Obecnie dzięki różnorodnym materiałom wykończeniowym mamy możliwość stworzenia tarasu, który będzie spełniać wszystkie nasze wymagania dotyczące funkcjonalności i estetyki.
Wybierając płyty tarasowe, stawiamy na solidność – odporność na działanie zmiennych warunków atmosferycznych i uszkodzenia mechaniczne. Dodatkowo dzięki dużej, płaskiej powierzchni płyt tarasowych uzyskujemy wysoce estetyczną, nowoczesną stylizację przestrzeni, wliczając w to ścieżki i schody.
Najczęściej stosowane są dwie metody montażu płyt tarasowych: na sucho – układanie płyt bez wylewki i warstw hydroizolacyjnych; oraz na mokro – na wylewce i kleju.
Jak układać płyty tarasowe na sucho?
Układanie płyt tarasowych na sucho polega na umieszczaniu ich bezpośrednio na gruncie. Oczywiście wcześniej musimy odpowiednio przygotować nawierzchnię, aby płyty dobrze do niej przylegały i nie „pracowały”podczas późniejszej eksploatacji. Powinniśmy zatem:
– Dokładnie wytyczyć całą powierzchnię, na której ułożymy płyty tarasowe – ułatwi to prace ziemne i pomoże wyliczyć ilość potrzebnego materiału.
– Wykonać wykop na ok. 30 cm z zachowaniem spadku terenu, najlepiej ok. 7 st. – dzięki temu deszczówka będzie odpowiednio odprowadzana, a teren odwodniony.
– Wzdłuż obwodu wykopu rozłożyć obrzeże trawnikowe lub betonowe krawężniki – zazwyczaj taras nie jest narażony na duże obciążenia, więc obrzeże trawnikowe powinno być wystarczające.
– Równomiernie wypełnić powierzchnię wykopu drobnym kruszywem na wysokość około 20 centymetrów i odpowiednio zagęścić.
– Na ubite kruszywo wysypać kilkucentymetrową warstwę piasku lub piasku zmieszanego z cementem – wysokość warstwy piasku musimy dostosować do spadku terenu i wysokości płyt tarasowych – pamiętajmy, że piasek osiądzie nieco pod naciskiem płyt.
– Ułożyć płyty tarasowe – powinniśmy zachować kilkumilimetrowe odstępy między płytami na fugi. Dodatkowo układając płyty, musimy delikatnie dobijać je gumowym młotkiem, aby odpowiednio osiadły na piasku i jednocześnie ciągle uważać na zachowanie spadku.
– Wypełnić przestrzenie między płytami fugą – możemy do tego użyć zwykłego piasku. Musimy zmoczyć płyty wodą i w szczeliny dokładnie wcierać piasek aż do całkowitego ich wypełnienia.
Jak układać płyty tarasowe na mokro?
Jeżeli teren pod nasz taras (ścieżkę lub schody) został już wcześniej wybetonowany, to układanie płyt tarasowych będzie przypominać kafelkowanie!
Jednak najpierw powinniśmy sprawdzić, czy warstwa betonu jest odpowiednio wytrzymała i czy ma co najmniej 20 cm wysokości. Jeśli tak, to w kolejnych rokach musimy:
– Zakupić odpowiednią elastyczną i całkowicie mrozoodporną zaprawę klejącą.
– Nałożyć zaprawę na wylewkę (nie za cienko) – warstwa kleju może mieć nawet do 1 cm, musimy też pamiętać, by zachować spadek powierzchni.
– Wykonać fugowanie – powinniśmy wybrać mrozoodporne fugi żywiczne lub epoksydowe. Masę fugową musimy dokładnie wcisnąć w szczeliny pomiędzy płytami, a na koniec dokładnie umyć całą powierzchnię, na której układaliśmy płyty tarasowe.
Modny i użyteczny efekt
Taras to swego rodzaju przedłużenie przestrzeni domowej – w szczególności salonu. Dzięki trwałym i praktycznym płytom tarasowym marki Jadar nasz taras stanie się powierzchnią, na której komfortowo rozstawimy meble ogrodowe lub ustawimy letnią jadalnię. Dodatkowo, jeśli jego powierzchnia zostanie zabrudzona, wystarczy, że zmyjemy ją mopem lub myjką ciśnieniową.
Eleganckie i modne wykończenie tarasu będzie nas zachęcać do urządzania na nim przyjęć. Równa powierzchnia płyt tarasowych Jadar wygląda efektownie i modnie, a co najważniejsze chodzenie po niej jest łatwiejsze niż chodzenie po tradycyjnej kostce brukowej.