Porady

Jak ogrodzić zewnętrzny plac zabaw?

Jak ogrodzić zewnętrzny plac zabaw?

Place zabaw coraz częściej i chętniej odwiedzane są przez najmłodszych. Bawią się na nim dzieci, dlatego musi być bardzo solidny, bezpieczny i spełniać wszelkie normy prawne. Podobnie jest z ogrodzeniem placu zabaw, które musi być estetyczne, wytrzymałe, bezpieczne i zgodne z normami prawnymi. Jakie ogrodzenie zastosować na placu zabaw dla dzieci?

Polskie przepisy prawa nie obligują zarządcy ani budowniczego do grodzenia placu zabaw, ale jest to zwyczajową praktyką. Ogrodzenia wykonuje się ze względu nie tylko na ochronę terenu, ale także bawiących się tam dzieci. Ogrodzenie uniemożliwia maluchom wybiegnięcie na drogę pod nadjeżdżający pojazd. Do tego ogranicza wstęp bezpańskim zwierzętom domowym czy leśnym, które mogą zaatakować bawiące się maluchy. Zwierzęta często zostawiają odchody na trawniku, w piasku, które zawierają groźne bakterie powodujące choroby czy uczulenia. Ogrodzenie jest również zaporą psychologiczną dla np.: młodocianych, chcących spożywać alkohol w miejscu publicznym. Ogrodzenie terenu powoduje, że powstają opory przed wstępem na wyraźnie wydzielony i odgrodzony teren funkcjonalny. A jakiego ogrodzenia użyć na placach zabaw dla dzieci?

Ogrodzenia panelowe – ochrona praktyczna, a nie tylko pozorna

Ogrodzenia panelowe to płot złożony ze stalowych słupków zabetonowanych w podłożu, stalowych paneli czy łączących oba elementy obejm. Stalowe elementy są wytrzymałe na czynniki atmosferyczne jak silny mróz, opady, a do tego na czynniki mechaniczne. Oparcie się o płot wysokości jednego metra nie spowoduje jego przechyłu czy obalenia.

Płot jest ciężki do sforsowania przez zwierzęta leśne czy domowe. Do tego dziecko będzie miało problemy do samodzielnego ominięcia przeszkody, kiedy rodzic pozwoli sobie na chwilę dekoncentracji i straci z pola widzenia maluszka.

Ogrodzenia panelowe wyłącznie zgodne z prawem

Polskie prawo obliguje do grodzenia placów zabaw z pewnymi normami. Polska Norma PN-EN 1176:2009 wymaga, aby ogrodzenia uniemożliwiały zaklinowanie się dziecka pomiędzy elementami ogrodzenia. Furtka powinna mieć przynajmniej 1 metr, aby zapewnić swobodne przejście. Musi otwierać się na zewnątrz, zapewniając swobodną ewakuację. Między słupkami ogrodzeniowymi, a furtką musi być stworzony 12 mm odstęp, aby uniknąć zakleszczenia palców dziecka. Ilość furtek musi zapewniać możliwość wyjścia z placów zabaw z odległości maksymalnie 30 metrów.

Samo ogrodzenie nie może być zakończone ostrymi krawędziami i wystającymi elementami, które mogą spowodować skaleczenia czy cięższe obrażenia. Ogrodzenia panelowe przez swą konstrukcję umożliwiają bezproblemowe spełnienie wszelkich norm prawnych.

Estetyka i bezpieczeństwo w jednym

Ogrodzenia panelowe to nie tylko bezpieczeństwo, funkcjonalność i spełnienie norm prawnych, ale także nienaganna estetyka. Mogą przybierać różne rozmiary i kształty, dlatego można z nich stworzyć piękne i funkcjonalne ogrodzenie do wysokości 1 metra. Dzięki temu dzieci nie będą miały wrażenia, że bawią się w jakimś zamkniętym terenie, które ogranicza im swobodę ruchów i ukochaną przestrzeń.

Ogrodzenia panelowe można w prosty i bezproblemowy sposób również zamontować i zdemontować, co czyni je elastycznym rozwiązaniem inwestycyjnym. Dzięki temu plac zabaw można rozbudować, zmienić czy przenieść razem z ogrodzeniem.

Similar Posts