Niektóre prace budowlane czy remontowe wymagają zastosowania akcesoriów, które pozwalają na wyniesienie pracownika na wysokość co najmniej kilku metrów. Mowa tu zarówno o podestach ruchomych, jak i rusztowaniach czy zwykłych drabinach. Które z nich sprawdzą się najlepiej w danym przypadku?
Kiedy sprawdzą się podesty ruchome przejezdne?
Podesty ruchome przejezdne mają zastosowanie przede wszystkim tam, gdzie konieczne jest wykonywanie prac nie tylko w jednym punkcie. Takie konstrukcje można bowiem przesuwać. Spiszą się więc doskonale podczas napraw i montażu instalacji, ciągnących się wzdłuż ścian lub na całej szerokości sufitu. Podesty ruchome można wykorzystać zarówno w trakcie prac wewnątrz budynku, jak i na świeżym powietrzu.
– Podesty ruchome mogą być wyposażone w długie wysięgniki. Dzięki temu nie wymagają one podjeżdżania bezpośrednio pod punkt, w którym realizuje się prace. To dobry wybór zwłaszcza w przypadku obiektów w trakcie budowy – mówi specjalista z firmy Gizo oferującej podesty ruchome.
Kiedy warto postawić na rusztowania zamiast podestów ruchomych?
Rusztowania są bardzo popularnymi konstrukcjami zwłaszcza w trakcie remontów i prac budowlanych, które trwają co najmniej kilka tygodni. Trzeba bowiem pamiętać, że ich montaż jest czasochłonny i wymaga zaangażowania osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Rusztowania niekiedy wyposaża się w kółka, które pozwalają na przesuwanie całej konstrukcji. Zwykle ma to miejsce w przypadku mniejszych modeli.
Na rusztowania najczęściej stawia się w sytuacji, gdy prace mają być przeprowadzane w jednym miejscu. To dobry wybór także wtedy, kiedy niezbędne jest działanie na znacznej wysokości. Na rynku znaleźć można bowiem specjalne rusztowania, które montuje się jedynie w okolicach dachu – nie sięgają one ziemi.
Kiedy zamiast podestu ruchomego wystarczy drabina?
Drabina jest najbardziej podstawowym akcesorium, ponieważ pozwala ona na wykonanie prac na dość niewielkich wysokościach. Ma jednak jedną ważną wadę. Bywa niestabilna i nie ma zabezpieczeń, które zapobiegają spadnięciu pracownika. Firmy remontowo-budowlane korzystają z takiego produktu zwłaszcza w trakcie remontów mieszkań i domów. W takich miejscach nie ma bowiem możliwości zastosowania podestów ruchomych przejezdnych oraz rusztowań. Drabiny są niewielkie i łatwo je złożyć, co umożliwia wniesienie ich nawet na wysokie piętra budynków.
Jak wybrać odpowiedni sprzęt?
Wybór pomiędzy podestem ruchomym samojezdnym a rusztowaniem lub drabiną zależy przede wszystkim od miejsca, w którym mają być prowadzone prace. We wnętrzach hal można pozwolić sobie na wszystkie trzy rozwiązania, choć zdecydowanie najmniej bezpieczna jest drabina. W trakcie prac wewnątrz budynków, zwłaszcza na wyższych piętrach, zwykle nie ma możliwości skorzystania z podestu ruchomego.
Wybierając odpowiedni sprzęt, który pozwoli wynieść pracowników na wysokość kilku metrów, należy skupić się na kilku czynnikach. Mowa tu zwłaszcza o:
- czasie trwania prac,
- wymaganej wysokości,
- ewentualnej konieczności przesuwania konstrukcji,
- wysokości pomieszczenia,
- rodzaju prowadzonych prac.
Firmy z branży budowlano-remontowej zwykle mają w swoim wyposażeniu różne konstrukcje niezbędne do wykonywania prac na wysokościach. Niekiedy w trakcie realizacji jednej inwestycji wykorzystuje się nawet kilka z nich.