Porady

Stelaż do wc – jakie rozwiązanie warto wybrać i na co zwracać uwagę?

Stelaż do wc – jakie rozwiązanie warto wybrać i na co zwracać uwagę?

Stelaż podtynkowy do wc to doskonały wybór zarówno do mniejszych łazienek, jak i dużych, przestronnych pokojów kąpielowych. Dzięki jego zastosowaniu możliwe staje się wykonanie nowoczesnej, estetycznej i atrakcyjnie prezentującej się aranżacji łazienki oraz korzystanie z pełni możliwości wc podwieszanego. Na rynku dostępnych jest wiele, bardzo zróżnicowanych stelaży podtynkowych, które różnią się nie tylko ceną, ale także wymiarami oraz typem zabudowy.

Stelaż podtynkowy do wc – wymiary i wybór rodzaju zabudowy

Stelaże do wc występują w różnych rozmiarach. Standardowa szerokość zestawu podtynkowego, w zależności od producenta oraz przeznaczenia, wynosi od 53 do 50 cm, wysokość z kolei zamyka się w przedziale od 80 do 99 cm. Niższe rozwiązania pozwalają na montaż podwieszanego sedesu także w przypadku braku miejsca, przez co dobrze sprawdzą się w małych pomieszczeniach o ograniczonej przestrzeni. Takie zróżnicowanie wymiarów stelaży pozwala na dostosowanie ich parametrów do warunków panujących w niemal każdej łazience. Przy wyborze stelaża należy zwrócić baczną uwagę na głębokość zabudowy, która powinna być dostosowana do ilości miejsca dostępnego w łazience.

Stelaż do wc występuje w dwóch wersjach. Wyróżniamy stelaże podtynkowe do zabudowy lekkiej oraz stelaże do zabudowy ciężkiej. Zestaw podtynkowy do zabudowy lekkiej zabudowuje się płytami kartonowo-gipsowymi, a jego konstrukcja opiera się na samonośnej ramie ze stali. Montaż takiego stelaża jest stosunkowo prosty, jednak warto mieć na uwadze, że obszar stelaża będzie lekko „wychodził” poza ścianę pomieszczenia, co może je nieco zmniejszać. Powstałą w ten sposób półkę można jednak wykorzystać na akcesoria łazienkowe lub dekoracje. W przypadku stelaża do zabudowy ciężkiej nie ma problemu ograniczania przestrzeni, gdyż cała konstrukcja umieszczona jest wewnątrz ściany. Taki stelaż do wc wymaga jednak więcej pracy przy montażu, co sprawia, że jest mniej popularnym wyborem od swojego lekkiego odpowiednika.

Nie tylko sam stelaż do wc, czyli na co jeszcze zwrócić uwagę?

Kupując stelaż do wc warto wziąć pod uwagę nie tylko jego wymiary oraz typ zabudowy, ale także uwzględnić dodatkowe elementy, które w istotny sposób wpływają na jego funkcjonalność. Jednym z ważniejszych z nich jest możliwość regulacji zakresu spłukiwania. Warte zakupu stelaże, oprócz standardowego zakresu spłukiwania, powinny oferować możliwość ustawienia ekonomicznego spłukiwania. Istotną kwestią jest także wybór przycisku do spłukiwania, który pozwala korzystać z pełnej funkcjonalności stelaża.

W sprzedaży dostępnych jest wiele przycisków do spłukiwania o zróżnicowanym designie, co pozwala na idealne dopasowanie ich wyglądu do pozostałych elementów znajdujących się w łazience. Na szczególna uwagę w dzisiejszych czasach zasługują przyciski skonstruowane w technologii bezdotykowej kompatybilne z konkretnymi modelami stelaży wc, których zastosowanie pozytywnie wpływa na kwestie higienicznego korzystania z toalety. Takie rozwiązania dostępne są m. in. w ofercie marki Roca, której nowoczesny, bezdotykowy Przycisk EP2 idealnie pasuje do stelaży do zabudowy lekkiej Duplo One.

Similar Posts