Czasy wznoszenia ogromnych, kilkukondygnacyjnych domów dla wielopokoleniowych rodzin bezpowrotnie minęły. Baczny obserwator nowinek z branży budowlanej bez problemu zauważy, że nowo powstające inwestycje znacznie różnią się od domów, które budowane były przez naszych pradziadków czy dziadków.
Coraz większa rzesza inwestorów decyduje się odejść od tradycyjnych rozwiązań na rzecz parterowych domów wykonanych z ekologicznych surowców, a dokładniej – z drewna. Czym charakteryzują się nowoczesne, całoroczne domy parterowe z bali? Czy warto zainwestować swoje oszczędności właśnie w tego typu budynek?
Całoroczne domy parterowe z bali – trendy w budownictwie
Przeglądając katalogi z projektami nowoczesnych domów, nie sposób nie zauważyć, jakie domy cieszą się największym zainteresowaniem – parterowe, jednorodzinne domy o minimalistycznej bryle. Na tle różnorodnych projektów szczególnie wyróżniają się domy parterowe z bali. Nowoczesne konstrukcje harmonijnie wpisują się w modę panującą na rynku. Drewniane, naturalne ściany często urozmaicane są elementami o surowym wykończeniu (przede wszystkim szkłem). Połączenie ekologicznego surowca ze szklanymi balustradami, ostrymi kątami i wielkoformatowymi przeszkleniami sprawia, że domy parterowe z bali, które do tej pory kojarzyły się ze stylizowanym, rustykalnym budownictwem, zyskują całkiem inny wyraz.
Parterowe domy z bali – z korzyścią dla zdrowia, portfela, planety
Całoroczne domy parterowe z bali są przyjazne planecie i osobom, które w nich mieszkają. Używany do budowy domów surowiec jest w pełni odnawialny, a podczas jego obróbki i eksploatacji nie uwalniają się żadne toksyczne substancje, które mogłyby negatywnie wpływać na środowisko. Wręcz przeciwnie – przebywając na co dzień wśród drewnianych ścian, szybko odczujemy korzystne zmiany. Drewno ma samoistną zdolność do regulacji poziomu wilgotności w pomieszczeniu, dzięki czemu w domu drewnianym z bali panuje zdrowy mikroklimat. Żar lejący się z nieba nie będzie już nigdy więcej źródłem dyskomfortu – bale doskonale izolują ciepło, czego efektem jest przyjemna, niska temperatura w domu podczas gorącego lata. Zimą z kolei ogrzane powietrze nie wydostaje się na zewnątrz, dzięki czemu całoroczne domy z bali śmiało określić można mianem energooszczędnych.
Co ważne, wykorzystywane w budownictwie drewno sosnowe, modrzewiowe czy świerkowe jest twarde, długowieczne i odporne na uszkodzenia mechaniczne i czynniki zewnętrzne, dzięki czemu domy parterowe z bali nienagannie się prezentują i wiernie służą przez dekady. Wytrzymałość drewnianych konstrukcji jeszcze bardziej zwiększa staranna impregnacja, dzięki której surowiec nie niszczeje pod wpływem wody, a na jego powierzchni nie rozwijają się grzyby i pleśń.
Całoroczne domy parterowe z bali – stwórz wnętrze ze smakiem
Drewno zachwyca nie tylko swoimi właściwościami. W parze z funkcjonalnością idzie w tym przypadku estetyka. Największą ozdobą wnętrza każdego domu parterowego z bali są nieregularnie usłojone powierzchnie wnoszące do wnętrza naturalny, ciepły klimat. Drewno nadaje aranżacji ciepłego, prawdziwie domowego wyrazu. Dzięki jego uniwersalności i ponadczasowości może stać się głównym bohaterem aranżacji w stylu nowoczesnym, skandynawskim albo rustykalnym. Drewno doskonale komponuje się z innymi materiałami (metalem, szkłem, a nawet betonem), co stwarza niemal nieograniczone możliwości do popisu kreatywności podczas urządzania wnętrza nowego domu.
Parterowe domy z bali dla miłośników weekendowego lenistwa za miastem
Domy parterowe z bali przykuwają uwagę nie tylko osób pragnących ulokować oszczędności swojego życia w swoich własnych czterech kątach, które stworzą dla całej rodziny bezpieczną oazę, ale również osób posiadających niezagospodarowane działki rekreacyjne. W ofercie przedsiębiorstw budowlanych wyspecjalizowanych w budownictwie drewnianym nie brakuje projektów niewielkich, parterowych budynków, które nie zajmują wiele cennej powierzchni. Zgrabne, parterowe domy z bali są tanie, a jednocześnie trwałe, a ich budowa postępuje nieprzeciętnie szybko, co sprawia, że fani weekendowego odpoczynku na łonie natury chętnie inwestują w tego typu obiekty.