Czy zastanawialiście się kiedyś, ile może trwać budowa wymarzonego domu – od pomysłu i zakopania symbolicznego kamienia węgielnego, do przeprowadzki?
Kiedy starasz się jak najwięcej zrobić sam
Wielu prawdziwych mężczyzn bierze sobie mocno i konkretnie do serca słowa: spłodzić syna, posadzić drzewo i ZBUDOWAĆ DOM. To ostatnie wcale jednak nie jest takie łatwe. Stanowi duże wyzwanie pod względem finansowym, organizacyjnym i jest prawdziwą próbą konsekwencji i determinacji w dążeniu do celu. W skrajnych przypadkach budowa własnego domu może trwać nawet…kilka lat!
Im mniej wiesz o realiach panujących w branży budowlanej, im więcej czasu zajmuje Ci praca na etacie, tym dłużej będzie trwała samodzielna budowa domu.
Ile trwa budowa domu na kolejnych etapach
Załóżmy, że zależy Ci na czasie, masz odpowiednie zaplecze finansowe i decydujesz się na zatrudnienie ekipy budowlanej. Jak długo będziesz czekać na własny dom? Omówmy to na przykładzie czasochłonnej budowy domu murowanego.
Stan zerowy – to pierwszy etap budowy, który polega na wyrównaniu terenu i wytyczeniu zarysu pod fundamenty, oraz zalanie fundamentów i budowa ścian nośnych. To najszybszy etap. Trwa maksymalnie siedem tygodni.
Murowanie ścian i kominów. Jedna kondygnacja zajmuje pięć do dziesięciu tygodni. Jeśli zdecydujemy się na wielowarstwowe ściany energooszczędne, czas może się wydłużyć do 15 tygodni. Po kolejnych 2 tygodniach możemy dostawić ściany kolankowe, na których będzie się opierał dach i które powiększą nam przestrzeń użytkową poddasza. Budowa ich to kolejny tydzień.
Po upływie dwóch tygodni od postawienia ścian kolankowych, można przystąpić do stawiania więźby i konstrukcji dachu. W zależności od rodzaju więźby może to zająć od 2 do 7 tygodni.
Łączny czas budowy do osiągnięcia stanu surowego zamkniętego, to 2 do 4 miesięcy. Co dalej? Czeka nas wstawienie drzwi i okien, czyli zamknięcie stanu surowego. Kolejne dwa tygodnie. Ocieplenie elewacji w zależności od metod – nawet dwa miesiące
Pełne wykończenie wnętrza domu może się okazać najdłuższym etapem, zwłaszcza, jeśli budujemy system gospodarczym. Każde opóźnienie wykonawcy kolejnego etapu czynności, wywołuje opóźnienia kolejnych. Łącznie cała budowa może trwać dwa lata – rok na doprowadzenie do stanu surowego i rok na wykończenie. Metody energooszczędne mogą wydłużyć czas budowy nawet do trzech lat.
Najprostszym sposobem na szybką budowę, jest zlecenie prac doświadczonemu zespołowi fachowców, ale też wybór odpowiedniej technologii. Budowa domu z bali, czy domu szkieletowego, będzie trwała znacznie krócej, niż opisana powyżej budowa metodą tradycyjną. Do tego domy z bali zachwycają ponadczasowym wyglądem i mogą być równie funkcjonalne jak te budowane tradycyjnie.
Podsumowując – na pytanie ile trwa budowa domu trudno jest ot tak udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od metody, od tego jakim systemem realizujemy prace i jak bardzo jesteśmy zdeterminowani.