Porady

Rolety zewnętrzne – czy warto je kupić?

rolety zewnetrzne

Rolety zewnętrzne zdobywają szeroką popularność wśród osób urządzających swoje domy i mieszkania. Poniżej przyjrzymy się, jakie właściwości mają takie rolety, czy słusznie można określić je jako antywłamaniowe oraz czy naprawdę warto zdecydować się na tego typu osłony na okna?

Rolety zewnętrzne – czym się różnią od rolet wewnętrznych?

Na rynku dostępne są rolety wewnętrzne: naokienne, które montuje się na ramie okna, a także rolety tynkowe, które mocuje się do ściany. Mamy również rolety zewnętrzne, które lepiej niż te wewnętrzne blokują dostęp słońca z zewnątrz. Zamontowanie takich rolet jest pracochłonne, nie są to też modele tanie. Jednak posiadacze rolet zewnętrznych doceniają wygodę, jaką ze sobą niosą. Rolety zewnętrzne rozsuwamy za pomocą przycisków na pilocie. Czyści się je łatwo (wystarczy przetrzeć gąbką zamoczoną w wodzie z dodatkiem detergentu. Podstawowa różnica między roletami zewnętrznymi i wewnętrznymi to fakt, że modele zewnętrzne blokują posted promieni słonecznych do wnętrza: nie mają one dostępu do szyby, a jedynie odbijają się od aluminiowej powierzchni rolet. W przypadku rolet wewnętrznych natomiast, ciepło przenika przez szyby i dobijając się od rolet, rozprzestrzenia się po pomieszczeniu. Podobnie jest z wiatrem: rolety Poznań zewnętrzne znacznie bardziej efektywnie chronią wnętrze pomieszczenia przed mroźnymi podmuchami powietrza w trakcie zimy.

Czy rolety zewnętrzne skutecznie chronią przed włamaniami?

Jeśli chodzi o ochronę przed włamaniami, rolety zewnętrzne teoretycznie tworzone są z myślą o swoich właściwościach antywłamaniowych. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że fachowi złodzieje nie boją się tego typu utrudnień i są w stanie sobie bez problemu z nimi poradzić. Zewnętrzne rolety zdają się w takich wypadkach jedynie utrudniać im dostęp do wnętrza mieszkania. Na przykład, istnieje szansa, że złodziej narobi większego hałasu forsując okna z aluminiowymi roletami zewnętrznymi i ściągnie tym samym uwagę obserwatorów. Jeśli jednak obawiamy się włamań, zdecydowanie lepszą ochroną będą kraty montowane na oknach, zamiast rolet antywłamaniowych.

Ochrona przed hałasem i kurzem z zewnątrz

Kolejna niebagatelna zaleta rolet zewnętrznych to ochrona wnętrza mieszkania przed hałasami. Bariera akustyczna, jaką stanowią aluminiowe rolety antywłamaniowe montowane na zewnątrz nie jest duża, ale jednak hałas uliczny może zostać w mieszkaniu zmniejszony właśnie przez zasłonięcie rolet na wszystkich oknach. Dodatkowo, rolety zewnętrzne skutecznie blokują dostęp pyłów, kurzu i spalin przez okna w czasie nocy.

Similar Posts