Porady

Napęd do bramy garażowej – jak go samodzielnie zainstalować?

Napęd do bramy garażowej - jak go samodzielnie zainstalować?

Na tytułowe pytanie można odpowiedzieć tylko w jeden sposób: to zależy. Bo choć w teorii nic nie stoi na przeszkodzie, by samodzielnie założyć napęd do bramy, to w praktyce sprawa jest na tyle skomplikowana, że wiele osób decyduje się powierzyć to zadanie specjalistom.

Samodzielny montaż napędu

Markowe napędy do bram są dziś produktami kompletnymi, świetnie przygotowanymi, bardzo wysokiej jakości, a ich precyzja jest naprawdę wysoka. To sprawia, że ich montaż zasadniczo nie wymaga wielkiej wiedzy – cały zestaw wymaga po prostu założenia w odpowiednich miejscach i podłączenia zasilania oraz sterowania, jeśli to ostatnie nie jest elementem zintegrowanym.

Do praktycznie każdego dobrego napędu dołączona jest też szczegółowa instrukcja, która pozwala nawet osobie bez wielkiego doświadczenia w prawidłowy sposób złożyć wszystkie elementy w funkcjonalną całość. Co najważniejsze, można cały ten proces przeprowadzić bezpiecznie i w miarę szybko, choć oczywiście nie czas jest w tym przypadku najważniejszy.

Jednak to zawsze amatorskie rozwiązanie

Ta sama precyzja, która sprawia, że napędy do bram wyróżniają się wysoką kulturą pracy i niską awaryjnością, może być przeszkodą w samodzielnym montażu. Chodzi o to, że brak dokładności przy montażu, może przełożyć się na niedokładne spasowanie całego napędu i niewłaściwe rozłożenie sił na niego działających, a to z kolei może powodować większy hałas w czasie pracy, mniejszą płynność ruchu lub nawet szybsze zmęczenie elementów ruchomych.

Żeby samodzielnie zamontować napęd do bramy, przydadzą się dobrej jakości narzędzia, pewne doświadczenie, a być może także wsparcie kogoś, kto się na tym lepiej zna. Niektórzy producenci sugerują, żeby po samodzielnym montażu napędu, poprosić o ocenę poprawności działania jednego z fachowców, z którymi firma współpracuje. Będzie to tańsze niż cała usługa montażu, a pozwoli upewnić się, że wszystko zostało założone poprawnie.

Dobra instrukcja to połowa sukcesu

Różnorodność dostępnych napędów do bram jest na tyle duża, że można z powodzeniem znaleźć takie, których samodzielny montaż będzie banalnie prosty – warto się za nimi rozejrzeć, jeśli to naprawdę istotne kryterium wyboru. Z drugiej jednak strony, są takie napędy, których poziom skomplikowania jest na tyle wysoki lub które po prostu wymagają tak nietypowych narzędzi, że usługę montażu lepiej będzie zamówić w profesjonalnej firmie.

Czyli, jednym zdaniem – choć przeważnie samodzielny montaż napędu do bramy jest możliwy, to są takie sytuacje, w których warto będzie poprosić o profesjonalne wsparcie.

Similar Posts