Porady

Uszczelki samoprzylepne – do czego mogą się przydać?

Uszczelki samoprzylepne – do czego mogą się przydać?

Szczelność w pomieszczeniach jest dziś niezwykle ważna w każdym rodzaju budynku. Może ona zapobiegać utracie ciepła i z pewnością przyczyni się do oszczędności na rachunkach. To właśnie dzięki szczelnym oknom, drzwiom i sprawnej rekuperacji możliwe jest zapewnienie w domu odpowiedniej temperatury i ustrzeżenie się od wilgoci. Często bywa tak, że pomimo szczelnych okien, w naszym domu znajdują się zakątki, z których ciepło swobodnie ulatuje. Najczęściej bywa tak na krawędziach docinanych elementów. Z pomocą w tej kwestii przychodzą uszczelki samoprzylepne. To zdecydowanie najprostszy i w pełni estetyczny sposób na utrzymanie energii cieplnej w pomieszczeniu. W poniższym wpisie dokładnie objaśnimy rolę takich produktów oraz wskażemy ich najpopularniejsze rodzaje. Zapraszamy!

Jakie właściwości mają uszczelki?

Prawdę mówiąc, poszczególnych typów uszczelek można używać do wielu czynności. Najważniejszą jest oczywiście izolacja cieplna. Doskonale przydają się więc w kontekście uszczelniania drzwi i okien, co przenosi się w dużej mierze na oszczędność za ogrzewanie. Niemniej jednak, parametry tych wyrobów mogą umożliwiać również izolację poszczególnego elementu od wilgoci czy różnego rodzaju substancji chemicznych. Oprócz domowego przeznaczenia, często używa się ich również w przemyśle, gdzie mogą uszczelniać konkretne maszyny i urządzenia, a dodatkowo w doskonały sposób tłumić powstałe przez nie drgania.

Wyroby te występują zazwyczaj w formie pasków nawiniętych na rolkę, co czyni je niezwykle podobnymi wizualnie do taśm klejących. Do tego dochodzi jeszcze warstwa samoprzylepna, co w zasadzie odróżnia je wyłącznie rodzajem nośnika.

Rodzaje uszczelek samoprzylepnych

Każdy producent uszczelek musi posiadać na wyposażeniu swojego sklepu kilka ich typów przeznaczonych do odrębnych zastosowań. Jednymi z najczęściej używanych są uszczelki EPDM. Materiał ten jest krótko mówiąc gumą, odznaczającą się niezwykłą odpornością na zmienne warunki atmosferyczne oraz niereagującą na wodę i chemikalia. Mogą występować w zależności od zapotrzebowania w różnych grubościach, a najczęściej używa się ich do izolacji okien, dachów i tarasów.

Kolejną grupą są uszczelki polietylenowe. Nośnikiem jest w tym przypadku pianka PE, posiadająca doskonałe właściwości termiczne i antydrganiowe. Najczęściej używa się ich więc do uszczelniania akustycznego bądź też do izolowania cieplnego niektórych elementów w budynkach mieszkalnych.

Z bardziej popularnych wyróżnia się jeszcze uszczelki filcowe, korkowe i butylowe. Te ostatnie są uważane za szczególnie ważne, a to przez wzgląd na ich samoczynne tworzenie warstwy hydroizolacyjnej. Dzięki temu, doskonale spisują się do uszczelniania instalacji deszczowych, studni czy włazów. Można spotkać je również w transporcie, gdzie zabezpieczają przed przedostaniem się wody do wnętrz autobusów, łodzi czy tramwajów.

Ilość zastosowań uszczelek samoprzylepnych może więc być ogromna. Warto jednak przed zakupem tych produktów dobrze zapoznać się z ich konkretnymi właściwościami i przeznaczeniem, ażeby przez nieuwagę nie przyniosły one więcej szkody niż pożytku.

Similar Posts