Porady

Dach odwrócony – najważniejsze informacje

Żeby zdecydować się na odpowiedni dach, jaki ma się znaleźć na naszym domu, trzeba przede wszystkim zdać sobie sprawę z tego, co znaczy dobre zadaszenie. Jakie funkcji powinien pełnić i jakie są standardy wykonywania różnego rodzaju pokryć dachowych? Przede wszystkim dach powinien być odpowiedzią na potrzebę ochrony domu zarówno przed słońcem, jak i przede wszystkim wilgocią.

Dach odwrócony czy zwykły?

Nie da się ukryć, że zalanie mieszkania przez nieszczelny dach, to tak naprawdę potrzeba włożenia dziesiątek, jak nie setek tysięcy w jego remont. Dlatego na pytanie czy dach odwrócony, czy standardowy, coraz częściej wybiera się ten pierwszy. Wynika to z wielu zalet, ale przede wszystkim zabezpieczeń wodoodpornych, czyli sprawieniu, że warstwa izolacyjna będzie wyjątkowo długo spełniać swoją funkcję.

Czym jest dach odwrócony?

Standardowe dachy, przede wszystkim płaskie, ale nie tylko, to kilka warstw różnego rodzaju materiałów, które sprawiają, że chroni on mieszkanie przed zarówno nieodpowiednimi temperaturami, jak i wilgocią. Przede wszystkim jednak warstwa chroniąca mieszkanie przed zalaniem, a więc różnego rodzaju masy czy folie i membrany były dotychczas kładzione jako warstwa znajdująca się na samym wierzchu. Ten sposób konstrukcji dachu miał oczywiście swoje zalety, ale pojawiała się także główna wada, przez którą bilans wychodził ujemny. Membrany izolacyjne chroniące przed wilgocią były narażone na najbardziej degradacyjne czynniki atmosferyczne i potrafiły tracić swoje właściwości po upływie pewnego czasu. Dlatego też dachy takie wymagały częstych poprawek i uszczelnień.

Dach odwrócony jak sama nazwa mówi, to pokrycie dachowe, które po prostu nakładane jest odwrotnie. A dokładniej jego warstwy są montowane w odwrotnej kolejności. Dzięki temu najważniejsza warstwa, czyli membrana chroniąca przed wilgocią, znajduje się na spodzie, przez co nie docierają do niej niszczące promienie słoneczne lub olbrzymie mrozy.

Dachy odwrócone zielone

Dachy odwrócone pozwoliły na jeszcze jedno ciekawe rozwiązanie konstrukcyjne. Dzięki temu, że wilgoć nie spływa po pierwszej warstwie, tylko dopiero spodniej, daje on możliwości tworzenia coraz popularniejszych, zielonych pokryć dachowych. Są one nie tylko ładne, ale i dają świetne właściwości izolacyjne, jak i wspomagają trend eko. Dachy zielone są oczywiście tworzone według najbardziej wymagających procedur. Wierzchnie warstwy systemów dachowych zielonych dają odpowiednie podłoże do wzrostu roślin, a profesjonalne firmy zajmujące się układaniem tego typu dachów dbają także o dachy, by były one w pełni bezpieczne dla konstrukcji.

Similar Posts