Porady

Jak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie w starym domu?

Kobieta dotyka grzejnik przed termomodernizacją starego domu

Wiele domów wybudowanych kilkanaście czy kilkadziesiąt lat temu dziś już nie spełnia standardów energooszczędności. Ogromne ilości ciepła po prostu uciekają z takich budynków różnymi drogami, a co za tym idzie, ich właściciele płacą bardzo wysokie rachunki za ogrzewanie. Aby to zmienić, potrzebna jest prawidłowo przeprowadzona termomodernizacja, z ociepleniem domu na czele. Dowiedz się, jak zacząć oszczędzać energię i pieniądze krok po kroku.

Z tekstu dowiesz się:

 • dlaczego przed termomodernizacją starego domu warto wykonać audyt,
 • jak ocieplić stary dom,
 • jakie kroki wykonać w dalszej kolejności.

Pełna termomodernizacja składa się z czterech części. Najważniejszą z nich jest ocieplenie domu, ale aby stary budynek stał się dobrze przystosowany do dzisiejszych standardów i był możliwie najbardziej energooszczędny, niezbędne będą również pozostałe trzy. Nie bez znaczenia jest kolejność wykonywanych prac.

Audyt energetyczny przed termomodernizacją starego domu

Zanim zaczniesz planować prace i szukać fachowców, powinieneś przeprowadzić audyt energetyczny lub jego uproszczoną wersję, czyli analizę energetyczną. To procesy, które mają na celu określenie aktualnego stanu budynku, a także wskazanie niezbędnych do wykonania prac i najlepszych rozwiązań w danej sytuacji.

Analizie lub audytowi powinny zostać poddane takie kwestie, jak:

 • wydajność aktualnie wykorzystywanych źródeł energii,
 • wiek i stan urządzeń grzewczych,
 • izolacyjność cieplna przegród zewnętrznych i wewnętrznych (ze sprawdzeniem wartości współczynnika izolacyjności U),
 • stan techniczny budynku pod kątem zmian, które mają zostać wykonane.

Ocieplenie starego domu jako pierwszy etap termomodernizacji

Pierwszy, najważniejszy z etapów termomodernizacji, to ocieplenie domu. To niezwykle ważne, ponieważ przez ściany bez izolacji zewnętrznej może uciekać nawet 40% ciepła! Warto wykonać ten krok przed innymi, a przede wszystkim przed instalacją nowego źródła ciepła – odwrotna kolejność może spowodować złe oszacowanie potrzeb energetycznych budynku i kupno kotła o zbyt dużej mocy (a przez to często droższego, niż potrzebujesz).

Jak ocieplić stary dom? Należy zatrudnić do tego specjalistę, który do pracy wykorzysta zespolone systemy ociepleń, jak np. Caparol Capatect w wersji Classic, Carbon lub LongLife. To kompletne zestawy, które:

 • posiadają kompatybilne, wysokiej jakości elementy starannie przebadane pod kątem funkcjonalności,
 • chronią dom przed wnikaniem chłodu i uciekaniem ciepła,
 • eliminują ryzyko powstawania mostków termicznych.

Pamiętaj, że prawo budowlane wymaga, aby wszystkie elementy ocieplenia pochodziły od jednego producenta. Postaw na sprawdzone systemy ociepleń Caparol Capatect, które zabezpieczają i zdobią ściany wielu budynków w Polsce.

Termomodernizacja starego domu – pozostałe etapy

Jak już wiesz, w starym budynku z dużym prawdopodobieństwem potrzebne będą wszystkie cztery etapy termomodernizacji. Zaraz po ukończeniu ocieplania ścian warto zatem przystąpić do kolejnych, opisanych poniżej.

 • Ocieplenie dachu (stropu, jeśli dom posiada poddasze nieużytkowe lub połaci w przypadku poddasza użytkowego), a także podłóg na gruncie i strefy cokołowej (zwłaszcza tam, gdzie nie ma ogrzewania podłogowego).
 • Wymiana stolarki zewnętrznej – okna zajmują około 15% powierzchni przeciętnego domu jednorodzinnego, więc ich wymiana na bardziej szczelne zagwarantuje sporą oszczędność energetyczną. Nie zapomnij także o drzwiach zewnętrznych.
 • Modernizacja instalacji grzewczej, czyli demontaż starego kotła i montaż nowego (bardziej energooszczędnego i ekologicznego) oraz, jeśli to konieczne, wymiana rur i grzejników.

Wiesz już, czy warto ocieplać stary dom – zdecydowanie tak! Ten krok pozwoli Ci na znaczne zmniejszenie strat energii, a w połączeniu z innymi etapami termomodernizacji, zapewni optymalną energooszczędność i więcej pieniędzy w portfelu.

Similar Posts