Dekoracje

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Jak wybrać narzutę na łóżko?

Sypialnia to pomieszczenie niezwykle intymne, wyjątkowe i przeznaczone do relaksu oraz snu. Właśnie dlatego duże znaczenie ma wybór nie tylko odpowiednich mebli, ale także i dodatków. Ważnym elementem dekoracyjnym i praktycznym jest narzuta na łóżko, która nie tylko nadaje wnętrzu dodatkowego charakteru, ale także chroni materac i pościel przed kurzem oraz zabrudzeniami.

Rodzaje narzut na łóżko i ich funkcje

Wybór konkretnej narzuty na łóżko zależy nie tylko od stylistyki sypialni, ale także od funkcji, które ten element dekoracyjny ma pełnić. Można wyróżnić dwa główne rodzaje narzut:

  • pikowana, która jest wykonana z ciepłej tkaniny i dodatkowo podszyta,
  • narzuta typu pled, czyli dekoracyjna, która ma głównie pełnić funkcję estetyczną. 

W przypadku, w którym mieszkańcy lubią spać w zimie pod narzutą lepiej wybrać typ pikowany, jednak najczęściej jest tak, że do dodatkowego przykrycia się można wykorzystać ciepłą kołdrę lub koc. Właśnie dlatego najlepiej zdecydować się na zakup narzuty dekoracyjnej, która dodatkowo ochroni łóżko przed kurzem oraz różnymi zabrudzeniami. Szeroki wybór pięknych narzut dekoracyjnych można znaleźć na stronie: https://alena-firany.pl/narzuty-na-lozko.html

Jak dobrać rozmiar narzuty na łóżko?

Rozmiar narzuty zależy od wielu różnorodnych czynników. Przede wszystkim znaczenie ma szerokość i długość pościeli oraz łóżka. Niektórym zależy na tym, Abu narzuta przykrywała tylko i wyłącznie pościel, a innym na tym, aby ten element dekoracyjny sięgał aż do podłogi. Oznacza to, że konieczne jest zmierzenie nie tylko samego materaca, ale także i łóżka, wraz z jego ramą i wysokością. Dodatkowo warto wziąć kilka centymetrów zapasu, ponieważ pościel na łóżku lekko unosi narzutę. 

Materiał oraz estetyka narzuty

Kolejnym ważnym czynnikiem w trakcie wyboru narzuty na łóżko jest materiał, z którego została wykonana, oraz estetyka. W sklepach internetowych i stacjonarnych można znaleźć narzuty wykonane z poliestru, satyny, akrylu lub bawełny. Warto zwrócić uwagę na to, czy materiał ma być ciepły, chłodny, czy też ma odbijać światło. Przykładowo narzuty uszyte z satyny pięknie się prezentują, jednak mogą zsuwać się z łóżka. Właśnie dlatego lepiej postawić na bawełnę lub poliester. Estetyka to kolejny element, który warto wziąć pod uwagę, przed zakupem narzuty na łóżko. Znaczenie ma dopasowanie narzuty do reszty elementów dekoracyjnych w sypialni, a także do kolorystyki Oczywiście można także postawić na bardziej odważne rozwiązanie i dobrać taką narzutę, która będzie kontrastowała z całym wnętrzem. W sypialniach świetnie sprawdzają narzuty w kolorze brązowym, beżowym, a także fioletowym. Warto wybrać taki kolor narzuty, który jest dopasowany do zasłon lub do ramy łóżka. 

Funkcjonalność narzuty 

Decydując się na zakup narzuty, warto sprawdzić jej funkcjonalność. Przede wszystkim znaczenie ma możliwość prania narzuty w pralce. Po drugie, ważne jest to, czy ten element nie zsuwa się z łóżka. Spore znaczenie ma także kwestia koloru i materiału, ponieważ na jaśniejszych barwach może być widać zabrudzenia, kurz lub pyłki, które pojawiają się w mieszkaniach z różnorodnych przyczyn. Właściciele zwierząt powinni także zwrócić uwagę na to, czy z narzuty da się w łatwy sposób usunąć sierść. Warto pamiętać o tym, że taka kapa musi dobrze zasłaniać pościel, ponieważ gdy do domu przychodzą goście, mogą oni zajrzeć do sypialni. Dobrze dobrana narzuta pozwala więc także na zachowanie prywatności i ukrycie pościeli, a także piżam lub nocnej bielizny. 

Similar Posts