Meble

Trend alert: zabudowa nad łóżkiem w sypialni

Trend alert: zabudowa nad łóżkiem w sypialni

Zabudowa ściany nad łóżkiem w sypialni to ostatnio dość modne rozwiązanie. Decydując się na coś podobnego, zyskujemy nie tylko dodatkowe miejsce do przechowywania ubrań i osobistych drobiazgów, ale i ciekawą dekorację, umożliwiającą wyeksponowanie kolekcji książek czy innych pamiątek. Jak wybrać zabudowę nad łóżko i zaaranżować ją w oryginalny sposób?

Sypialnia to pomieszczenie, w którym najczęściej szukamy miejsca do przechowywania rzeczy osobistych. Niestety nie w każdym mieszkaniu jest go na tyle, by urządzić osobną garderobę i zmuszeni jesteśmy szukać innych rozwiązań, umożliwiających wygodne składowanie wszelkie niezbędnych rzeczy i akcesoriów. Doskonałym ratunkiem w takiej sytuacji są meble na wymiar, dzięki którym dowolnie rozplanujemy aranżację naszego wnętrza. Do tej pory personalizowana zabudowa kojarzyła się wyłącznie z kuchnią, dziś coraz częściej pojawia się także w sypialni, na przykład w formie eleganckich i funkcjonalnych szafek nad łóżkiem.

Jak urządzić wygodną i funkcjonalną sypialnię?

Urządzając sypialnię, zawsze szukamy rozwiązań, które pomogą utrzymać w niej należyty ład i porządek. Harmonia panująca we wnętrzu sprzyja wyciszeniu i relaksowi, dlatego staramy się za wszelką cenę uniknąć wrażenia chaosu i zagracenia przestrzeni. Ostrożnie dobieramy wszystkie meble i dodatki, aby utrzymać oszczędną i estetyczną aranżację. Niestety, gdy mieszkanie nie jest duże i brakuje w nim miejsca do przechowywania, pojemna szafa musi stanąć właśnie w sypialni. Poza nią często potrzebne są dodatkowe schowki na osobiste drobiazgi lub komoda z szufladami na bieliznę.

Jeśli zależy nam na utrzymaniu ładu we wnętrzu, a jednocześnie potrzebujemy miejsca na składowanie niezbędnych rzeczy, to właśnie meble na wymiar będą rozwiązaniem idealnym. Kiedy w pokoju nie ma przestrzeni wystarczającej na wstawienie dużej szafy, można zastąpić ją zabudową wokół łóżka. Personalizowane szafki i schowki mają wymiary odpowiadające gabarytom wnętrza, możemy też wybrać ilość i głębokość szuflad, otwartych półek czy innych ukrytych schowków.

Zabudowa do sypialni – jaką wybrać?

Zabudowa ściany wokół łóżka może służyć za całkiem funkcjonalną garderobę, a przy tym pozwala zachować we wnętrzu pożądany ład i porządek. Odpowiednio dobrane fronty szafek mogą estetycznie wkomponować się w resztę aranżacji, nie przytłaczając jej i nie wprowadzając wrażenia chaosu. Urządzając sypialnię z taką zabudową, warto wybierać proste i minimalistyczne meble, stanowiące spójną całość z łóżkiem. Dzięki temu wyda się ona optycznie lżejsza, a symetryczne rozmieszenie szafek doda wnętrzu elegancji i harmonii.

Wybierając taką zabudowę, pamiętajmy, by na etapie projektu uwzględnić również to, na jakiej wysokości nad łóżkiem umieszczone będą półki. Powinny one znajdować się na takim poziomie, by dorosła osoba mogła swobodnie usiąść na łóżku i nie zahaczać głową o wiszące nad nią szafki. Warto pomyśleć też o dodatkowych udogodnieniach. Przedłużając zabudowę od sufitu do linii podłogi, można uzupełnić ją, na przykład o praktyczne szafki nocne.

Półka nad łóżkiem jako dekoracja sypialni

Szafki nad łóżkiem w sypialni mogą służyć do przechowywania odzieży oraz wielu innych osobistych akcesoriów, ale warto uzupełnić je również w jedną lub dwie półki otwarte. Dzięki temu zyskujemy miejsce na wyeksponowanie kilku subtelnych dekoracji, niewielkiej kolekcji książek czy rodzinnych zdjęć. Nawet jedna półka potrafi dodać wnętrzu bardziej przytulnego charakteru. Pamiętajmy jednak, by nie przesadzać z ilością dodatków i bibelotów. Wystrój sypialni powinien przecież sprzyjać wyciszeniu, a nadmierna ilość dekoracji potrafi czasem zaburzyć jego harmonię i dekoncentrować nas podczas wypoczynku.

W zależności od pozostałych elementów aranżacji możemy zdecydować się na półkę umieszczoną w zagłówku łóżka albo kilka oddzielnych półek rozmieszczonych na nim. Zaletą takiego rozwiązania jest również to, że wisząca półka wygląda lżej niż klasyczny regał ustawiony na podłodze. Dzięki temu wnętrze wydaje się optycznie większe i minimalistyczne.

Similar Posts