Porady

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021. Jak je uzyskać?

Dofinansowania do fotowoltaiki w 2021. Jak je uzyskać?

Rozważasz montaż paneli fotowoltaicznych? Sprawdź opcje dofinansowania do fotowoltaiki, które sprawią, że poniesiesz niższe koszty i szybciej zaczniesz oszczędzać.

Programy dofinansowania do fotowoltaiki

Marzeniem każdego inwestora jest osiągnięcie najwyższej efektywności inwestycji przy możliwie najmniejszych nakładach finansowych. Nie inaczej sprawa wygląda w przypadku fotowoltaiki. Choć wielu kojarzy się ona początkowo z dużych wydatkiem, to bezapelacyjnie odciąża domowy budżet, z każdym rokiem generując potężne oszczędności. Różnicę widać już w pierwszych latach, choć na całkowity zwrot poniesionych kosztów trzeba poczekać dobrych kilka wiosen. 

Nietrudno obliczyć, że im mniej uda nam się wydać na panele fotowoltaiczne, osiągając pożądaną moc zainstalowaną, tym szybciej zwróci się inwestycja, a zacznie realne oszczędzanie na energii elektrycznej czy ogrzewaniu. Stąd też, decydując się na montaż paneli czy kolektorów, grzechem jest nie rozejrzeć się za programami dofinansowania do fotowoltaiki. Pomoc w tym obszarze oferują instytucje zarówno prywatne, jak i rządowe.

Wśród najpopularniejszych opcji dofinansowania fotowoltaiki są rządowe programy „Mój Prąd” oraz „Czyste Powietrze”. Niestety, ze względu na ogromne zainteresowanie budżet tego pierwszego wyczerpał się w listopadzie 2020 roku. Dobrą informacją jest jednak fakt, że rząd zamierza uruchomić Program „Mój Prąd” 2021. Nie wiadomo jednak na razie, kiedy dokładnie rozpocznie się nowy nabór wniosków. Inwestorzy wciąż mogą jednak ubiegać się o dofinansowanie do fotowoltaiki w ramach „Czystego Powietrza”, uzyskując nawet 30 tys. zł dotacji na przedsięwzięcie termomodernizacyjne (w tym zakup paneli PV). Dopłaty do fotowoltaiki oferują także urzędy gmin czy banki udzielające kredytów.

Jak uzyskać dofinansowanie paneli fotowoltaicznych?

Aby dostać dofinansowanie do fotowoltaiki, musisz zgromadzić odpowiednią dokumentację i wraz z wnioskiem złożyć ją w wybranej instytucji (urząd lub bank). Warunkiem też jest zakup i montaż sprzętu. Oznacza to, że najpierw musisz zapłacić z własnej kieszeni, a dopiero potem otrzymasz zwrot pieniędzy. 

Dla jednych proces ubiegania się o dofinansowanie fotowoltaiki może wydawać się banalny, dla innych wręcz nie do przejścia. Pamiętaj jednak, że kluczowe jest tu przede wszystkim określenie zapotrzebowania energetycznego budynku, dzięki któremu optymalnie dobierzesz poszczególne elementy instalacji, nie przepłacając. Warto skorzystać z doświadczenia fachowców, którzy nie tylko pomogą wykonać odpowiedni projekt, ale i podpowiedzą, jak skutecznie uzyskać dotację do fotowoltaiki.

Similar Posts