Porady

Wybieramy ceramikę do nowoczesnej łazienki!

Wybieramy ceramikę do nowoczesnej łazienki!

Bez różnicy na jaką aranżacje łazienki się zdecydujemy, do jej podstawowego wyposażenia potrzebujemy ceramiki sanitarnej. Ten istotny element łazienkowej przestrzeni powinien nie tylko dobrze spełniać swoją funkcję, ale także winien być bezproblemowy podczas czyszczenia i pielęgnacji, a także dobrze prezentować się nawet po długim użytkowaniu. Podpowiadamy na co zwrócić uwagę, by wybrana przez nas miska WC, umywalka czy bidet były jak najbardziej ergonomiczne.

Rola ceramiki w nowoczesnej aranżacji łazienki

Ceramika sanitarna znana jest od wielu lat. Nie tylko dobrze wygląda, to także nie jest problematyczna, jeśli chodzi o czyszczenie. Na przestrzeni lat czołowi producenci ulepszali ten materiał, by jeszcze bardziej odpowiadał potrzebom współczesnych klientów.

Dziś sama ceramika jest nie tylko bardziej trwała, ale często jest pokryta specjalnymi warstwami, które jeszcze znaczniej ułatwiają jej czyszczenie a także posiadają właściwości antyseptyczne. Nowoczesne miski WC, bidety czy umywalki przybierają różne formy, które to łatwo jest dopasować do wielu aranżacji a także do rozmiaru łazienki.

Największą metamorfozę przeszła miska WC. Dziś dostępne są modele, które to pozbawione zostały kołnierza wewnętrznego. Rozwiązanie takie jest niezwykle praktyczne. Przede wszystkim nie ma już zakamarków, w których gromadzą się i namnażają groźne dla zdrowia drobnoustroje. Powierzchnia pod kołnierzem nie tylko była trudnodostępna, ale także problematyczna, jeśli chodzi o czyszczenie. Zazwyczaj ten obszar nie był szkliwiony.

Usunięcie kołnierza oznacza nie tylko większą higienę, ale także bardziej skuteczne spłukiwanie. Bezkołnierzowe miski WC można spłukać nawet o połowę mniejszą ilością wody, niż modele klasyczne! Modele te ze względu na coraz większą powszechność dostępne są w coraz bardziej atrakcyjnych cenach, zbliżonych do klasycznych kompaktów.

Na przestrzeni lat zmieniły się nie tylko same sanitariaty, ale i umywalki. Jeszcze kilka sezonów temu najpopularniejszym modelem, były te meblowe czy wpuszczane w blat. Dzisiaj wybór ich jest znacznie większy. A do tych, które zasługują na szczególne wyróżnienie zalicza się umywalki stawiane na blat. Chociaż mogą być wykonane z tak różnych materiałów jak: drewno, szkło, metal czy kamień, to i tak wciąż najpopularniejszymi pozostają te wykonane z ceramiki.

Wyższy rant umywalki zapobiega rozchlapywaniu się wody a także sprawia, że umycie twarzy czy ogolenie się jest bardziej komfortowe. Umywalka montowana na blacie posiada jeszcze jedną ważną zaletę – nie zajmuje tak cennego miejsca w samej szafce pod nią. Jest tym samym idealnym rozwiązaniem zarówno do najmniejszych łazienek, jak i przestronnych salonów kąpielowych.

miskawc

Klasyczny kompakt czy miska WC ze stelażem?

Jeszcze kilkanaście lat temu dostępne były tylko stojące, standardowe kompakty WC. Oczywiście modele te posiadają swoje zalety, które wciąż doceniane są przez wiele osób. Przyznać należy jednak, że od momentu pojawienia się misek WC, cieszą się one wciąż rosnącą popularnością.

Przewagą klasycznych kompaktów jest ich bezproblemowy montaż. Modele, które dostępne są na rynku można montować bezpośrednio do odpływu lub do ściany. Kompakty mogą być zróżnicowane między sobą pod względem designu. Wybierać możemy spośród takich pasujących do nowoczesnych aranżacji a także i takich, które posiadają specjalne żłobienia i idealnie wpisują się w stylistykę retro.  Zaletą kompaktów jest także niższa cena, która ciągle odbiega znacznie od miski WC i stelaża.

Miski podwieszane kojarzone są przede wszystkim z wnętrzami nowoczesnymi. Jednak tak naprawdę idealnie sprawdzą się także w aranżacjach klasycznych – wszystko zależy od kształtu samej miski. Zaletą miski jest to, że wygląda ona dyskretnie. Wszystko schowane jest w ścianie a elementami zewnętrznymi pozostaje sama miska i przycisk.

Na rynku dostępne są miski, które ze względu na swój rozmiar mogą znaleźć się nawet w najmniejszych toaletach. Niewątpliwą zaletą jest także łatwe utrzymanie podłogi w należytej czystości. Do wad zalicza się montaż. Jednak nie jest prawdą, że w razie uszkodzenia np. zaworu spustowego czy napełniającego należy cały stelaż rozebrać. Zazwyczaj wyjęcie go jest możliwe przez przycisk spłukujący.

ceramikalazienkowa

Dodatki łazienkowe jako dopełnienie aranżacji

W aranżacji łazienki ważny jest każdy detal wykończenia. Często to właśnie detale decydują o ostatecznym charakterze wnętrza i są przysłowiową „wisienką na torcie”. W nowoczesnych, minimalistycznych łazienkach to właśnie dodatki są często jedynymi elementami dekoracyjnymi. Ich wybór nie powinien być tym samym przypadkowy.

Uchwyty, wieszaki, dozowniki do mydła, mydelniczki, szczotki WC, powinny nie tylko dobrze spełniać swoją funkcje, ale także być dopasowane do stylistyki wnętrza. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się dodatki w kolorze czarnym matowym. To właśnie one mogą być kontrapunktem kolorystycznym w łazienkach jasnych, lub uzupełnieniem modnych czarnych baterii, mebli czy płytek.

Więcej inspiracji łazienkowych znajdziesz na stronie www.lazienkiabc.pl

Similar Posts