Projektowanie

Skąd czerpiemy pomysły na modne wnętrza

Skąd czerpiemy pomysły na modne wnętrza

Moda dociera wszędzie. Dosłownie w każdą sferę naszego życia. Mimo, że samo słowo „moda” kojarzy się najczęściej z tym, co nosimy na sobie, modne bywają nie tylko stroje, buty czy dodatki. Mamy już modne książki, modne programy w TV, czy modne diety. Jednym słowem moda, to swego rodzaju kierunek, który wyznacza nam otoczenie, w którym żyjemy.

Modne bywają też wnętrza.

Skąd czerpiemy właściwie pomysły na modne wnętrza? Co w ogóle oznacza pojęcie „moda” w stosunku do aranżacji wnętrz?

Modne wnętrza – co to właściwie oznacza?

Odkąd pojawiła się w naszych domach telewizja, mamy możliwość podglądania, jak żyją ludzie nie tylko w innych domach (wystarczyłoby przejść się do sąsiada), ale w innych miastach, krajach i w innych rejonach świata. W połączeniu z popularnością telewizyjnych seriali sprawiło to, że nagle ten i ów telewidz zapragnął mieć taki, czy inny stolik, szafkę, czy w określony sposób upięte firany. Producenci mebli i dekoracji zaczęli powielać wzory, które stawały się popularne i… tak to się jakoś zaczęło.

Obecnie moda na określone aranżacje wnętrz płynie już nie tyle z telewizji, co przede wszystkim z sieci. Jak grzyby po deszczu powstają wnętrzarskie blogi, o wnętrzach mówią youtuberzy, powstają portale poświęcone modnym wnętrzom. Czy zawsze właśnie stamtąd czerpiemy pomysły na wnętrza? Czy kierujemy się wyłącznie modą z internetu?

Prasa wnętrzarska – nieustające źródło inspiracji.

Mimo ze sporo czasu spędzamy w wirtualnym świecie i rzeczywiście stamtąd czerpiemy większość pomysłów na urządzenie domu, mieszkania, czy ogrodu, nadal chętnie sięgamy po prasę poświęconą tej tematyce. Może podświadomie właśnie dlatego, że spodziewamy się tam pomysłów na aranżacje zarówno modne, jak i oryginalne, a także możliwe do realizacji. Pasa często bowiem zawiera artykuły sponsorowane przez salony meblowe, czy producentów akcesoriów do wyposażenia i dekoracji wnętrz. Przynajmniej wiemy, skąd wziąć firany, zestaw wypoczynkowy, czy dywan, które nam tak bardzo „wpadły w oko”.

Nie czujemy się też tak bardzo motywowani do zastosowania dokładnie takich zestawień i aranżacji, jakie widzimy. Obserwacje wskazują, że czerpiąc inspirację do urządzenia wnętrza z prasy, częściej jesteśmy skłonni coś ze sobą pozamieniać, poprzestawiać, pomieszać… W rezultacie dostajemy wnętrze wciąż modne, ale jednak noszące rys indywidualizmu zgodny z naszym gustem, potrzebami i zasobnością portfela.

Wnętrza zawsze modne.

Istnieją takie style urządzania wnętrz, które nigdy nie wychodzą z mody. Na przykład styl skandynawski. Nieco surowe wnętrza z przewagą bieli, kolorowe, wyraziste dodatki – to klasyczne zestawienia, które w każdym czasie cieszą oczy i sprawiają, że czujemy się w tak urządzonych pomieszczeniach dobrze. Chyba jeszcze nie zdarzyło się, żeby ktokolwiek – choćby i guru wnętrzarskiej mody – wszedł do wnętrza urządzonego po skandynawsku i narzekał, że jest niemodne, brzydkie, passe.

Klasyka i prostota zawsze były i będą modne, czy może raczej – zawsze będą ponad modą.

Similar Posts