Porady

Czy warto uprawiać rozchodniki w ogrodzie?

Czy warto uprawiać rozchodniki w ogrodzie?

Rozchodniki to jedne z najłatwiejszych roślin do uprawy w ogrodzie. Są one idealne szczególnie dla początkujących ogrodników, którzy dopiero uczą się jak pielęgnować rośliny. Rozchodniki są niezwykle wdzięczne i łatwo je hodować. Można uprawiać je w doniczkach lub bezpośrednio w ogrodzie. Jeżeli chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób o nie dbać, to koniecznie przeczytaj dalszą część tekstu. Dowiesz się również, jakie są najpopularniejsze odmiany rozchodników oraz czy warto hodować je w ogrodzie, donicach, czy też nie.

Jak dbać o rozchodniki?

Rozchodniki to gatunek bylin, który nie wymaga wielkiej pielęgnacji. Rośliny te należą do gatunków wieloletnich, są łatwe w uprawie i dość odporne na suszę oraz przymrozki. Najważniejsze jest, aby pamiętać o ich wymaganiach – a nie mają one ich zbyt wiele. Mogą rosnąć nawet w glebach jałowych, jednak preferują stanowiska o podłożu przepuszczalnym. Co ciekawe, mogą być uprawiane w doniczkach lub bezpośrednio w ogrodzie. Jeżeli więc masz mały ogródek, to lepiej będzie je trzymać w dużych donicach – dzięki temu łatwiej będzie je przesadzać oraz chronić przed chorobami i szkodnikami.

Rozchodniki lubią dużo światła, dlatego najlepiej jest uprawiać je w ogrodzie na otwartej przestrzeni. Lubią też się „rozchodzić”, dlatego przy ich uprawie musisz pamiętać, aby zapewnić im wystarczającą ilość miejsca. Wieloletnie kępy należy odmładzać, z racji tego, że mogą nieestetycznie „łysieć” w środku.

Na wiosnę warto pamiętać o przycinaniu rozchodników zarówno w ogrodzie, jak i w donicach. Mniej więcej o 2-3 cm, jeżeli roślina osiągnie wysokość 15 cm. W ten sposób będzie tworzyć znacznie bardziej zwarte kępy, które wyglądają estetyczniej i okazalej. Poniżej znajdziesz kilka najpopularniejszych odmian rozchodników, które warto posadzić w swoim ogrodzie.

Najpopularniejsze gatunki rozchodników do ogrodu

Jeżeli chodzi o odmiany rozchodników, to jest ich wiele. Niektóre z nich lubią się rozrastać i niemal kłaść na ziemi. Przy czym inne wolą tworzyć wysokie, zwarte kępy. Przy wyborze właściwej odmiany pamiętaj, aby kierować się głównie tym, jak ma wyglądać roślina i do czego ma ona służyć. Jeżeli chcesz, aby była ona odporna na suszę, to lepiej wybierz gatunek, który lubi się rozrastać. Natomiast jeśli chcesz mieć piękny, zadbany ogród, to postaw na gatunki tworzące kępy.

Popularnymi gatunkami rozchodników, są:

  • „Sedum” – bylina, która osiąga ok. 60 cm. Ma twarde i sztywne liście oraz zwarty pokrój. Idealnie sprawdzi się do uprawy w dużej donicy, np. na tarasie. Pierwsze pędy wypuszcza już w marcu;

  • „Mr Goodbud” – dorasta do około 45 cm lub więcej. Jest to odmiana, której kwiatostany przybierają amarantową barwę, która przyciąga wzrok każdego przechodnia. Ma pokrój, który tworzy zwarte, wyprostowane kępy, dlatego również sprawdzi się, jako roślina do donic zewnętrznych;

  • „Stardust” – odmiana, która dorasta do około 50 cm w ogrodzie. Charakteryzuje się niewielkimi wymaganiami i niewątpliwie urzekającym pokrojem. Najpiękniej prezentuje się w okresie kwitnienia, kiedy jego puszyste kwiatostany przypominają pył gwiezdny, stąd też nazwa.

Czy warto uprawiać byliny/rozchodniki w ogrodzie?

Odpowiedź brzmi: tak. Rozchodniki są bardzo dekoracyjne i łatwe w uprawie. Są dostępne w różnych kolorach i kształtach, dzięki czemu można je dopasować do każdego ogrodu. Niewiele roślin może poszczycić się taką różnorodnością jak rozchodniki. Są one również odporne na choroby i szkodniki, a także na mróz. Dlatego też są idealne do uprawy w Polsce.

Similar Posts