Porady

Jak wymienić uszkodzoną rurę do nawadniania?

Jak wymienić uszkodzoną rurę do nawadniania?

Masz uszkodzoną rurę do nawadniania? Jak ją szybko wymienić lub uszczelnić? A może szukasz informacji na temat tego, jak w ogóle sprawdzić, czy rura faktycznie uległa uszkodzeniu? Na powyższe pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. 

  1. Czym jest rura do nawadniania ogrodu?
  2. Jak naprawić rurę do nawadniania ogrodu?
  3. Jak uszczelnić system nawadniania po awarii?

Jak naprawić rurę do nawadniania ogrodu? Czym nie uszczelniać systemu nawadniania ogrodu? Czym właściwie jest rura instalacji tego rodzaju? Jak sprawdzić, czy nasz system nie przecieka i nie uległ uszkodzeniu? Jeśli szukasz odpowiedzi na powyższe pytania, znajdziesz je w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury!

Czym jest rura do nawadniania ogrodu?

Czym jest właściwie rura do nawadniania ogrodu? To nic innego, jak element większej instalacji, a mianowicie automatycznego systemu nawadniania ogrodu. Taką rurę – na przykład tego rodzaju: https://www.podlane.pl/rura-nawodnieniowa-pe-25-mm-pn-6-1mb-id-362 – łączy się z kształtkami i zraszaczami, dzięki czemu powstaje większe urządzenie, które samodzielnie będzie nawadniać Twój ogród. 

Wspomniany wyżej przykładowy produkt to główna rura – irygacyjna, która rozprowadza wodę zarówno w naziemnych, jak i podziemnych systemach. Wyróżnia się optymalną odpornością na promieniowanie UV oraz inne, negatywne warunki atmosferyczne. Nie ulega zużyciu, a dodatkowo nie przepuszcza światła. Te dwie ostatnie właściwości zapewniają jej stosunkowo długą żywotność. Rura irygacyjna dobrej jakości wyprodukowana jest z polipropylenu LDPE. Dzięki gładkim ściankom wewnętrznym woda przepływa równomiernie przez cały czas.

Zanim zdecydujesz się na zakup rur do nawadniania ogrodu, dokładnie zapoznaj się ze specyfikacją techniczną interesujących Cię produktów. Przede wszystkim sprawdź średnicę, dopuszczalne ciśnienie, materiał, z którego została wykonana rura oraz do jakiego montażu jest przeznaczona. Ważne będą także informacje dotyczące podłączenia rury, jej elastyczności oraz to, jakiego jest rodzaju. Jeśli masz problem z dobraniem poszczególnych elementów systemu nawadniającego, koniecznie skorzystaj z pomocy fachowca. 

Jak naprawić rurę do nawadniania ogrodu?

Masz wrażenie, że wydajność zamontowanego przez Ciebie systemu nawadniania ogrodu spadła? Mimo bezproblemowego działania pompy ciśnienie w całym układnie drastycznie się obniżyło? A może w ogrodzie pojawiły się kałuże, a sama ziemia stała się miękka, chociaż w ostatnim czasie nie było żadnych znaczących opadów? Jeśli na te pytania odpowiedziałeś twierdząco, jest spora szansa, że któryś z elementów systemu nawadniania uległ uszkodzeniu.

Jak zatem naprawić system nawadniania ogrodu? Nierzadko okazuje się, że trzeba przeprowadzić roboty ziemne, aby dostać się oczywiście do rur. W pierwszej kolejności spróbuj zlokalizować miejsce, w którym wycieka najwięcej wody i wykop z niego delikatnie ziemię. Chociaż rury z polietylenu charakteryzują się optymalną wytrzymałością i świetnie radzą sobie z obciążeniem, to warto mieć na uwadze, że w trakcie wykopywania ziemi któraś z nich może po prostu pęknąć. Kiedy już dokopiesz się do rury, przetrzyj ją do czysta, aby zlokalizować ewentualną dziurę. 

Co zrobić z uszkodzoną rurą? Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście zakup nowego elementu i wymiana tego uszkodzonego. Pamiętaj o tym, aby wybrać taką rurę nawodnieniową, która będzie pasować do Twojej instalacji. 

Jeśli dopiero planujesz montaż instalacji i uważasz, że takie prace ziemne w przyszłości będą dla Ciebie problematyczne, możesz również wybrać naziemny system nawadniania. To proste rozwiązanie, składające się z węży ogrodowych, zaworów, linii kroplujących, zraszaczy powierzchniowych i złączek, które równie skutecznie nawodni Twój ogród oraz system podziemny. Do zalet takiego naziemnego systemu nawadniania zalicza się przede wszystkim brak konieczności przekopywania ogrodu, widoczność wszystkich elementów oraz możliwość przenoszenia instalacji. A zatem w przypadku ewentualnej awarii dużo łatwiej będzie Ci zlokalizować i naprawić problem. Więcej informacji na temat planowania naziemnego systemu nawadniania i jego montażu znajdziesz na stronie https://www.podlane.pl/blog/montaz-naziemnego-systemu-nawadniania/.     

Jak uszczelnić system nawadniania po awarii?

Po usunięciu awarii system nawadniania należy jeszcze odpowiednio uszczelnić. Według informacji podanych na stronie https://www.podlane.pl/blog/uszczelnienie-systemow-nawadniania/ w pierwszej kolejności musisz sprawdzić stan korków, złączek, kolan oraz trójników, które znajdują się w pobliżu wycieku. Dzięki temu będziesz wiedział, czy do uszczelnienia systemu potrzebne będą jedynie małe uszczelki, czy jednak należy wymienić również elementy łączeń. Aby uniknąć ewentualnych wycieków, specjaliści polecają użyć teflonu. To jeden z kilku materiałów, który wyróżnia się relatywnie niskim współczynnikiem tarcia. Nie poleca się natomiast uszczelniać systemy nawadniania za pomocą płynów czy past, które mają w składzie silikon. Pakuły także nie zdadzą egzaminu w tym przypadku, gdyż pod wpływem wody z reguły pęcznieją.

Similar Posts