Czyszczenie kabiny prysznicowej należy do najbardziej nielubianych czynności związanych z pielęgnacją mieszkania. Nic dziwnego, często doprowadzenie jej do właściwego stanu wymaga ogromnego fizycznego wysiłku i poświęcenia dużej ilości czasu. Osadza się na niej kamień, a wilgoć zbierająca się w zakamarkach grozi rozwojem drobnoustrojów. Użycie niewłaściwych detergentów i metod tylko potęguje frustrację. W jaki sposób czyścić szklaną powierzchnię kabiny tak, by wyglądała jak nowa?
Profilaktyka
W idealnym świecie po każdym prysznicu ściągalibyśmy pozostałości wody ze ścianek kabiny. Nie żyjemy jednak w perfekcyjnej rzeczywistości i jesteśmy tylko ludźmi. Często spieszymy się, czy to do pracy, czy do odpoczynku, innym razem jesteśmy po prostu zbyt zmęczeni. W konsekwencji braku podjęcia działań, na szkle osadza się trudny do usunięcia kamień. Serdecznie zachęcamy do tego, by jednak regularnie używać ściągacza i szmatki – nasze działania docenimy w momencie, w którym przyjdzie nam sprzątać łazienkę. Po każdej dłuższej chwili spędzonej pod prysznicem warto przewietrzyć kabinę. Jeśli posiadamy składane drzwi prysznicowe, zostawmy je otwarte na oścież, aby wilgoć mogła wyparować.
Odpowiednie preparaty
Należy surowo przestrzegać zasady zakazującej stosowania do czyszczenia kabiny prysznicowej środków ścieralnych. Zamiast proszków i granulatów wybierzmy więc raczej któryś ze specjalnych płynów lub sami przyrządźmy roztwór z octu. Naszym głównym zadaniem jest rozpuszczenie kamienia. Pamiętajmy, pozbawioną w ten sposób osadu kabinę dokładnie spłukać wodą, a następnie osuszyć – najlepiej przy pomocy chłonnej szmatki z mikrofibry.
Jak zapobiegać rozwojowi pleśni i grzybów?
Jeśli zauważymy, że w rogach naszej kabiny lub w zakamarkach szyn przesuwnych drzwi prysznicowych gromadzi się pleśń, najlepszą reakcją będzie przygotowanie sody oczyszczonej i wody utlenionej. Sodę należy wetrzeć w zajęte przez zarodniki miejsca, najlepiej przy pomocy szczoteczki do zębów (jest ona dostatecznie wąska, by dostać się w trudno dostępne zakamarki). Następnie polejmy to samo miejsce wodą utlenioną. Uwaga! Nie spłukujmy tych substancji, bo w ten sposób możemy tylko rozprzestrzenić zarodki.
Nawet najbardziej wymagająca praca domowa staje się przyjemnością, gdy nauczymy się właściwych metod. Jeśli męczyliście się z myciem kabiny prysznicowej przez wiele lat, mamy nadzieję, że po lekturze tego artykułu będzie to zajęcie zdecydowanie mniej uciążliwe. Pamiętajmy też, by umyć drzwi prysznicowe od zewnątrz – najlepiej zrobić to przy pomocy zwykłego płynu do mycia szyb. Powodzenia!