Podczas kupowania mieszkania z rynku pierwotnego musisz zwrócić uwagę na szereg bardzo ważnych aspektów. Od najkorzystniejszej lokalizacji, wybór firmy deweloperskiej, aż po sposób finansowania mieszkania. Poświęć przynajmniej kilka dni na przeanalizowanie wszystkich tych kwestii, aby życie w wymarzonym mieszkaniu było na wyciągnięcie ręki.
Cena ma znaczenie – czyli co wpływa na cenę mieszkania na rynku pierwotnym?
Dla większości osób cena, jaką trzeba wydać za mieszkanie, odgrywa kluczowe znaczenie. Dlatego też musisz zdawać sobie sprawę z tego, co ma największy wpływ na kształtowanie się ceny mieszkania.
Otóż sytuacja w sektorze budowlanym znacząco wpływa na ceny mieszkań. Jednak w pewien sposób możemy sami je kształtować. W jaki sposób? Przede wszystkim poprzez wybieranie parceli z mniejszą liczbą pokoi, w lokalizacji oddalonej od centrum miasta czy pozbawionej bardziej specyficznych elementów związanych z wykończeniem mieszkania. Wszystkie te aspekty mogą wpłynąć nie tylko na koszty, ale też po prostu pozwolą Ci zaoszczędzić pieniądze.
Poza tym oczywiście wybór konkretnej firmy deweloperskiej kształtuje cenę, jaką trzeba zapłacić za mieszkanie. Najlepiej zdecyduj się na rzetelną firmę z konkurencyjnym cennikiem, taką jak choćby deweloper Grupa Moderator z Bydgoszczy.
Jakie mieszkanie opłaca się kupić?
Różnica między mieszkaniem z rynku pierwotnego a wtórnego jest przede wszystkim taka, że w tym pierwszym przypadku zyskujesz parcelę dopasowaną do Twoich indywidualnych oczekiwań, w której wcześniej nikt nie mieszkał. Jednak bardzo często kupujesz wtedy mieszkanie w stanie surowym, bez wykończeń, więc wymaga to dodatkowych kosztów. W przeciwieństwie do mieszkań z rynku wtórnego, które bardzo często pozwalają na wprowadzenie się właściwie od zaraz.
Podczas dokonywania wyboru musisz kierować się swoimi potrzebami, ale też możliwościami finansowymi.
Niezwykle istotne jest to, aby podczas kupowania mieszkania, zwrócić uwagę na takie kwestie, jak:
- lokalizacja – sprawdź, co znajduje się w dzielnicy i okolicy, gdzie zostanie wybudowane mieszkanie, upewnij się od znajomych czy sąsiadów, czy to bezpieczna lokalizacja, określ też odległość mieszkania od kluczowych punktów, takich jak miejsce pracy, szkoła, sklepy spożywcze, przychodnia czy apteka;
- układ pomieszczeń – kolejną kwestią jest to, aby ustalić, ile pokojów ma mieć mieszkanie, ale też, jak prezentuje się układ poszczególnych pomieszczeń, nie pomijaj takich aspektów, jak nasłonecznienie i ekspozycja okien, zdecydowanie najbardziej będzie opłacała Ci się ekspozycja od strony południowo-zachodniej;
- etap pracy – wiele osób zastanawia się, na jakim etapie pracy nad budynkiem opłaca się zakupić mieszkanie. Zawsze najważniejsza jest znajomość terminu oddania mieszkania. Wiele osób uznaje się, że zdecydowanie najbardziej opłaca się zakupić parcelę, która fizycznie już istnieje, choć wtedy możliwości zmiany niektórych aspektów już się odrobinę zmniejszają. W ten sposób skrócisz czas oczekiwania na wprowadzenie się i zwiększysz bezpieczeństwo zainwestowanych pieniędzy.