Porady

Ekogroszek – dobry wybór dla domu i dla środowiska

Ekogroszek - dobry wybór dla domu i dla środowiska

Unia Europejska wymaga od państw członkowskich ciągłego zaostrzania norm dotyczących ekologii. Takie hasła, jak ocieplenie klimatu, smog, emisja CO2 są obecnie hasłami powszechnie używanym. Promuje się alternatywne do samochodowych metody poruszania się.

Po przez ogłoszenia społeczne rząd stara się wpłynąć na obywateli, by zaczęli dbać o środowisko naturalne. Dlatego też, kwestia wyboru sposobu ogrzewania w budynkach jest bardzo istotna. W niektórych regionach, dzielnica węgiel jaki środek służący do ogrzania nowopowstałych domów nie jest mile widziany. Co więc wybrać? Czy ekogroszek, jest dobrym rozwiązaniem i czy jest naprawdę eko?

Przedrostek eko jest używany w związku z tym, iż materiał tego typu spełnia ekologiczne normy unijne dotyczące powstałych w wyniku spalania produktów ubocznych takich jak popiół oraz niewielką zawartość siarki. Zwolennicy ekogroszku podają jako główną zaletę, wygodę jego użytkowania. Specjalne piece są dostosowane tak, by spalając ekogroszek , użytkownik nie musiał się martwić o kontrolowanie  i regulowanie temperaturę w domu. Firmy produkujące materiały opałowe, starają się dobierać ich skład w taki sposób, by jak najmniej zanieczyszczeń przedostawało się do atmosfery. W dobie, gdy kładziony jest nacisk na produkty ekologiczny, tylko taka droga pozwala producentom na efektywną reklamę i zachęcenie do zakupu większej ilości klientów.

Decydując się  ekogroszek opałowy, przy budowie nowego domu lub remoncie już istniejącej instalacji grzewczej, trzeba się liczyć z dość wysokimi kosztami. Niestety piece do spalania ekogroszku są dalej stosunkowo dość drogie w porównaniu z tradycyjnymi kotłami, gdzie stosowany jest węgiel. Oczywiście dostępny wachlarz produktów jest bardzo duży. Najprostsze modele kotłów na ekogroszek są dużo tańsze od tych bardzo nowoczesnych i zautomatyzowanych do maksimum.

Jak przy każdym paliwie opałowy, najlepszym sposobem na odpowiedni wybór jest kupowanie ekogroszku na próbę, ale ze sprawdzonych, legalnych źródeł. By zminimalizować cenę, można zdecydować się na zakup w sezonie letnim, bowiem im bliżej okresu grzewczego, tym wszelki produkty opałowe drożeją. Należy pamiętać, by przy kupnie odpowiedniego paliwa, kierować się jego kalorycznością, która powinna wynosić ≥ 24 MJ/kg.

Pamiętajmy o tym, iż ekogroszek może być bardzo dobrym rozwiązanie, zarówno pod względem ekonomicznym i ekologicznym, jeżeli po instalacji kotła poświęcimy nieco czasu na ustawienie jego parametrów oraz wybierzemy materiały opałowe dobrej jakości.

Similar Posts