Meble

Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jakie meble kuchenne wybrać

Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jakie meble kuchenne wybrać

Kuchnia powinna odzwierciedlać styl życia i poczucie estetyki domowników. Nowoczesne wnętrze jest doskonałym rozwiązaniem dla osób ceniących funkcjonalność i minimalizm, natomiast klasyczny design dedykowany jest miłośnikom ciepłych kuchni „z duszą”.

Nowoczesność

W zgodzie z trendami w aranżacji wnętrz nowoczesna kuchnia jest otwarta i oddzielona od salonu wyspą lub pół wyspą. Stanowi część przestrzeni dziennej, w której spędza się wiele czasu, dlatego powinna być spójna z resztą domu. W stylu nowoczesnym najczęściej wykorzystywane są białe meble. Gładkie i połyskujące fronty szafek kuchennych sprawiają wrażenie uporządkowanego i czystego wnętrza. Bardzo modne są przeszklone fronty, na przykład ze szkła matowego, które dodatkowo optycznie powiększają kuchnię – takie szafki kuchenne znajdziesz w Salonach Agata.

Równie dużą popularnością cieszą się awangardowe kuchnie w kolorze czarnym lub grafitowym, jednak warto pamiętać, że są to bardzo wymagające barwy i najlepiej sprawdzają się w przestronnych wnętrzach. Doskonale komponują się w zestawieniu z bielą lub drewnem, które dodaje nieco więcej ciepła. W nowoczesnej kuchni często króluje połysk – ultranowoczesne sprzęty kuchenne w odcieniach szarości lub srebra czy połyskujące blaty kuchenne z marmuru. Cechą charakterystyczną tego stylu jest również wysoka, jednolita zabudowa spójna kolorystycznie z resztą szafek lub wręcz przeciwnie np. wysoka zabudowa fornirowana i szafki z lakierowanego MDF-u.

Klasyka zawsze w modzie

Meble kuchenne w stylu klasycznym są dedykowane miłośnikom ciepłych i przytulnych pomieszczeń. Stanowią doskonałe zestawienie tradycji z osiągnięciami współczesności. Cecha charakterystyczną mebli w stylu klasycznym są żłobienia, zagłębienia, ozdobne uchwyty. W tym przypadku pożądane są naturalne materiały i tworzywa, czyli drewno i kamień.  Nieśmiertelną klasyką są drewniane fronty szafek z widocznymi rysunkami słojów.  Do małych kuchni wskazana jest sosna, jasny buk, brzoza lub olcha. Natomiast na dużych powierzchniach pięknie prezentują się meble kuchenne w kolorze ciemnego dębu, kasztanu lub mahoniu. Klasyczna drewniana zabudowa lubi towarzystwo granitowych i marmurowych wykończeń.

Miraż klasyki z nowoczesnością

Obecnie bardzo często można spotkać klasycznie urządzone kuchnie z nowoczesną zabudową – wysokie szafki, wyspę kuchenną lub meble na wymiar. Wciąż gorącym trendem jest modern classic, czyli bazowanie na znanych kanonach piękna i czerpanie z najnowocześniejszych rozwiązań. Styl definiują lżejsze materiały, uproszczone formy oraz zaawansowana technologia. W tym przypadku nie musimy wybierać pomiędzy klasyką a nowoczesnością – możliwości aranżacji wnętrza jest naprawdę wiele.

Similar Posts