Porady

Klimatyzacja domowa – ile to kosztuje?

Klimatyzacja domowa – ile to kosztuje?

Urządzenia, przetwarzające powietrze w obrębie danej przestrzeni, w celu utrzymywania odpowiedniego zakresu temperatur i wilgotności, są układami, na których instalację decyduje się wiele osób, urządzając swoje mieszkanie lub dom. Klimatyzacja zapewnia bowiem dogodne warunki pracy oraz pozwala na zrelaksowanie się po ciężkim, upalnym dniu. Warto wiedzieć, ile kosztuje instalacja takiego modułu… i rozważyć skorzystanie z takiej opcji!

Działanie klimatyzacji i klimatyzatorów

Zadaniem klimatyzatora jest chłodzenie pomieszczenia, co jest możliwe dzięki budowie samego urządzenia. Składa się ono ze sprężarki, parownika i skraplacza. Dwa ostatnie elementy posiadają specjalny wentylator. Sprężarka promieniowa wymusza obieg powietrza na parowniku umieszczonym w obrębie chłodzonego pomieszczenia. Gaz obniża swoją temperaturę, oddając ciepło ziębnikowi, krążącemu w układzie zamkniętym. Kolejny etap stanowi sprężenie czynnika pośredniego i przetłoczenie go do skraplacza, znajdującego się na zewnątrz układu. W kondensatorze ciepło zostanie oddane do powietrza, a gaz przeobrazi się w ciecz (w procesie skraplania). Ciśnienie i temperatura wody, dostając się do elementu rozprężnego, zostają obniżone. Schłodzona ciecz ponownie trafia na parownik, w obrębie którego odbywa się pobór ciepła od powietrza oraz jej przeobrażenie w gaz.

Klimatyzatory składające się z jednostki zewnętrznej i układu wewnętrznego, określane są urządzeniami typu split. Wiele modułów dostępnych na rynku posiada filtr powietrza oraz nagrzewnice elektryczną. Nierzadko klimatyzatory wyposażane są również w pompę ciepła. Tego typu urządzenia pozwalają na regulację temperatury w zakresie od 16 do 30 stopni Celsjusza. Moduły nie odpowiadają jednak za wentylację pomieszczenia. Tego typu funkcję spełniają bowiem systemy klimatyzacyjne.

Koszt instalacji klimatyzacji w domu

Cena urządzeń, zapewniających pożądaną temperaturę w pomieszczeniu, waha się w granicach 1500 – 2000 zł. Są to podstawowe klimatyzatory typu split, o mocy nieprzekraczającej 3,5 kW. Urządzenia, pozwalające na obniżenie temperatury w kilku pomieszczeniach, kosztują ponad 4000 zł. Wiele osób, pragnących zainstalować klimatyzację w swoim domu, decyduje się na wybór modułów dostępnych w marketach budowlanych lub internetowych sklepach. Niska cena nie gwarantuje jednak wydajnej pracy. Urządzenia te mają bowiem niewielką moc, która pozwala na ochłodzenie jedynie małej przestrzeni. Montaż dobrej klasy urządzenia typu split nie jest trudny. Można go wykonać samodzielnie przy użyciu rurek chłodniczych, kabli, korytka maskującego oraz izolacji. W przypadku bardziej złożonych urządzeń konieczne jest wynajęcia profesjonalnej firmy. Koszty montażu  i zakupu wszystkich części zazwyczaj nie przekraczają 1500 zł.

Alternatywne rozwiązanie stanowią klimatyzery. Urządzenia te chłodzą powietrza, które nie jest odprowadzane na zewnątrz. Klimatyzery można kupić za kwotę, nieprzekraczającą 500 zł. Urządzenia te nie są jednak wydajne. Co więcej, podczas chłodzenia wykorzystują one zimną wodę, którą stale trzeba uzupełniać. Parująca ciecz zwiększa ponadto wilgotność powietrza w pomieszczeniu, co może niekorzystnie wpływać na ludzki organizm. Z tego powodu rozwiązanie to nie jest polecane wymagającym użytkownikom, planującym korzystać z klimatyzacji na co dzień.

Klimatyzator w domu w znaczący sposób wpływa na komfort życia. Warto więc pomyśleć o zakupie profesjonalnego urządzenia. Szczegółowe informacje na temat rozwiązań w tym sektorze znaleźć można na stronie internetowej Panasonic Heating & Cooling Solutions.

Similar Posts