Porady

Doniczki na balkon. Jak dobrać je do roślin?

Doniczki na balkon. Jak dobrać je do roślin?

W warunkach domowych, czy to na trasie, czy też w ogrodzie donice oraz różnego typu pojemniki pozwalają cieszyć się zielonym otoczeniem. Ich rola polega zarówno na umożliwieniu kwiatom, jak i krzewom wzrostu, jak też ozdabianiu otoczenia. Dlatego ich wybór nie powinien być przypadkowy. Zaglądając do sklepów specjalizujących się w tego typu produktach można poczuć się przytłoczonym różnorodnością materiałów oraz wykończeń. Jakie donice ogrodowe i skrzynki balkonowe będą odpowiednie do określonych gatunków? Czym kierować się wybierając doniczki?

Z czego mogą być wykonane donice ogrodowe?

Producenci doniczek oferują ten produkt nie tylko w różnych kształtach i wielkościach, ale też wykonują go z różnych materiałów. W zależności od tego, z czego zostaną zrobione, doniczki będą miały nie tylko inny wygląd, ale i właściwości. Jedne z nich będą bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne, drugie sprawdzą się podczas mrozów.

Plant Deco - Sklep z donicami

Klasyczne doniczki na balkon najczęściej robione są plastiku. Tworzywo sztuczne to dosyć tani i jednocześnie wytrzymały materiał. Plusem jest także to, że jest dosyć lekki. Sprawdza się więc w donicach, które wiesza się na elewacji budynku lub balustradach balkonów. Do tego doskonale sprawdzi się, jako ochrona dla jeszcze słabo ukorzenionych sadzonek. Z tego typu doniczek można bez problemu docelowo wsadzić je do ziemi lub umieścić w większych pojemnikach. Doniczki balkonowe z tworzyw sztucznych nie są jednak zbyt efektowne. Najczęściej mają dosyć standardowe kolory oraz dosyć prostą konstrukcję.

Alternatywą dla tych typowych rozwiązań są bardziej eleganckie donice szkliwione, które znajdziesz w ofercie sklepu Plant Deco. Czy się one wyróżniają? Wykonane są z naturalnej gliny poddawanej odpowiedniej obróbce termicznej. Dodatkowo pokrywa się je warstwą zabezpieczającą, która nie tylko nadaje im atrakcyjny wygląd, ale także podnosi ich wytrzymałość. Dzięki temu może je dopasować do każdego ogrodu.

Coraz większym zainteresowaniem cieszą się też betonowe doniczki. Pasują one do nowoczesnych aranżacji i doskonale komponują się z minimalistycznym wykończeniem elewacji budynku. Do tego są bardzo masywne i stabilne. Można zatem wsadzić do nich nawet sporych rozmiarów rośliny i krzewy. Tego typu donice na taras są bardzo odporne na mróz, czy odbarwienia, jakie powstają pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego mimo ich wyższej ceny będą inwestycją na długi czas.

Co przydaje się do domowej uprawy roślin? Skrzynki balkonowe i doniczki do postawienia we wnętrzach

Donice sprawdzają się nie tylko na tarasach domów, ale także w mieszkaniach. Z ich pomocą można hodować rośliny nawet, wtedy gdy nie ma się dostępu do ogrodu. Donice do salonu również powinny zostać dobrane pod kątem stylistyki, jak i wymagań hodowanych w nich gatunków.

Jak wiemy, najpierw musimy ustalić pożądaną wielkość doniczki. Nie powinna być ona ani zbyt mała, ani tym bardziej za duża. Ta o niewielkim przekroju spowoduje, że roślina nie będzie mogła prawidłowo się rozwijać. Z kolei za duża pobudzi ją do nadmiernego rozrostu korzeni, a zahamuje rozwój liści i kwiatów.

Istnieją rośliny, które do prawidłowego wzrostu potrzebują specjalnych rozwiązań, jak wspomniane wyżej drzewko bonsai, któremu optymalne warunki rozwoju zapewnia płaska doniczka. W dużych salonach znakomicie sprawdzą się z kolei donice wysokie, które pozwalają wyeksponować piękno okazałych roślin.

Plant Deco - Sklep z donicami

Trzeba też zwrócić uwagę na to, czy dana doniczka ma w swoim dnie zrobione specjalne otwory. To dzięki nim roślina na zapewniony przepływ powietrza oraz może regulować pobór wody przez korzenie. Jeśli doniczki ich nie mają to można traktować je jako osłonki i wsadzić w nie roślinę w osobnym pojemniku lub też zapewnić jej właściwe podłoże np. z kompozytu. Zawsze należy sprawdzić, jakie są wymagania określonego gatunku.

Gdzie ustawić doniczki w pomieszczeniach?

Przyjęło się, że tradycyjnie donice ustawia się na parapetach pod oknami lub ewentualnie wystawia się je na balkon. Jednak coraz częściej w nowym budownictwie montuje się okna sięgające do samej podłogi. Nie jest to powód, aby rezygnować z domowej hodowli roślin. Dobrym rozwiązaniem będzie ustawienie sporej donicy na podłodze. Mniejsze kwiaty można bez problemu umieścić na pólkach lub wolnych przestrzeniach mebli.

Plant Deco - Sklep z donicami

Takie roślinne aranżacje są dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają balkonu, czy tarasu. Donica może stanąć pojedynczo lub być częścią większej, kwiatowej kompozycji. W zależności od stylu panującego w pomieszczeniach można zdecydować się na jeden wzór w różnych rozmiarach albo połączyć z sobą kilka zupełnie różnych motywów. Ilość możliwości kwiatowych aranżacji jest wręcz nieograniczona, a duży wybór różnych doniczek tylko ułatwia stworzenie indywidualnej kompozycji.

Donice mogą też podkreślać charakter roślin. Ich kształt może sprawić, że będą wyglądać jeszcze smuklej lub bardziej rozłożyście. Wystarczy tylko dobrze dobrać ich charakter do wymagań gatunku, który będzie w nich hodowany.

Promocje do - 30% - Sklep z doniczkami Plant Deco

Similar Posts