Porady

Marokański wystrój wnętrz

maroko

Kiedy wracamy z egzotycznych wakacji, tęsknota za nowo poznanymi klimatami i widokami tkwi w nas bardzo długo. Dlatego właśnie warto zdecydować się na egzotykę we wnętrzach własnego domu. W tym tkwi sekret popularności marokańskiego stylu w aranżacji wnętrz.

Dlaczego właśnie Maroko?

Maroko jest krainą z baśni tysiąca i jednej nocy. Wakacyjni podróżnicy zakochują się w tym miejscu i po powrocie, nawet lekko spłukani pobytem, decydują się na kredyty gotówkowe bez zaświadczeń na get-money.pl, by móc choć trochę wrażeń utrwalić w postaci marokańskiej aranżacji wnętrz. Czym charakteryzują się wnętrza marokańskie?

Kultura arabska, która stoi za marokańskim stylem, to przepych w kolorystyce i dekoracjach. To również obecne wszędzie ornamenty, nawiązujące do świata roślin i zwierząt. Prawdę mówiąc nie da się marokańskiego wnętrza ściśle i wiernie odtworzyć w naszych warunkach. Nawet gdyby było to możliwe, taka aranżacja nie byłaby naturalna w naszym klimacie. Warto jednak przemycić niektóre motywy, dzięki czemu wnętrza zabłysną radosną, kolorową egzotyką.

Cechy charakterystyczne marokańskich wnętrz

Charakterystycznymi akcentami w marokańskich wnętrzach, są błękit i bardzo ostatnio modny turkus. Nie brak też na tym tle złotych dodatków, które przemycają część oryginalnego, marokańskiego przepychu do naszych salonów. Zdecydowanie dużo jest żywych i intensywnych barw, takich jak żółty, pomarańcz i czerwień. Charakterystyczny, marokański ornament przypominający czterolistną koniczynkę, jest powielany wszystkich tych kolorach zarówno na tkaninach, jak i na płytkach ceramicznych podłogowych i ściennych. Planując więc urządzenie stylowego, marokańskiego wnętrza, musimy nastawić się na spore zmiany, które mogą wywołać szok w naszych gościach. Właściwe zastosowanie marokańskich motywów ze smakiem i umiarem sprawi, że z pewnością będzie to szok pozytywny, popularnie zwany efektem WOW.

Marokańskie meble i dekoracje – to nie muszą być drogie oryginały

Oryginalne marokańskie meble i dekoracje, choć możliwe do zdobycia, są dość drogie. Popularność tego stylu sprawia jednak, że na rynku znaleźć można wiele propozycji mebli stylizowanych. Charakteryzuje je solidna, masywna budowa i perfekcyjne wykonanie z naturalnego drewna.

Lampy w stylu marokańskim dostępne są praktycznie na każdą kieszeń. Wykonane z metalu i szkła wnoszą do pomieszczeń egzotyczny blask dosłownie i w przenośni.

Bardzo charakterystyczne dla marokańskich wnętrz, są również wzorzyste dywany. Wyborowi odpowiedniego dywanu warto poświecić dłuższą chwilę, ponieważ nieodpowiednio dobrany, zbyt agresywny wzór lub nadmiar kolorów, może zdominować pomieszczenie i zepsuć efekt. Tradycyjna marokańska koniczynka na stonowanym tle wystarczy dla podkreślenia stylu.

Zmiana wystroju wnętrz na styl słonecznego Maroka, to spora zmiana. Kiedy się jednak na nią zdecydujemy, z pewnością nie będziemy żałować. Nasi goście zachwycą się i zakochają w radosnych, baśniowych arabskich akcentach, tak jak można zakochać się w samym Maroko.

Similar Posts