Polską tradycją jest budowanie domów z cegły lub prefabrykatów betonowych. Mają opinię trwałych i solidnych. Nie ma większego znaczenia, że są drogie i czas ich realizacji trwa około roku lub dłużej. Na szczęście coraz bardziej popularne są domy drewniane.
Zalety domów z drewna
Coraz większą wagę przywiązujemy do ekologii i ochrony środowiska, przekłada się to także na budowanie domów przyjaznych dla mieszkańców i otoczenia. Doskonale w tą strategię wpisuje się budowa domów z drewna. Najczęściej są to domy budowane w stylu kanadyjskim lub domy szkieletowe zgodne z technologią skandynawską.
Zalety domu z drewna można podzielić na dwie kategorie:
• wymierne,
• niewymierne.
Wymierne to przede wszystkim koszty i czas budowy. Domy modułowe i szkieletowe są ok. 3 razy tańsze za metr kwadratowy niż tradycyjny dom murowany. W przypadku domów z bali te różnice są trochę mniejsze. Domy drewniane są także tańsze w eksploatacji, ponieważ drewno zatrzymuje ciepło.
Domy drewniane można budować o każdej porze roku i w stanie surowym gotowy jest w ciągu trzech miesięcy. Domu murowanego nie da się wybudować w tak krótkim czasie, choćby tylko ze względu na konieczne przerwy technologiczne.
Zalety niewymierne to przede wszystkim mikroklimat, który powstaje w domu drewnianym. Jest on bardzo korzystny i przyjazny dla mieszkańców. W lecie we wnętrzu panuje przyjazny chłód a w zimie drewno zatrzymuje ciepło.
Na co zwrócić uwagę?
Niektórzy obawiają się, że domy drewniane są nietrwałe i szybko trzeba będzie je remontować. Nic bardziej mylnego, wystarczy pojechać na Podhale. Wiele domów stoi tam już od ponad 100 lat.
Warunkiem takiej żywotności domów drewnianych jest dobrej jakości drewno użyte do budowy. Musi być dobrze wysuszone i zaimpregnowane. Obecnie oba procesy wykonywane są przemysłowo, więc nie ma konieczności leżakowania drewna. Potem co kilka lat wystarczy dom zakonserwować odpowiednimi środkami impregnacyjnymi.
Rodzaje domów drewnianych
W Polsce najczęściej budowane są domy szkieletowe, modułowe lub z bali, różnią się ceną i kosztami budowy. Bez względu na zastosowaną technologię w domach drewnianych można wykonać wszystkie potrzebne instalacje i używać wszystkich materiałów wykończeniowych. Projekty domów z drewna można zobaczyć na stronie producenta nowoczesnych domów szkieletowych z drewna www.nardoshouse.com
Domy szkieletowe popularnie nazywane są kanadyjskimi, bo to właśnie z Kanady przyszła do nas ta technologia. Ten rodzaj domu wymaga wykonania lekkich fundamentów, do których kotwiczona będzie główna konstrukcja domu. Szkielet domu wykonany jest z drewna, natomiast przestrzenie między jego elementami wypełniane są płytami kartonowo-gipsowymi.
Domy modułowe wzorowane są na budownictwie skandynawskim. Wszystkie elementy wykonywane są w fabryce zgodnie z projektem i numerowane zgodnie z kolejnością montażu. Ostatnim etapem jest połączenie modułów na placu budowy.
Domy drewniane z bali to bardziej luksusowa wersja domu drewnianego. Bale muszą być odpowiednio docięte. W tartaku muszą zostać wycięte także złącza. Najtrudniejszym etapem jest sama budowa domu. Ekipa musi być doświadczona, najlepiej robią to cieśle z Podhala.
Budowa domów z drewna jest coraz popularniejsza przede wszystkim z powodu znacznie niższych kosztów wykonania i coraz łatwiej jest znaleźć firmy, które mają już doświadczenie i wykonują je bardzo dokładnie. To obok jakości drewna, najważniejszy czynnik decydujący o żywotności domu z drewna.