Porady

Robocza odzież ochronna – jak ją wybrać i dlaczego jest potrzebna?

Robocza odzież ochronna - jak ją wybrać i dlaczego jest potrzebna?

Niektóre stanowiska pracy wymagają specjalnego podejścia, aby pracownik czuł się komfortowo i bezpiecznie podczas wykonywania swoich zadań. W takich sytuacjach powinniśmy zaopatrzyć się w odzież roboczą, a często także i ochronną. Na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma kategoriami? Do czego służą ubrania robocze, a do czego ochronne? Dlaczego powinniśmy o nie zadbać i po czyjej stronie stoi obowiązek zapewnienia odpowiedniego stroju dla pracownika?

 

1. Odzież ochronna – do czego służy?

2. Kto musi zapewnić ubrania robocze – pracownik czy pracodawca?

3. Jak dobrze dobrać odzież BHP?

4. Odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

 

Odzież ochronna – do czego służy?

Wykonując trudną pracę często jesteśmy narażeni na różne czynniki zewnętrzne, jak na przykład wysoka temperatura, iskry czy możliwość pobrudzenia się. Z tego względu wyróżniamy dwie kategorie ubrań, które ułatwiają poruszanie się w środowisku pracy:

  • odzież robocza, która chroni nas przed brudzeniem się, jest wygodna, dopasowana do warunków, w których wykonujemy swoje zadania. Często również jest ona wykonana z materiału, który zapewnia naszą widoczność przy pracy;
  • odzież ochronna, której zadaniem jest zapewnić nam bezpieczeństwo przed czynnikami, które mogłyby nam zaszkodzić, jak na przykład poparzenie czy upadek czegoś ciężkiego.

 

Kto musi zapewnić ubrania robocze – pracownik czy pracodawca?

To, kto odpowiada za zapewnienie odpowiedniej odzieży zależy w dużej mierze od stanowiska pracy. W przypadku, gdzie odzież ochronna jest niezbędna, pracodawca musi nas poinformować o konieczności jej stosowania, jak i zapewnić dostęp do niej. W sytuacji, gdy sami kupujemy odzież ochronną, pracodawca musi zwrócić nam za nią pieniądze. Podobnie dzieje się w sytuacji, gdy zniszczymy lub zabrudzimy swoje ubranie podczas pracy – za nie również powinniśmy otrzymać ekwiwalent.

 

Jak dobrze dobrać odzież BHP?

Wybierając odzież roboczą powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników. Najważniejszym z nich jest odpowiednie dopasowanie ubrań i butów do naszej sylwetki – w stroju do pracy powinno być nam wygodnie i komfortowo, tak abyśmy mogli spokojnie spędzić w nim cały dzień. Odzież robocza musi być także dopasowana do warunków, w jakich pracujemy: nie może być zbyt ciepła ani za mało ocieplona, powinna zapewniać swobodny przepływ powietrza aby zapobiec nadmiernemu poceniu się i tak dalej.

Z drugiej strony, odzież ochronna musi spełniać więcej wymagań. Przede wszystkim kolejne jej elementy muszą być zgodne z wszelkimi normami i przepisami, które regulują ubrania BHP. Dotyczy to takich czynników, jak odporność na niskie lub wysokie temperatury, elastyczność, wystarczająco wysoka twardość czy niemożność przecięcia materiału ostrymi przedmiotami. Odzież mająca nas chronić musi być również w odpowiednich kolorach, tak aby uczynić nas widocznymi w miejscu pracy – szczególnie, gdy wykonujemy swoje zadania już po zmroku.

 

Odzież robocza – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Odzież robocza BHP musi być odpowiedniej jakości i trwałości, aby faktycznie spełniała swoje zadanie. Z tego powodu powinniśmy zwrócić uwagę na wybierane podczas zakupów produkty. Warto wybrać profesjonalny sklep z odzieżą roboczą, który będzie w stanie zapewnić nam dostęp do najlepszych producentów ubrań roboczych. Dzięki temu nie tylko będziemy lepiej czuć się w pracy, ale również zakupione produkty posłużą nam na dłużej, niż ich tańsze odpowiedniki. Pamiętajmy również, by nie oszczędzać na elementach ochronnych – od ich sprawności często zależy nasze zdrowie, a czasem także i życie.

Similar Posts