Dezynfekcja jest metodą, dzięki której można zneutralizować mikroorganizmy takie jak drobnoustroje, czyli bakterie, grzyby, a także wirusy. Czy jednak można metody dezynfekcji wykorzystać w walce ze szkodnikami? Warto poznać różnice pomiędzy dezynfekcją i dezynsekcją i sposoby walki ze szkodnikami takimi jak choćby pluskwy czy mrówki.
Różnica pomiędzy dezynfekcją a dezynsekcją
Dezynfekcja dobrze sprawdza się do zwalczania mikroorganizmów takich jak drobnoustroje. Może pomóc osiągnąć większą czystość, ale nie jałowość danej powierzchni. Na pewno dezynfekcja nie jest skuteczna w przypadku szkodników. Aby je zwalczyć konieczne jest zastosowanie jednej z metod dezynsekcji. Dzięki odpowiednio dobranej metodzie możliwe jest zwalczanie szkodników takich jak pluskwy, mrówki, karaczany czy owady latające. Można też różnicę podsumować w ten sposób, że dezynfekcję stosuje się na mikroorganizmy niewidoczne gołym okiem, a dezynsekcję na insekty, które można zauważyć, choć wyjątkiem są mikroskopijne roztocza.
Jakie są skuteczne sposoby zwalczania szkodników?
Dezynsekcja wykonywana jest kilkoma popularnymi metodami. Zwalczanie pluskiew odbywa się poprzez zamgławianie ULV, ale również metody zintegrowane IPM. Metody zwalczania owadów to:
- opryskiwanie, które dociera w szczeliny, szpary, kryjówki,
- opylanie stosowane w piwnicach i na poddaszach,
- fumigacja skuteczna w neutralizacji owadów latających,
- przynęty i trutki odpowiednie na mrówki czy karaczany.
Dezynsekcja metodą zamgławiania ULV polega na rozprowadzeniu w pomieszczeniu zimnej mgły z preparatem biobójczym. Stosuje się specjalne urządzenie zwane zamgławiaczem. Ta metoda łączy dezynfekcję z dezynsekcją, bowiem wykorzystywana jest także do zwalczania mikroorganizmów w mieszkaniach, np. trupiego jadu po zmarłym, przy czym stosuje się tu oczywiście inne substancje chemiczne niż w przypadku dezynsekcji. Na rynku dostępnych jest mnóstwo substancji biobójczych, a niektóre szkodniki uodparniają się na wiele z nich. Profesjonaliści wiedzą jak dobrać skuteczne metody zwalczania insektów.
Czy dezynfekcję stosuje się przed dezynsekcją?
Jedną z form dezynsekcji jest akaryzacja, czyli likwidacja roztoczy. Przed fizycznym, czy też chemicznym pozbyciem się problemu można wykonać dezynfekcję pomieszczenia, która może służyć likwidacji drobnoustrojów takich jak bakterie, wirusy czy grzyby. Dzięki zastosowaniu obu metod można zapewnić np. czystość w hotelach, pensjonatach, schroniskach, podwyższając komfort i bezpieczeństwo osób korzystających z budynków i pokoi. W przypadku lokali gastronomicznych czy sklepów z żywnością rekomendowane jest stosowanie lamp owadobójczych na owady latające, gdyż dezynsekcję przeprowadza się tylko w uzasadnionych przypadkach. Wtedy oczywiście konieczne jest wyczyszczenie i usunięcie wszelkich mebli, a także pozbycie się skażonej żywności.