Porady

Jaką pompę do studni wybrać?

Jaką pompę do studni wybrać?

Jaką pompę do studni wybrać? Na rynku aktualnie można znaleźć kilka rozwiązań. Dlatego warto zapoznać się z każdym z nich, aby mieć pewność, że ostatecznie zdecydujemy się na odpowiednią opcję. Jeśli szukasz optymalnej pompy do studni, zapraszamy do lektury.

  1. Czym jest pompa ogrodowa?
  2. Jakie rodzaje pompy ogrodowe znajdę na rynku?
  3. Kiedy sprawdzą się pompy głębinowe?
  4. Jak wybrać pompę ogrodową do pobierania wody?

Każdy ogród czy działka wymaga skutecznego nawadniania. Tam, gdzie mamy problem z dostępem do instalacji wodnej, wykorzystuje się pompy ogrodowe. Aktualnie produkuje się je w różnych wariantach. Dzięki tej różnorodności każdy zainteresowany znajduje najlepszy system nawadniania dla siebie. Zanim jednak podpowiemy, jak wybrać pompę ogrodową, przypomnijmy dokładnie, czym jest i jakie rodzaje urządzenia znajdziemy na rynku.

Czym jest pompa ogrodowa?

Standardowe pompy ogrodowe to urządzenia, dzięki którym możemy wykorzystać wodę, która nie pochodzi od wodociągu. Takie rozwiązania pobierają wodę ze studni lub ze zbiornika, następnie tłoczą ją przeznaczonym do tego przewodem w kierunku zraszaczy, lanc czy specjalnych pistoletów i końcówek zraszających. Taką wodę wykorzystuje się do podlewania roślin, ale nie tylko. Nierzadko woda z pompy ogrodowej stosowana jest także do czynności porządkowych na posesji czy mycia pojazdu.

Jeśli potrzebujesz wydajnych i najwyższej jakości pomp ogrodowych, już teraz sprawdź ofertę na https://www.podlane.pl/, gdzie dostępne są tylko i wyłącznie niezawodne urządzenia.

Jakie rodzaje pompy ogrodowe znajdę na rynku?

Do najpopularniejszych urządzeń zalicza się pompy głębinowe, które wykorzystuje się do pobierania wody ze studni lub ze zbiorników. W przypadku studni chodzi o takie miejsca, gdzie woda znajduje się na większej głębokości niż 8 metrów. Do zalet pomp głębinowych zalicza się cichą pracę i zdolność pompowania wody ze stosunkowo dużych głębokości. Pompy głębinowe to elektryczne rozwiązanie. Obok modeli głębinowych wyróżnia się także pompę zanurzeniową i powierzchniową.

Na rynku znajdziesz także hydrofory, czyli urządzenia, które stosuje się do pompowania czystej wody. Takie rozwiązanie ma prostą zasadę działania. Hydrofor pompuje wodę do momentu, aż jej ilość będzie na tyle odpowiednia, by później sprężone powietrze bez problemu ją wypchnęło, gdy tylko odkręcimy kran.

Oprócz tego dostępne są także pompy zanurzeniowe i specjalne do brudnej wody. Urządzenia tego rodzaju przeznacza się do przepompowywania lub wypompowywania czystej i brudnej wody z zalanej piwnicy, wykopów czy stawów. W przypadku pomp ogrodowych wyróżnia się jeszcze pompy ręczne, które aktualnie są tanim i prostym rozwiązaniem. Grupa ta obejmuje modele kolumienkowe, motylkowe oraz urządzenia o nazwie abisynka. Pompa kolumienkowa bez problemu podniesie wodę z głębokości 8 metrów, motylkowa natomiast pozwala na tłoczenie wody nawet do wysokości 25 m.

Kiedy sprawdzą się pompy głębinowe?

Pompa głębinowa wyróżnia się bardzo zaawansowaną technicznie budową w porównaniu z innymi rozwiązaniami. Składa się między innymi ze skomplikowanego systemu wirników, które przeznaczone są do wytworzenia odpowiedniego ciśnienia. Urządzenia głębinowe wykorzystuje się do zanurzania w płaszczowej rurze. Świetnie sprawdzają się w sytuacji, gdy chcemy pozyskać wodę z niskich warstw wodonośnych. Wysokość podnoszenia pomp głębinowych może wynosić nawet 100 metrów.

Według specjalistów pompy głębinowe to najlepsza opcja dla terenów, które mają problem z niedostatkiem wody. Zatem urządzenia te poleca się wykorzystywać przy gruntach rolnych, uprawach kwiatowych czy w szkółkach leśnych.

Jak wybrać pompę ogrodową do pobierania wody?

Wybierając pompę ogrodową, musisz wiedzieć, że nieco inna nadaje się do studni głębinowej, a inną do płytkiego zbiornika. Dlatego jest kilka parametrów, na które należy zwrócić szczególną uwagę, wybierając optymalną opcję.

Po pierwsze, ważna jest wydajność, wysokość podnoszenia pompy, klasa energetyczna i zużycie wody. Po drugie, musisz określić, czy potrzebujesz pompy do wody czystej, czy brudnej – w tym także do szamba. Do wody czystej poleca się głównie pompy głębinowe oraz hydroforowe. Te ostatnie to modele powierzchniowe, które zwykle montuje się w piwnicy lub przy studni. O ile hydrofory są tańsze i łatwe w instalacji, o tyle pompa głębinowa lepiej sprawdzi się tam, gdzie woda jest głębiej niż 8 metrów. Do zalet pompy głębinowej zalicza się także stosunkowo cichą pracę. Jeśli zatem potrzebujesz urządzenia do studni, w której lustro wody znajduje się na około 8 metrach głębokości lub jeszcze głębiej, pompa głębinowa będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.

Similar Posts