Porady

Stelaż podtynkowy. Jak wybrać najlepszy model?

Stelaż podtynkowy. Jak wybrać najlepszy model?

W nowocześnie zaaranżowanych łazienkach często pojawiają się podwieszane miski WC czy bidety, mocowane na specjalnych stelażach podtynkowych. To rozwiązanie praktyczne i estetyczne, dzięki któremu można efektywnie rozplanować przestrzeń w nawet małej łazience. Sprawdź, jaki stelaż podtynkowy wybrać do swojej łazienki!

 

  1. Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej i ciężkiej
  2. Jak wybierać stelaże podtynkowe?
  3. Stelaż podtynkowy WC czy toaleta kompaktowa?

 

Dostępne na rynku stelaże podtynkowe są wytrzymałe i funkcjonalne. Wybierając odpowiedni model warto zwrócić uwagę na sprawny montaż systemu spłukiwania, możliwość regulacji wysokości miski WC oraz akcesoria uzupełniające, dzięki którym cały zestaw będzie działał bez zarzutu przez wiele lat.

 

Stelaż podtynkowy do zabudowy lekkiej i ciężkiej

 

W sklepach mozna kupić dwa rodzaje stelażów podtynkowych. Poszczególne modele różnią się od siebie głównie przeznaczeniem i sposobem montażu. Do tworzenia systemów sanitarnych w bardzo małych łazienkach używane są stelaże podtynkowe do zabudowy ciężkiej – ich cechą charakterystyczną jest montaż bezpośrednio w ścianie, który wymaga wykucia otworu, umieszczenia w nim stelażu, a następnie zamurowania go. Taki sposób montażu sprawia, że poza powierzchnię ściany wystaje jedynie miska WC, co w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu przynosi wiele zalet. Można zaoszczędzić miejsce na podłodze, a wnętrze nie jest dodatkowo pomniejszone o zabudowę stelaża. Drugim rodzajem zestawów podtynkowych jest stelaż do zabudowy lekkiej. Ten sposób montażu wymaga mniejszego nakładu pracy i jest znacznie łatwiejszy, jednak trzeba liczyć się z tym, że cała zabudowa zabierze kilkanaście centymetrów przestrzeni. Ten stelaż montuje się zarówno do podłogi, jak i ściany, a następnie obudowuje profilami i płytami karton-gips. Takie wykończenie co prawda zabiera przestrzeń, jednak jednocześnie tworzy dodatkową półkę, którą można wykorzystać na przechowywanie podręcznych drobiazgów lub dekoracji łazienkowych. Szeroki wybór produktów z obu kategorii można znaleźć w sklepie https://www.castorama.pl/.

 

Jak wybierać stelaże podtynkowe?

 

Stelaż stelażowi nierówny, dlatego chcąc wybrać idealny model, trzeba dobrze zastanowić się nad tym, jakie powinien mieć cechy. Najwygodniejszym rozwiązaniem jest zakup gotowego zestawu, w skład którego wchodzi stelaż podtynkowy WC oraz dodatkowe wyposażenie, takie jak mata wygłuszająca, przycisk spłukujący oraz wszystkie elementy, które są potrzebne do prawidłowej instalacji. Kompletny zestaw to jednak nie wszystko. Warto zwrócić uwagę również na okres gwarancji – producenci, którzy oferują najwyższą jakość wykonania, gwarantują również niezawodność swoich produktów przez wiele lat.

 

Wybierając stelaż podtynkowy, trzeba zaplanować pojemność spłuczki oraz położenie uruchamiającego ją przycisku. Spłuczka jest niezbędnym elementem wyposażenia, każdy jednak ma możliwości doboru jej pojemności. Na rynku dostępne są spłuczki o pojemności od 3 do nawet 9 litrów. Warto jednak pamiętać, że użytkownicy toalety rzadko myślą o tym, ile wody zużywają do spłukiwania nieczystości, dlatego zwykle im większa będzie pojemność spłuczki, tym zużycie wody może znacząco wzrosnąć. Warto też zadbać, aby spłuczka znajdowała się na odpowiedniej wysokości, podobnie jak uruchamiający ja przycisk. Ten w wybranych modelach można zamontować zarówno pionowo, jak i poziomo, a więc na półce. Druga opcja jest praktykowana w przypadku stelażów niskich, które uniemożliwiają spuszczenie wody bez opuszczania deski.

 

Stelaż WC często nadaje się również do wykończenia bidetu. To uniwersalny element montażowy, którego można użyć do zamontowania miski wiszącej lub bidetu, oraz wykorzystać praktycznie zarówno do aranżacji małych wnętrz w łazience, jak i dużych pokojów kąpielowych.

 

Stelaż podtynkowy WC czy toaleta kompaktowa?

 

Wykorzystanie stelaży podtynkowych to realna alternatywa dla klasycznych toalet kompaktowych. Te drugie są znacznie tańsze, jednak nie sprawdzają się w małych łazienkach, w których liczy się każdy centymetr przestrzeni. Stojąca miska ustępowa wyposażona w kompaktową spłuczkę zajmuje wiele miejsca na podłodze, a przy tym nie pasuje do wielu wnętrz wykończonych w nowoczesnym stylu. Stelaże podtynkowe dają natomiast możliwość zamontowania podwieszanej miski WC, dzięki czemu wnętrze, nawet to niewielkie, wydaje się przestronniejsze. Wybierając zestaw do montażu ciężkiego, a więc taki, którego elementy przyłączeniowe są schowane w ścianie, można zyskać pokaźną ilość miejsca w łazience.

 

Wybór tego rozwiązania ma jednak również swoje wady. Po pierwsze, podtynkowe stelaże są droższe niż toalety kompaktowe. Do ceny samego stelaża trzeba również doliczyć koszt zakupu miski WC, deski oraz montażu. Montaż to druga wada tego rozwiązania – żeby poprawnie zamontować stelaż, trzeba posiadać odpowiednią wiedzę i umiejętności. Nie każdy poradzi sobie z tym sam, dlatego zwykle do kosztów całej inwestycji trzeba doliczyć także wynagrodzenie montera. Jednak biorąc pod uwagę, że toaletę montuje się raz na wiele lat, warto zainwestować w nowoczesne rozwiązanie, jakim jest miska podwieszana na stelażu podtynkowym.

Similar Posts