Porady

Jak efektywnie przeprowadzić remont podbitki dachowej?

Jak efektywnie przeprowadzić remont podbitki dachowej?

Remont dachu nigdy nie jest łatwy i nie ma się co oszukiwać. Jednak trzeba go wykonać dla bezpieczeństwa, ale i efektów wizualnych. Na pewno jednym z ważniejszych elementów, który często ulega uszkodzeniu jest podbitka dachowa. Przedstawimy Wam zaraz, jak wykonać jej remont, szybko i efektywnie.

Trwałość przez wielkie „T” – od czego ona zależy?

Czasami podbitkę dachową trzeba remontować co kilka lat, a czasami co kilkanaście. Tak naprawdę wszystko zależy od tego, jak wygląda konstrukcja dachu i jak bardzo jest solidna. Nie można zapominać, że oczywiście pokrycia dachowe także są ważne. Jeżeli podbitka dachu wykonana jest z drewna, to wiadomo, że trzeba regularnie ją impregnować. Dzięki temu będzie lepiej chroniona przed zmiennymi warunkami atmosferycznymi, ale też grzybami. Podbitka jest elementem wykończeniowym, który montuje się pod okapem dachu. Przez to, że najczęściej wykonuje się ją właśnie z drewna narażona jest na zszarzenie, uszkodzenia, ale też atak korników, stąd też jej regularna konserwacja jest w tym przypadku niezbędna. Do tego celu stosuje się impregnaty, które powinny nie tylko chronić, ale zapewniać także dekorację powłokotwórczą. Doskonale sprawdza się produkt na bazie teflonu, który zapewnia nie tylko dobre zabezpieczenie, ale podkreśla również naturalny rysunek słojów i sęków, który jest unikalny. Kolor impregnatu należy dobierać do koloru podbitki. Najlepiej prezentują się te w naturalnym kolorze, które podkreślają estetykę podbitki dachowej.

Uszkodzenia mechaniczne domeną drewna

Nie ma się co oszukiwać drewno nie jest najmocniejszym materiałem. Podbitka wykonana z drewna może pękać i trzeba z całą stanowczością stwierdzić, że uszkodzenia mechaniczne są jej domeną. Dlatego też nim przejdziecie do zabezpieczenia czy też impregnacji drewna, musicie pamiętać o naprawie podbitki. Wcale nie jest to trudne. Na szczęście nie będziecie musieli stosować żadnych skomplikowanych pod względem technologicznym sprzętów. Wystarczy tylko dobrej jakości klej i tutaj polecamy Wam klej cyjanoakrykowy do wielu materiałów. Pamiętajcie, by przy klejeniu postępować zgodnie z instrukcją producenta. Jeżeli zaleca on zabezpieczenie materiału na dobę czy dwie, to należy to zrobić.

Klej cyjanoakrylowy – poznaj jego zalety

Klej cyjanoakrylowy już od wielu lat cieszy się dużą popularnością. Jest to w pełni zrozumiałe, gdyż ma nie tylko szerokie spektrum zastosowania, ale i zapewnia mocny chwyt. Jego zaletą jest także to, że szybko schnie. Wytwarza się go z metylu, etylu, a także alkoksów. Jest pozbawiony rozpuszczalników. Warto także zwrócić uwagę na ich barwę, a zasadniczo jej brak. Otóż są to kleje bezbarwne. Stąd też można je stosować nawet w widocznych miejscach. Warto także wiedzieć, że wykazują niebywałą trwałość. Odporność temperaturowa takiego kleju wynosi od minus 30 do 100 stopni. Jeżeli chcecie jeszcze bardziej zwiększyć ich wytrzymałość, np. do 120 stopni, to zastosujcie stabilizatory. Zwróćcie jeszcze uwagę, że sam proces utwardzania kleju wynosi zaledwie kilka sekund. Jednak, aby osiągnąć największą efektywność i optymalne wiązanie trzeba zabezpieczyć klejone miejsce przynajmniej na kilka godzin. Zaletą kleju jest także to, że wystarczy niewielka ilość, by dobrze skleić powierzchnię.

O czym pamiętać malując podbitkę?

Zasadniczo malowanie podbitki jest ostatnim etapem całego procesu konserwacji. Na samym początku musimy ją odpowiednio przygotować. Musi być ona względnie czysta i wolna od zanieczyszczeń. Konieczne jest więc przeszlifowanie powierzchni drewna papierem ściernym. My polecamy ten o gradacji 200. Gdy już odpylicie całą powierzchnię, konieczne jest nałożenie pierwszej warstwy impregnatu. Teraz musicie pamiętać, że należy zostawić ją do wyschnięcia przez co najmniej 12 godzin i tego czasu w żadnym wypadku nie można skracać. Po tym czasie należy znowu wyszlifować powierzchnię, jednak wtedy lepiej wybrać papier o większej gradacji np. 320. Po kolejnym oczyszczeniu z pyłu znowu nakłada się impregnat. Dla zwiększenia ochrony polecamy jeszcze pomalowanie podbitki gruntem i dopiero wtedy można już przejść do malowania.

Similar Posts