Projektowanie

Czym różnią się kamery i rejestratory IP od rozwiązań analogowych?

kamery i rejestratory IP

Systemy monitoringu wizyjnego cieszą się ogromnym zainteresowaniem nie tylko wśród właścicieli firm, lecz także osób prywatnych. Dzięki nim możemy zabezpieczyć posesję przed włamywaczami. Zanim zdecydujemy się na montaż kamer, musimy zdecydować, czy interesuje nas system analogowy, czy cyfrowy. Podpowiadamy, jak dobrać urządzenia do swoich potrzeb i specyfiki obiektu!

Jaki system monitoringu wizyjnego wybrać?

Analogowy system monitoringu wizyjnego cieszy się dużą popularnością ze względu na przystępną cenę i minimalne wymagania techniczne. Z drugiej strony coraz więcej właścicieli domów i przedsiębiorców wybiera zestawy kamery IP z PoE. Urządzenia PoE nie wymagają dodatkowego okablowania i można je szybko podłączyć do istniejącej infrastruktury sieciowej. Kamery zapewniają obraz w najwyższej jakości, dzięki czemu ułatwiają identyfikację sprawcy lub odczytanie numerów tablicy rejestracyjnej. Zestaw monitoringu IP można połączyć z kontrolą dostępu lub systemem alarmowym, tworząc wielopoziomową ochronę posiadłości.

Monitoring – analogowy, czy cyfrowy?

Zanim podejmiemy ostateczną decyzję, powinniśmy zdać sobie sprawę, że technologia analogowa od dawna nie jest rozwijana, podczas gdy monitoring IP oferuje coraz to nowe funkcje. Niektóre zestawy kamer IP umożliwiają dwukierunkowy przekaz dźwięku, co pozwala komunikować się na odległość. Urządzenia mają wejście na kartę micro-SD i zaimplementowane kodeki kompresji video. Dzięki temu możemy zapisać dłuższy film, przy czym nie traci on na jakości.  W ten sposób zmniejszymy obciążenie przepustowości łącza. Każda kamera ma własny adres IP, co oznacza, że możemy go skomunikować z dowolnym odbiornikiem w sieci. Tego rodzaju urządzenia znajdziemy pod adresem: https://sklep-ecsystem.pl/category/monitoring-ip-zestawy-monitoringu-ip W przypadku systemu analogowego potrzebujemy rejestratora z wejściem typu BNC. Obraz jest przesyłany w nieskompresowanym pliku NTSC lub PAL w 25-30 kl/s. To oznacza, że nagrania zajmują sporo miejsca na dysku.

Zestawy monitoringu IP – zalety

Dużą zaletą zestawu monitoringu IP jest łatwa rozbudowa, dzięki czemu dostosujemy go do aktualnych potrzeb. System umożliwia zdalne sterowanie za pomocą aplikacji. Dzięki temu możemy w każdej chwili sprawdzić, co dzieje się w domu i wokół niego pod naszą nieobecność. Kamery IP mają intuicyjny interfejs, podczas gdy obsługa menu OSD, występuje w urządzeniach analogowych, może sprawiać trudność. Decydując się na zestaw do monitoringu IP, odtworzymy obraz w takiej rozdzielczości, w jakiej został nagrany. W ten sposób wyłapiemy wszystkie istotne szczegóły. System analogowy jest tańszy niż zestaw monitoringu IP, ale zazwyczaj oferuje niższą jakość obrazu niż standardy cyfrowe. W przypadku systemu analogowego maksymalna rozdzielczość obrazu wynosi 768 x 576 pikseli, z kolei kamery IP nagrywają filmy w jakości Full HD (1920 x 1080 pikseli). Dzięki temu możemy łatwo odtworzyć kolejność wydarzeń.

Monitoring – o czym warto pamiętać?

Monitoring analogowy jest niezawodny, podczas gdy zestaw IP jest podatny na zakłócenia. Aby zapewnić stabilne działanie sprzętu, każdą kamerę należy podłączyć na osobnym kablu. System analogowy oferuje słabszej jakości obraz, z drugiej jego działanie zależy wyłącznie od zasilania. Jeśli zdecydujemy się na zestaw monitoringu IP, powinniśmy dysponować stabilną siecią internetową. System analogowy sprawdzi się doskonale w mniejszych obiektach, z kolei monitoring cyfrowy jest polecany także wtedy, gdy trzeba zainstalować więcej kamer. Zestawy do monitoringu IP są skierowane do osób, które cenią sobie innowacyjne rozwiązania. Urządzenia korzystają ze switcha PoE, który nie tylko służy do ich zasilania, lecz także umożliwia transmisję obrazu i dźwięku. System analogowy wykorzystuje z kolei kabel koncentryczny, co ogranicza przepustowość transferu. Z drugiej strony odległość transmisji wynosi nawet 500 m, podczas gdy zasięg w technologii cyfrowej sięga nawet 100 m. Można go jednak zwiększyć, stosując extender dla sieci Ethernet. Jeżeli szukasz sprawdzonego dostawcy kamer i rejestratorów monitoringu IP, to zobacz ofertę sklepu EC System.

Artykuł sponsorowany.

Similar Posts