Drożyzna rynku pierwotnego Warszawy to już aksjomat – od kilkunastu lat ceny idą tylko w górę, nie dając się nawet srogim kryzysom gospodarczym. Dziś dodatkowo mamy inflację, która też wcale nie sprzyja obniżkom.
Twierdzimy jednak, że w Warszawie wciąż idzie znaleźć mieszkanie w cenie, jeśli nie niskiej, to przynajmniej przyzwoitej. Gdzie i jak takiego mieszkania szukać – opowiemy w tym wpisie.
W jakiej dzielnicy szukać?
Jeśli szukasz budżetowej opcji – możesz od razu pominąć dzielnice takie jak Śródmieście, Ochota, Mokotów, Wola, Wilanów i Żoliborz. Na Włochach i Pradze też raczej będzie trudno znaleźć coś w średnim przedziale cenowym, choć zdarzają się nieliczne wyjątki – jak na przykład osiedle Aleje Praskie, wielorodzinny kompleks z terenem rekreacyjnym położony na Kamionku i realizowany przez renomowaną firmę Develia.
Przedział cenowy od około 6000 do 10 000 złotych wbrew pozorom też jest dość liczny – wystarczy wybrać odpowiedni typ nieruchomości i lokalizację. Z góry można powiedzieć, że będą to tradycyjne osiedla wielorodzinne oraz kompleksy domów jednorodzinnych w zabudowie szeregowej lub bliźniaczej.
Najtańsze mieszkania i nowe domy w Warszawie znajdziesz w następujących dzielnicach:
-
Ursynów;
-
Białołęka;
-
Rembertów;
-
Ursus;
-
Wawer.
Nieliczne oferty ze średniej półki cenowej możesz też znaleźć na Wilanowie, zwłaszcza na jego obrzeżach, czy też na Targówku.
Żeby zobaczyć cały obraz i wszystkie dostępne oferty, skorzystaj z interaktywnej mapy nowych inwestycji w Warszawie – tu sprawdzisz dokładną lokalizację inwestycji i dowiesz się o alternatywach położonych w pobliżu.
Dlaczego ceny rosną?
Aktualne okoliczności gospodarcze raczej wykluczają ewentualność spadków cenowych. Oto kluczowe czynniki, pod wpływem których ceny ciągle idą w górę:
-
Droższe materiały budowlane. Ceny najważniejszych materiałów, zwłaszcza stosowanych do ocieplania budynków, wzrosły o 100 procent w skali roku, brakuje też ich na magazynach, co wydłuża czas oczekiwania na ich dostawę. Te koszta w efekcie odbijają się na cenach transakcyjnych mieszkań.
-
Wzrost kosztów realizacji. Wytyczne, co do technologii i materiałów budowlanych są coraz ostrzejsze, a ich wdrożenie wymaga zaangażowania wykwalifikowanych specjalistów. Deweloperzy też myślą przyszłościowo i projektują aktualne realizacje tak, by po upływie lat wciąż pozostawały nowoczesne. Stąd powszechne stosowanie innowacyjnych rozwiązań – takich jak ładowarki pojazdów elektrycznych na osiedlach, kosztowna w wykonaniu fotowoltaika czy systemy smart-home.
-
Rosnąca inflacja. To zjawisko już naznaczyło życie każdego Polaka – przez nią mamy teraz drożej nie tylko w sklepach, ale też na rynku pierwotnym. Inflacja też pobudza osoby mające oszczędności do refleksji – gdzie jest najlepiej ulokować kapitał, by nie stracił na wartości? Wiele osób dochodzi do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie mieszkaniówka, uważana za najbardziej stabilną i opłacalną branżę inwestycyjną.