Planujesz kapitalny remont mieszkania lub czeka Cię budowa domu? Z pewnością nie ominą Cię prace hydrauliczne, które są konieczne, aby instalacja wodno-kanalizacyjna w domu lub mieszkaniu działała poprawnie. Większość informacji na temat budowy i specyfikacji sieci znajdziesz w planie zaprojektowanym przez specjalistę. Nie zawsze znajdują się tam jednak informacje na temat rodzaju tworzywa, z którego ma zostać wykonana instalacja.
Jeszcze kilkanaście lat temu powszechnie stosowano rury stalowe. Obecnie sytuacja się jednak zmieniła, a konstrukcje stalowe zastąpione zostały przez materiały o lepszych właściwościach. Mowa tu przede wszystkim o miedzi oraz tworzywie sztucznym. To jaki rodzaj wybierzesz, zależy od specyfikacji danego pomieszczenia, przeznaczenia rur, a nawet jakości wody. Jakie rury wybrać więc do łazienki? Podpowiadamy.
Rury miedziane w instalacji – wady i zalety
Jedną z największych zalet rur miedzianych jest to, że są bardzo wytrzymałe. Zmienne temperatury czy promienie słoneczne nie mają na nie większego wpływu, a miedź nie jest też podatna w dużym stopniu na korozję. Rury wykonane z tego materiału są lżejsze, niż te stalowe co zdecydowanie ułatwia prace z nimi. Rury z miedzi miękkiej można w łatwy sposób zginać, co sprawdzi się na dłuższych odcinkach instalacji. Trzeba jednak pamiętać, że nie są one zbyt odporne na uszkodzenia mechaniczne, więc nie powinny znajdować się w miejscach odsłoniętych. Do miejsc takich jak np. kotłownia, gdzie rury miedziane często znajdują się na zewnątrz, stosuje się miedź twardą, która się nie zgina.
Minusem instalacji z miedzi jest to, że nie nadaje się ona do miejsc, w których odczyn wody jest kwaśny. Może wtedy dojść do rozpuszczania jonów miedzi, co niekorzystnie wpływa na całą instalację i skraca jej żywotność. Kolejnym minusem może być to, że rury miedziane mają wysoki współczynnik przenikania ciepła. Jeśli przez rury miedziane ma przepływać ciepła woda, to konieczne jest zaizolowanie rur. Rury z miedzi sprawdzą się w łazienkach i jeśli będą odpowiednio zamontowane, to będą bardzo trwałym elementem instalacyjnym.
Rury z tworzywa sztucznego w instalacji – wady i zalety
Zaletą rur z tworzywa sztucznego jest to, że są bardzo łatwe w montażu i lekkie. Doskonale tłumią hałas i są odporne na wysokie ciśnienie przepływu wody. W przeciwieństwie do rur stalowych są odporne na korozję i nie ma mowy o tym, aby jakikolwiek ich element wykonany z plastiku zardzewiał. Dobrze też znoszą ostre promienie słoneczne oraz łączą się z elementami metalowymi. Niestety nie jest to rozwiązanie pozbawione wad i warto o tym pamiętać. Rury z tworzywa sztucznego mogą zmieniać kształt pod wpływem wysokiej temperatury. Dodatkowo w wielu przypadkach trzeba montować je do ściany, aby miały podtrzymujący je „stelaż”. W rurach z tworzywa mogą też namnażać się bakterię i zła flora bakteryjna. Istnieją jednak tworzywa, które są odporne na powstawanie w nich mikroorganizmów.
Producenci oferują rury z tworzywa, które sprawdzą się w łazience oraz innych pomieszczeniach w domu np. w kuchni. Rurociągi preizolowane pex podwójne zasługują na szczególną uwagę, ponieważ są wytrzymałe oraz wykonane z najlepszych komponentów. Do tworzyw, które nadają się do instalacji łazienkowych, zalicza się: polipropylen oraz polichlorek winylu. Rury z PP sprawdzą się do instalacji kanalizacyjnych oraz doprowadzających ciepłą i zimną wodę. Rury z PCV można stosować w zakresie temperatur dodatnich nawet do + 60 stopni Celsjusza. Zarówno rury z tworzyw https://synco.pl/oferta/rurociagi-preizolowane-pex/podwojny/ jak i miedziane sprawdzą się do łazienek. Należy jedynie dopasować je do swoich potrzeb i warunków mieszkaniowych.