Porady

Stalowe ogrodzenia panelowe 2D i 3D – podobieństwa i różnice

Stalowe ogrodzenia panelowe 2D i 3D - podobieństwa i różnice

Jednym z najpopularniejszych rodzajów ogrodzeń, z jakimi na co dzień spotykamy się w przestrzeni zewnętrznej, są ogrodzenia panelowe stalowe. To gotowe przesła składające się z ustawionych pionowo prętów stalowych, prostych (2D) lub punktowo giętych (3D), o różnej liczbie przetoczeń, połączonych poprzecznymi prętami nadającymi całości konstrukcji oczekiwaną przez użytkownika sztywność.

Panele ogrodzeniowe 2D i 3D

Zasadnicza różnica pomiędzy panelami prostymi i trójwymiarowymi polega na sposobie profilowania stalowych prętów pionowych. W przypadku ogrodzeniowych paneli 2D brak jest jakichkolwiek przetoczeń, przez co powierzchnia panelu jest gładka i równa. Zdecydowanie częstszym wyborem współczesnych kupujących są panele 3D, z wielokrotnymi przetoczeniami, w których pionowe pręty są punktowo gięte w kilku miejscach. W ten sposób powierzchnia panelu przestaje być równa i w wielu miejscach ma wyraźnie widoczne wybrzuszenia. Zastosowanie przetoczeń sprawia, że ogrodzenie panelowe jest nie tylko atrakcyjniejsze pod względem wizualnym, ale i bardziej sztywne, mniej podatne na odkształcenia. W miejscach gięcia instaluje się zwykle większą liczbę prętów poprzecznych, co dodatkowo wzmacnia i stabilizuje konstrukcję.

Kiedy stosować panele 2D, a kiedy 3D?

Choć oba rodzaje paneli ogrodzeniowych przeznaczone są głównie do zabezpieczenia terenu nieruchomości o charakterze przemysłowym, to jednak wielu inwestorów używa ich również do wyznaczania granic działek nieruchomości mieszkalnych. W przestrzeni miejskiej ogrodzenia z gotowych paneli stalowych wykorzystywane są m.in. do wyznaczania obszarów zamkniętych osiedli i terenów przynależnych do różnorodnych obiektów o charakterze usługowym. Ze względu na estetykę, najczęściej są to ogrodzenia panelowe 3D. W przypadku obiektów typowo przemysłowych estetyka ma mniejsze znaczenie, a zatem do budowy ogrodzeń częściej wykorzystuje się tańsze panele 2D. Co warte podkreślenia, w przypadku domów jednorodzinnych ogrodzenia wykonane z paneli 3D rzadko kiedy pełnią funkcje reprezentacyjnych ogrodzeń frontowych.

Wspólną cechą panelowych ogrodzeń 2D i 3D jest rodzaj materiału zastosowanego do ich produkcji oraz przeznaczenie. Panele powstają z prętów stalowych i wykorzystuje się do budowy ogrodzeń o mniej reprezentacyjnym charakterze. Tym, co te panele od siebie odróżnia, jest kształt użytych do ich wykonania prętów oraz ich liczba. W przypadku paneli 3D pręty są gięte i jest ich więcej, przez co ogrodzenie staje się mocniejsze i zyskuje bardziej dekoracyjny charakter.

Similar Posts