Porady

Jak wyglądają ceny mieszkań we Wrocławiu?

Jak wyglądają ceny mieszkań we Wrocławiu?

Zakup nieruchomości to jedna z ważniejszych decyzji, którą należy dobrze przemyśleć. W których dzielnicach Wrocławia nieruchomości są w najbardziej atrakcyjnych cenach?

Jaka lokalizacja będzie idealna? Na co zwrócić uwagę przy wyborze mieszkania?

Najwięcej osób poszukujących mieszkanie, to ich przyszli lokatorzy. Poszukują nieruchomości według własnych potrzeb. Najczęściej wybierają te mieszkania w średnich cenach, rzadziej w drogich dzielnicach. Ponadto często inwestują w nowe budownictwo znajdujące się blisko centrum.

Jakie ceny na rynku pierwotnym?

Bardzo istotnym elementem na wybór mieszkania ma cena. Natomiast jeśli mieszkanie ma być inwestycją to ważny jest również stosunek ceny do prognozowanych zysków. Dlatego może to wyglądać różnie w poszczególnych dzielnicach Wrocławia.

Na rynku pierwotnym ceny mieszkań znacząco wzrosły, zwłaszcza jeśli chodzi o centrum. Zwłaszcza w dzielnicach Stare Miasto, Śródmieście, Krzyki – w obrębie południa, okolice Magnolii i Grabiszyńska. Obecnie ceny wahają się pomiędzy 6,5 tys do 22 tys zł za m².

Natomiast na rynku wtórnym ceny również poszły w górę. Wyremontowane mieszkanie o powierzchni 40m² w bloku z wielkiej płyty może kosztować nawet 7500 zł za m².

Chociaż na pierwszy rzut oka ceny wydają się ogromne, to należy pamiętać jeszcze o innych aspektach. Bowiem jeśli zakup nieruchomości to nasza inwestycja i kupujemy bogato wyposażony apartament, spodziewać się można bardzo dobrej stopy zwrotu z inwestycji. Oczywiście to wszystko zależy od indywidualnego przypadku, kwoty najmu itp.

Dlatego wybierając mieszkanie pod wynajem, warto zainwestować w ciut droższe, ale za to położone w dobrej lokalizacji. We Wrocławiu najatrakcyjniejsze miejsca to okolice między innymi Aquaparku, Sky Tower, Plac Grunwaldzki czy Stare Miasto. Najczęściej mieszkania wynajmują studenci czy cudzoziemcy, których skusi atrakcyjna cena w porównaniu za dobę hotelową.

Sytuacja na rynku nieruchomości

Ciągle wiele mieszkań kupowanych jest w celu inwestycji, pod wynajem lub jako lokal mieszkalny. Zarówno za gotówkę, jak i w kredycie. Niestety ilość sprzedaży zmniejszyła się w wyniku rosnących kosztów.

Wszystko to związane jest bezpośrednio ze wzrostem cen materiałów budowlanych, które aż o 30% się zmieniły. Ponadto nadal brakuje osób do pracy w tej branży, a koszty pracy wzrosły. Pojawiają się także zastoje z powodu braku materiałów. Wzrastają także ceny gruntów pod zabudowę, a tych zlokalizowanych bliżej centrum i z dobrym dojazdem do Rynku jest już bardzo mało.

Skutkiem tego było podwyższenie cen mieszkań na rynku pierwotnym. Średnia kwota jaką trzeba wydać to ok. 7145 zł za m².

Natomiast na rynku wtórnym ceny mieszkań wzrosły o 6% w skali roku. Na chwilę obecną średnia cena wynosi 6153 zł za m². Oczywiście najwięcej zyskały na wartości mieszkania zlokalizowane w centrum. Najchętniej kupowane są lokale o powierzchni ok.60 m², z dwu lub trzypokojowe.

Similar Posts