Porady

Pokrycie dachu domku mobilnego

Pokrycie dachu domku mobilnego

Coraz więcej osób dostrzega domki mobilne jako doskonałą opcję do zamieszkania przez cały rok – szczególnie interesującą, gdy uświadomimy sobie o ile tańsze są domki mobilne w stosunku do budowy tradycyjnego domu czy zakupu mieszkania. Dzięki coraz lepszym materiałom i technologii, współczesne domy mobilne mogą być równie wygodne co tradycyjne domy. Solidne ściany, dachy i fasady chronią przed trudnymi warunkami atmosferycznymi. Wybierając dach do swojego nowego modelu mobilnego domu, ważne jest jednak, aby wybrać taki, który będzie najlepiej odpowiadał potrzebom. Nie wiesz jak się za to zabrać? Producent domków mobilnych Mobildom chętnie Ci w tym pomoże!

Potrzeba zgodności z MPZP

Najistotniejszą potrzebą jest konieczność zgodności z Miejscowym Planem Zagospodarowania Przestrzennego. Zanim zdecydujesz się na zakup domu mobilnego, zbadaj lokalny plan zagospodarowania przestrzennego pod kątem wszelkich możliwych wytycznych lub wymagań określonych przez gminę. Dzięki temu upewnisz się, że wybrany przez Ciebie rodzaj dachu jest dozwolony w wybranym przez Ciebie obszarze, na którym posiadasz działkę nabytą z przeznaczeniem pod Twój wymarzony domek mobilny. Plan zagospodarowania przestrzennego wykaże wszelkie ograniczenia dotyczące kąta dachu i tego, czy może być on płaski, jedno- dwu- czy czterospadowy. Niejednokrotnie narzucana jest także kolorystyka dachu.

Pokrycie dachu w domku mobilnym

Jeśli dach ma nam służyć przez wiele lat, pokrycie dachu musi być dobrze przygotowane. W przypadku domów mobilnych największy nacisk kładzie się na to, jak funkcjonalne i trwałe są materiały użyte do budowy. Domki mobilne w zdecydowanej części przypadków kryte są blachotrapezem. Tak jest również u producenta domków mobilnych Mobildom z Wejherowa, który blachotrapez stosuje w standardzie jako materiał trwały, a zarazem lekki – niepotrzebnie nieobciążający konstrukcję domku mobilnego. Niemniej domki mobilne wykonywane są na indywidualne zamówienie – stąd też ostateczny wybór oczywiście zależy od inwestora. Przyjrzyjmy się różnym opcjom pokrycia stosowanym na dachach domków mobilnych.

Blachotrapez

Jako wspomniano – blachotrapez (lub blachodachówka) jest najczęstszym wyborem – można się o tym przekonać galerię realizacji (dostępna tutaj). Swoją popularność zawdzięcza połączeniu wielu istotnym czynnikom – lekkości, cenie , trwałości i różnorodności. Lekkość sprawia, iż konstrukcja dachu i domu nie jest niepotrzebnie obciążona, co umożliwia zastosowanie konstrukcji przygotowanej do mniejszych obciążeń – czyli tańszej. Oszczędności uzyskane na samej konstrukcji to jednak nie wszystko – sam blachotrapez uchodzi za materiał zdecydowanie ekonomiczny pod względem kosztu zakupu jak i montażu.

Blachotrapez (lub blachodachówka) swoją trwałość zawdzięcza wykorzystaniu do produkcji blachy ocynkowanej, która po lakierowaniu zapewnia żywotność dochodzącą do 30 lat. 

Pod względem wyglądu, blachotrapez w ostatniej dekadzie wskoczył na nowy – wyższy poziom. Rozwój budownictwa i coraz to bardziej wymyślne projekty domów wymusiły na producentach blach trapezowych konieczność dostosowania się do tego trendu. Tym samym blachotrapez dostępny w różnorodnych wzorach, szerokiej gamie kolorystycznej. Częstokroć – szczególnie z dalszej odległości – ciężko odróżnić już blachodachówkę od dużo droższej dachówki ceramicznej.

Dachówka ceramiczna / betonowa – czy blacha trapezowa ?

Mówi się, że dachówka jest niezniszczalna. Coś w tym jest. Na pewno wyróżnia się pod względem trwałości spośród wszystkich innych rodzajów pokrycia. Jest gruba i ciężka – konstrukcja dachu i domu musi być odpowiednio wzmocniona, aby utrzymać dodatkowe setki, jeśli nie tysiące kilogramów. Oprócz niezrównanej trwałości, dachówka ma jeszcze dwie istotne zalety: właściwości akustyczne i wymienialność. Dachówka perfekcyjnie tłumi odgłos opadów deszczu, który jak się okazuje bywa niezwykle denerwujący dla wielu osób. Z kolei w przypadku uszkodzenia dachówki – łatwo wymienić pojedyncze sztuki. Nawet osobie, która podejmuje się tego pierwszy raz, operacja zajmuje zaledwie kilka minut – wystarczy podejrzeć jakiś film instruktażowy na YouTube.

Tak wiele zalet ma jednak przełożenie cenę (zobacz tutaj aktualny cennik) i ekonomiczność. Dachówka ceramiczna czy betonowa jako sam materiał jest dużo droższa w przeliczeniu na metry kwadratowe. Jej montaż jest również droższy. Coś za coś.

Podsumowanie

Wybór pokrycia dachu ma istotny wpływ nie tylko na koszt inwestycji, ale również na finalny wygląd domu i komfort zamieszkania w nim. Każdy z nas ma odmienne priorytety, dlatego nie sposób wskazać finalnej wyższości jednego rozwiązania nad drugim.

Similar Posts