Porady

Jak uszczelnić instalację wodną? Tylko pewne rady!

Jak uszczelnić instalację wodną? Tylko pewne rady!

Awarie zdarzają się i czasem nieoczekiwanie. Rzeczywiście życie potrafi zaskoczyć i czasem zaskakuje uszkodzeniem instalacji wodnej. Woda niewątpliwie jest bardzo ważna, stąd nie wystarczy tylko ją zakręcić, a potem poczekać aż przyjdzie hydraulik. W końcu dobrzy fachowcy mają odległe terminy. W takim przypadku należy podjąć się naprawy. Jak więc uszczelnić instalację wodną? O czym należy pamiętać?

Gdy rura pęknie

Awarie mogą być różne. Jedno jest pewne, każda z nich jest nieprzyjemna. Trudno wyobrazić sobie brak wody, ale uszkodzenie instalacji grozi też zalaniem. Jedną z najczęstszych awarii instalacji jest pęknięta rura. Z pozoru wydaje się, że wystarczy ją wymienić, a jednak nie jest to takie łatwe, biorąc pod uwagę, że niektóre rury są spawane. W takim wypadku trzeba ją zakleić. Dziura w rurze może pojawić się na skutek nie tylko uszkodzenia mechanicznego, ale też korozji. Pracę należy rozpocząć od spuszczenia wody z instalacji i zamknięcia jej dopływu. Potem już można przejść do pracy. Pamiętajcie jednak, że nie należy zaklejać rury silikonem, gdyż woda szybko go wypłucze. Lepiej postawić na masę hydrauliczną dwuskładnikową. Mieszacie oba składniki i nakładacie na wybrane miejsce, tworząc odpowiednią formę dobraną do uszkodzenia. Oczywiście trzeba też osuszyć powierzchnię wokół nieszczelności i ją zmatowić, bo tylko wtedy uszczelniacz będzie dobrze się trzymał.

Jak uszczelnić rurę?

Czasami małe rzeczy mogą sprawić duże problemy, czego przykładem jest źle uszczelniona śruba. Niestety może to prowadzić do rozszczelnień i zalania. Szczególnie rury kanalizacyjne i odpływowe narażone są na działanie silnych związków i przez to uszczelnienia mogą „puszczać”. Co w takim przypadku można zrobić? Zastosować klej do śrub. Dobrze sprawdzi się klej anaerobowy. Możecie też zastosować uszczelniacz i zaaplikować go do środka rury, co rzecz jasna będzie bardziej pracochłonne, ale również da dobry efekt.

Jak naprawić instalację wodną pod ciśnieniem?

Naprawdę duży problem pojawia się, gdy nie możecie zakręcić wody płynącej z sieci. Uszczelnienie rur pod ciśnieniem może być naprawdę trudne i często próba podjęcia się tej pracy może spowodować jeszcze większe problemy. Ale czasami trzeba działać szybko i nie ma czasu na zastanowienie, bo w innym przypadku grozi to zalaniem mieszkania i dodatkowo sąsiadów. Choć to rozwiązanie nie jest idealne, to jednak sprawdzi się do czasu aż przyjedzie pogotowie wodno-kanalizacyjne. Rurę pod ciśnieniem możecie uszczelnić, używając wkrętu z uszczelką. Najpierw musicie nieco powiększyć dziurę, a następnie wkręcić w nią samogwintujący element. Zastosowanie takiego rozwiązania zmniejszy średnicę przepływu. Pamiętajcie też, że warto zastosować kleje anaerobowe do dodatkowego zabezpieczenia wkrętu. Jeżeli rura pokryta jest warstwą cynku, to czeka Was jeszcze jedna praca, a mianowicie trzeba ją zmatowić. Po zmatowieniu należy odtłuścić powierzchnię i dopiero wtedy można nakleić łatkę. Bardzo dobrze sprawdzają się też specjalistyczne preparaty na bazie żywicy epoksydowej. Aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt możecie zastosować opaskę, którą owijacie uszkodzone miejsce. W ten sposób wzmocnicie uszczelnienie.

Klej anaerobowy – dlaczego warto go stosować?

Do uszczelniania instalacji wodnej możecie zastosować klej anaerobowy. Sprawdzi się też do łączenia rur metalowych. Jest to klej beztlenowy, co oznacza, że zaczyna działać, gdy zostaje odcięty dostęp tlenu. Dzieje się to po połączeniu dwóch elementów i dociśnięciu ich do siebie. Rzeczywiście ten klej jest dobrym i efektywnym uszczelniaczem. Dostępne są różne rodzaje klejów anaerobowych. Można postawić na ten o średniej sile wiązania, ale lepiej postawić na specjalistyczne kleje stosowane w hydraulice. Głównym składnikiem tego typu klejów jest proszek teflonowy. Taki klej wykazuje dużą odporność na wysokie ciśnienie, ale też agresywne czynniki chemiczne. Bardzo dobrze wypełnia szczeliny, a za sprawą lepkości łatwo się go aplikuje, a przy tym aplikacja jest szybka. Jak widzicie samodzielna naprawa instalacji wodnej jest możliwa, przy czym trzeba wykazać się precyzją i dokładnością, a efekt będzie bardzo dobry.

Similar Posts