Porady

Wybierz odpowiednie wiertło do betonu!

Wybierz odpowiednie wiertło do betonu!

Do wiercenia betonu należy przygotować odpowiednie narzędzia, ponieważ jest jeden z najtwardszych materiałów, z jakim mamy do czynienia na placu budowy lub w gotowym domu. Wybór odpowiedniego wiertła do betonu to nie tylko kwestia zwiększenia szybkości naszej pracy, ale także zapewnienia sobie odpowiedniego bezpieczeństwa dla siebie i dla otoczenia. Pracując przy remoncie lub budowie, używając dobrze dopasowanych narzędzi i zgodnie z zasadami bhp nie tylko szybciej skończymy całą robotę, ale również często ominą nas dodatkowe koszty, które mogą być spowodowane uszkodzeniami sprzętu lub nieszczęśliwymi wypadkami.

Wiertła do betonu – jakie są ich rodzaje?

Szukając odpowiedniego wiertła do betonu, warto znać ich rodzaje i na jakiej podstawie wybrać jedno z nich. Mogą się one różnić między ze sobą ze względu na: 

  1. Rodzaj uchwytu
  2. Materiał, z którego zostały wykonane
  3. Kształt
  4. Rozmiar

Pracując w betonie, możemy wybrać różne elektronarzędzia i właśnie ze względu na nie należy wybrać odpowiedni rodzaj uchwytu, który umożliwi szybkie i bezpieczne wiercenie. Każde urządzenie może mieć inny standard mocowania i należą do nich:

  1. SDS Plus – wiertła o takim rodzaju uchwytu używane są w takich narzędziach jak młotowiertarki, czy młoty udarowe. Jest to bardzo popularny sposób mocowania, a średnica uchwytu wynosi 10 milimetrów.
  2. SDS Max – w przypadku używania do betonu wiertła o większej średnicy jak 18 milimetrów będziemy mieli do czynienia z uchwytem tego rodzaju.
  3. SDS Quick – to sposób mocowania, który ma zastosowanie w urządzeniach marki Bosch, więc jego przeznaczenie jest bardzo ograniczone, ale średnica wynosi 6,5 mm.
  4. Sześciokątne – Taki rodzaj uchwytów ma dużą wydajność i jest bardzo popularny wśród różnego rodzaju remontów
  5. Cylindryczne – Bardzo skuteczne rozwiązanie, które umożliwia zablokowanie obracanie się wiertła

Jaki wybrać materiał?

Żeby rozpocząć pracę na ścianie z betonu, możemy używać wierteł udarowych, widiowych i diamentowych. Widiowe, to najpopularniejsze z nich i wykonane są ze stali narzędziowej lub stali, w której znajdują się tytan i kobalt. Są one pokryte węglikiem spiekanym dla dodatkowego wzmocnienia. Do wiertarek udarowych wykonywane są specjalne wiertła zwane udarowymi, których głowica jest pokryta węglikiem spiekanym. Do prac przy trudnych podłożach warto wybrać najbardziej wytrzymałe wiertło, czyli diamentowe, którego głowica wykonana jest z naturalnego kruszcu.

Kształt wiertła, dlaczego jest ważny?

Kształt wiertła do betonu zależy od jego przeznaczenia. Jeśli niezbędne jest, żeby pracować na dużej powierzchni, powinniśmy wybrać wiertła koronowe, pierwsze z nich o ostrym zakończeniu wywierca beton na wylot, jeśli natomiast chcemy, aby nasze otwory były płytkie, to warto wybrać wtedy końcówkę o płaskim zakończeniu. Wiertła widiowe mają pojedynczą spiralę z rowkiem i sprawdzają się w pracach remontowych. Dla małych otworów i precyzyjnych wywierceń warto wybrać kształt podwójnego ostrza. Różne kategorie wierteł mają inne przeznaczenie i do porównania, jeśli chcemy pracować na betonie zbrojeniowym, należy wybrać produkty o znacznie większej wytrzymałości i innym kształcie. Czteroostrzowe wiertło, gdy napotka w jakimś miejscu wierconego betonu zbrojenie, może po kilkunastu sekundach dalej odpowiednio przewiercać otwór. Kształt wiertła i jego rodzaj należy dobrać do potrzeb, który mamy na placu budowy lub w czasie remontu. https://fixero.com/akcesoria-do-elektronarzedzi/wiertla-i-otwornice/wiertla-do-betonu.html

Rozmiar wiertła do betonu – wiertła o odpowiedniej wielkości dla większej wygody w pracy

Średnica i długość wiertła do betonu ma bardzo duży wpływ na szybkość i jakość naszej pracy. W ofercie sklepów internetowych znajdziemy wiertła różnych rodzajów, których średnica może mieć od 3 do 32 mm. Dla porównania długość, jaką mogą mieć to nawet 50 cm i mogą się one sprawdzić z całą pewnością przy rozbiórkach. Odpowiednie dopasowanie rozmiaru do wykonywanego otworu umożliwi zrobienie go precyzyjnie i odpowiednim tempie, dlatego bardzo ważne jest podczas wyboru wiertła do betonu, aby wiedzieć, w czym i jak głęboko planujemy wiercić.

Zadbaj o wiertło do betonu dla bezpieczeństwa i szybkości Twojej pracy

Jeśli szukasz wysokiej klasy produktu, który sprawdzi się przy wielu różnych realizacjach remontów oraz w pracy na placach budowy, to warto pamiętać, również o możliwości ostrzenia wierteł. Można to robić przy użyciu profesjonalnych narzędzi, które utrzymają nasze wiertło do betonu w odpowiedniej kondycji. Jest także możliwość wykonywania tego samodzielnie, ale to wymaga odpowiednich umiejętności, aby być w stanie naostrzyć wiertło do betonu pod odpowiednim kątem. Odpowiednia dbałość o wiertła przedłuży ich żywotność, a także wpłynie na nasze bezpieczeństwo w czasie pracy. Co więcej, zadbane akcesoria do wiertarek są także skuteczną ochroną przed ich uszkodzeniem. Warto pamiętać o wymianie wiertła do betonu na nowe, kiedy zobaczymy, że jest mocno zużyte, albo o starannym naostrzeniu dla zwiększenia jego skuteczności.

Similar Posts