Porady

5 podstawowych błędów popełnianych podczas malowania wnętrz

5 podstawowych błędów popełnianych podczas malowania wnętrz

Malowanie wnętrz wydaje się łatwe, dlatego też często podchodzimy do niego bez przygotowania, bez odpowiednich narzędzi i małą ilością wolnego czasu, potrzebnego na dokładne wykonanie pracy. W takich warunkach często zdarzają się błędy, które sprawiają, że po naniesieniu farby na ściany nie jesteśmy zadowoleni z efektów. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę i czego się wystrzegać podczas malowania wnętrz w domu lub mieszkaniu.

1. Niedokładne mycie i czyszczenie ścian

Brudne ściany mogą być powodem, dla którego chcemy pomalować wnętrze. Jednak najlepsze efekty osiągniemy tylko wtedy, gdy zaczniemy od „czystej karty”, zwłaszcza w takich pomieszczeniach, jak kuchnia, gdzie na ścianach często znajdują się tłuste plamy. Do brudnej powierzchni farba nie będzie dobrze przywierać – zacznie się łuszczyć i odpadać. Dlatego najpierw usuńmy starą powłokę, umyjmy ścianę i poczekajmy aż wyschnie.

2. Pomijanie gruntowania powierzchni

To podobny błąd do rezygnacji z dokładnego czyszczenia ścian. Zagruntowanie malowanej powierzchni pozwala uzyskać lepszy efekt wykończenia, mniejszą chłonność i solidniejszą powłokę. Zaleca się gruntowanie wszystkich niemalowanych wcześniej ścian oraz powierzchni z już naniesioną farbą, które są niejednolite lub pyliste. W większości przypadku jedna warstwa w zupełności wystarczy, by uzyskać zadowalający efekt.

3. Malowanie wnętrz niewłaściwą farbą

Wybór farby to jeden z najważniejszych etapów każdej pracy związanej z odświeżeniem ścian czy sufitów w poszczególnych pomieszczeniach. Warto przed zakupem dokładnie sprawdzić do czego przeznaczony jest dany produkt, jakie ma wykończenie i czego można spodziewać się po pokryciu nim powierzchni. Inna farba sprawdzi się w przypadku malowania salonu, a inna w kuchni lub pokoju dziecka (w takich pomieszczeniach lepiej stawiać na produkty odporne na zmywanie). Dobrą praktyką będzie też zakupienie próbek farby, by dobrać kolor i wykończenie powłoki do swoich preferencji.

4. Wybieranie niskiej jakości produktów

Ten błąd dotyczy nie tylko farb, ale także wszelkich narzędzi i akcesoriów malarskich. Nie warto na nich mocno oszczędzać. Dla przykładu – pędzle niskiej jakości nie będą kosztować dużo, ale podczas pracy spowodują sporo problemów, takich jak gubienie włosia w farbie, niedostateczne nabieranie emulsji, pozostawianie smug, nierówne krawędzie itd.

5. Nakładanie drugiej warstwy zbyt wcześnie

Malowanie wnętrz zwykle wymaga aplikowania minimum dwóch warstw farby dekoracyjnej. Większość malarzy chce, aby praca została wykonana jak najszybciej. Aby zaoszczędzić czas, zdarza się, że nakładamy drugą warstwę zbyt wcześnie, co negatywnie wpływa na ostateczny efekt malowania (farba może się np. łuszczyć). Warto dokładnie zapoznać się z instrukcją producenta danej powłoki i przestrzegać zalecanego czasu oczekiwania na schnięcie poszczególnych warstw farby.

Similar Posts