Porady

Co stosować do udrażniania rur?

Co stosować do udrażniania rur?

Zatkane rury kanalizacyjne to prawdziwa zmora, jednak nawet odpowiednie dbanie o instalację wodno-kanalizacyjną nie zwolni nas z obowiązku cyklicznego udrażniania rur. Warto wiedzieć, w jaki sposób można bezpiecznie i skutecznie udrożnić rury, także te bardzo zanieczyszczone. Przedstawiamy sprawdzone sposoby!

Udrażnianie rur, co robić, gdy domowe sposoby nie działają?

Włosy, tłusty osad z mydła i płynów do kąpieli co jakiś czas dają o sobie znać w postaci zatkanego odpływu w zlewie, wannie lub brodziku. I o ile w przypadku zlewu najlepszym sposobem jest rozkręcenie i wyczyszczenie syfonu, o tyle odpływ w wannie i brodziku przeważnie nie daje nam takiej możliwości. Wtedy niemal odruchowo sięgamy po domowe sposoby na udrażnianie rur. Najpopularniejszy z nich to łączenie sody oczyszczonej z octem. Taki sposób z pewnością jest bezpieczny, ale wykazuje skuteczność tylko w przypadku niewielkich zatorów lub w formie profilaktycznego czyszczenia odpływu. W momencie, gdy domowy sposób się nie sprawdzi, konieczne jest zakupienie odpowiedniego środka chemicznego lub wezwanie na pomoc hydraulika.

Domowe sposoby nie zawsze sprawdzą się również w przypadku zatkanego odpływu w toalecie. Bardzo często konieczne jest korzystanie z metody wysokociśnieniowej przeprowadzonej za pomocą odpowiedniego sprzętu.

Sprawdzone sposoby na udrażnianie rur: spirala, Melt do rur

Do udrażniania rur w wannie i brodziku świetnie sprawdza się spirala kanalizacyjna. Tańszym i prostszym sposobem będzie natomiast żel do udrażniania, a konkretniej Melt do rur. To rozwiązanie uniwersalne i bezpieczne dla środowiska. Melt jest środkiem silnie żrącym i opiera swoje działanie na bazie kwasu siarkowego. Wykorzystywany w przemyśle i branży gastronomicznej Melt radzi sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami o wiele lepiej od innych środków chemicznych. Można z powodzeniem stosować preparat nawet w przypadku poważnych zatorów.

Wystarczy 200 ml żelu Melt, by odpływ znów stał się drożny. Najpierw należy pozbyć się wody z odpływu, a następnie wlać preparat. Po kilku minutach należy spłukać środek zimną wodą. Gotowe! Co najlepsze. Melt do rur nie tylko skutecznie likwiduje zator, ale również nie uszkadza rur, bez względu na to, czy wykonano je z żeliwa, czy z plastiku lub PVC. Melt jest bezpieczny także dla uszczelek.

Zatkane rury: tego nie rób!

Wiele popularnych środków chemicznych do udrażniania rur wykazuje zbyt słabe właściwości żrące, by poradzić sobie z zatorami w postaci mocno zbitych włosów otulonych warstwą tłuszczu z kosmetyków. Gdy jedna dawka specyfiku nie działa, odruchowo dolewamy więcej żrącego granulatu lub żelu, co bardzo często prowadzi do tworzenia się jeszcze twardszego zatoru. Zamiast sięgać po środki do udrażniania rur dostępne w supermarketach, lepiej od razu kupić Melt do rur. Należy również pamiętać, że Melt nie może być łączony z innymi specyfikami, a zwłaszcza z sodą kaustyczną.

Similar Posts