Bez kategorii

Kocioł gazowy jednofunkcyjny – gdzie sprawdzi się najlepiej?

Zasobnik auroSTOR VIH S Vaillant

W dzisiejszym budownictwie bardzo duży nacisk stawiamy na dobrą izolację cieplną ścian, okien, stropów, a tym samym na niskie zapotrzebowanie energetyczne budynku. Przykładowo: budynek o powierzchni 200 m2 potrzebuje do ogrzania mniej niż 10 kW mocy grzewczej. Inaczej sprawa ma się, jeżeli chodzi o podgrzanie wody użytkowej. Aby osiągnąć komfortową ilość c.w.u., wymagania dotyczące mocy potrzebnej do ogrzania wody rosną. We wspomnianym wcześniej budynku, z 4-5 mieszkańcami, co najmniej dwoma łazienkami z prysznicem i wanną, które czasami będą w użyciu w tym samym czasie, zapotrzebowanie na c.w.u jest duże. I tu mamy pewien konflikt – potrzebujemy małej mocy na ogrzanie domu, ale dużej na podgrzanie wody użytkowej.

Z tekstu dowiesz się:

  • jakie są zalety podgrzewania wody użytkowej w zasobniku,
  • dlaczego kocioł jednofunkcyjny jest lepszym rozwiązaniem niż kocioł dwufunkcyjny do domów z wysokim zapotrzebowaniem na c.w.u.,
  • jakie są wymagania dotyczące kotłowni z kotłem jednofunkcyjnym.

 

I tu z pomocą przychodzi nam kocioł jednofunkcyjny. Wody użytkowej wcale nie musimy podgrzewać na bieżąco. Możemy ją podgrzewać przez dłuższy czas w zasobniku z wężownicą zasilaną z kotła jednofunkcyjnego dysponującego mocą dostosowaną do zapotrzebowania c.o. (a więc mniejszą).

Nowoczesny kondensacyjny kocioł jednofunkcyjny dysponuje dwoma zakresami mocy: na centralne ogrzewanie i na ciepłą wodę użytkową. Ten drugi zakres jest o kilka procent większy.

Podgrzewanie wody w zasobniku – zalety

Podgrzewanie wody w zasobniku ma wiele zalet.

  • Nie wymaga pracy kotła z mocą maksymalną – podgrzewanie wody w zasobniku trwa dłużej niż jej pobieranie z zasobnika. Daje to możliwość pracy kotła z temperaturą, przy której wystąpi kondensacja pary wodnej ze spalin, a tym samym – odzysk ciepła sprawiający, że kocioł pracuje z najwyższą sprawnością, podobnie jak przy ogrzewaniu budynku.
  • Pozwala na komfortowe korzystanie z wody użytkowej – po odkręceniu kranu woda o zadanej temperaturze jest dostępna od razu, bez konieczności oczekiwania, aż nagrzeje się wymiennik. Nie ma również ryzyka oparzenia się zbyt gorącą wodą jak w przypadku kotłów dwufunkcyjnych i podgrzewczy przepływowych, kiedy to otwieramy kurek na cały zakres, żeby urządzenie szybciej się uruchomiło.
  • Możliwość wykonania cyrkulacji ciepłej wody użytkowej – bardzo przydatne, kiedy mamy odbiorniki ciepłej wody w dużej odległości od kotłowni (większej niż 5 m). Stojąca w długiej rurze woda po pewnym czasie wychładza się. Po zastosowaniu cyrkulacji woda przepływa ciągle miedzy zasobnikiem a kranem i ma stabilną temperaturę.
  • Możliwość korzystania z innych, w tym odnawialnych źródeł energii – zasobnik ciepłej wody użytkowej może być wyposażony w drugą wężownicę (wymiennik ciepła), który współpracuje z instalacją solarną, pompą ciepła czy nawet kominkiem z płaszczem wodnym. Kocioł jednofunkcyjny staje się wtedy źródłem szczytowym, czyli takim, którego używamy w sytuacji niewystarczającego uzysku ciepła z dodatkowego źródła. Gdy korzystamy z odnawialnych źródeł energii w okresie letnim, kocioł gazowy nie jest w ogóle uruchamiany do podgrzewania wody.

 

Wszystko to jest możliwe dlatego, że zasobnik stanowi niejako akumulator ciepłej wody zasilany w czasie, kiedy jest możliwa ekonomiczna praca kotła czy innego źródła, a nie w tylko wtedy, kiedy korzystamy z kąpieli.

 

Kocioł jednofunkcyjny a dwufunkcyjny

Kocioł jednofunkcyjny, współpracując z zasobnikiem, nie musi mieć dużej maksymalnej mocy grzewczej, a tym samym łatwiej dopasować go w sytuacji coraz mniejszych strat ciepła budynku.

Przykładowo: dom o powierzchni ok. 150 m2, z dwoma łazienkami z prysznicem, dla 4-5 osób. Do ogrzania domu wystarczy najmniejszy kocioł o mocy 14 kW i taki w połączeniu z zasobnikiem o pojemności 150 litrów w zupełności zaspokoi potrzeby mieszkańców. Tzw. piec gazowy dwufunkcyjny bez zasobnika, aby zapewnić jednoczesne korzystanie z dwóch pryszniców, wymaga mocy ok. 35 kW, a więc trzykrotnie większej niż na potrzeby c.o.

Kotłownia na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem

Wnioski nasuwają się same: projektując dom, warto wygospodarować w pomieszczeniu miejsce na kocioł jednofunkcyjny z zasobnikiem c.w.u. Jeżeli jest to kocioł wiszący, to zasobnik do 150 litrów  montuje się pod kotłem, wiec nie zajmuje on dużo miejsca. Kubatura pomieszczenia kotłowni natomiast wynikająca z przepisów budowlanych to min. 6,5 m3, czyli przy wysokości kondygnacji ok. 2,8 m wystarczy ok 2,5 m2 powierzchni.

Jak widać, kotłownia taka wykorzystująca piec gazowy i zasobnik nie zajmuje dużo miejsca. Pozwala natomiast na komfortowe korzystanie z ciepłej wody użytkowej i jednocześnie ekonomiczną pracę urządzenia.