozpoczęciem pracy mieć w głowie strategię i konsekwentnie ją realizować. W ten sposób efekt końcowy może przejść Twoje najśmielsze oczekiwania!

Malowanie wnęki okiennej

Gdy okno tworzy wnękę, można wykorzystać to w ciekawy sposób. Zastanawiasz się czy malować wnęki okienne? Oczywiście że tak! Warto jednak pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, najpierw pomaluj ściany, a wnękę zostaw sobie na koniec. Pamiętaj, by odpowiednio zabezpieczyć framugę za pomocą taśmy malarskiej, a pod samym oknem oraz na parapecie rozłóż folię. Jeśli przy oknie mieści się kaloryfer, to on też potrzebuje zabezpieczenia za pomocą taśmy. Jeśli masz zamiar pokryć wnękę okienną innym kolorem niż ściany, to pamiętaj o tym, by zabezpieczyć również krawędź wnęki, by kolory się nie zmieszały w nieestetyczny sposób.

Do pracy przyda Ci się płaski pędzel, z pomocą którego pomalujesz powierzchnie przy parapecie, krawędziach okna czy łączeniu się dwóch płaszczyzn ściany. Z kolei wałek o małej średnicy będzie przydatny w trakcie malowania samej wnęki. Po wyschnięciu pierwszej warstwy, powtórz malowanie. Po zakończeniu pracy pamiętaj o usunięciu taśmy malarskiej, która pozostawiona na dłużej może zaschnąć i zniszczyć efekt końcowy.

Malowanie wnęki ściennej

Malowanie wnęki ściennej jest bardzo podobne do malowania wnęk okiennych. Pamiętaj, by również zabezpieczyć krawędzie taśmą jeśli do wnęki wybierasz inny kolor niż na reszcie ściany. Jeśli całą wnękę zamierzasz pomalować na kolor identyczny jak ściany, to zacznij pracę od pokrycia farbą miejsc łączenia się powierzchni, a dopiero później maluj samą wnękę.

Efekty dekoracyjne we wnękach

Wnęki bywają malowane na ten sam kolor co ściana. Czasem jednak są jaśniejsze, zwłaszcza przy oknie. To pomaga wpuścić do wnętrza więcej światła i optycznie je powiększyć. Z kolei wnęki ścienne często są pokrywane ciemniejszym odcieniem niż reszta ściany, co optycznie powoduje efekt głębi.

Sama wnęka to także moc ciekawych rozwiązań aranżacyjnych. Pomysłem na wnękę w ścianie w salonu jest stworzenie w niej kolekcji pamiątek, zdjęć lub rękodzieł, wedle preferencji właściciela mieszkania. Wnęka pomalowana na ciemniejszy kolor niż na pozostałych ścianach i dodatkowo wzbogacona o ciekawą kolekcję przedmiotów sprawia interesujące wrażenie i czyni pomieszczenie pełnym charakteru.

A może obraz? To idealne rozwiązanie dla wszystkich miłośników sztuki, którzy posiadając wnękę w salonie lub pokoju dziennym mogą z niej uczynić małą lub większą galerię. To mogą być obrazy ulubionego artysty, plakaty rysownika, którego twórczość szczególnie cenisz lub też ozdobne wazony nadające wnęce niespotykany klimat. Wyjątkowe wrażenie pogłębi jeszcze odpowiedni dobór farby do wnęki. Warto wybrać odcień pokrewny do znajdującego się na ścianie, ale czyniący zauważalny punkt – np. przy zielonych ścianach, radosny kolor żółty we wnęce. To dodatkowo podkreśli ciekawy efekt aranżacyjny i sprawi domownikom dużo radości.

Similar Posts