Rosnące ceny materiałów budowlanych oraz usług powodują, że osoby marzące o własnym domu coraz częściej zastanawiają się, czy będzie ich stać na realizację tego marzenia. Przeglądając oferty działek oraz projekty domów może wydawać się nierealne, aby przy obecnych cenach zamknąć się w kwocie 100 tys. złotych. Oczywiście wszystko zależy od skomplikowania bryły, metrażu oraz założonego standardu. Na czym można zaoszczędzić, a kiedy jest to niemożliwe? Ile rzeczywiście kosztuje budowa domu?
Jaki jest obecnie realny koszt budowy domu?
Podstawowe pytanie brzmi, co rozumiemy przez pojęcie budowy domu. Tak samo, jak nawet niewielkiej kawalerki nie sposób kupić już za 100 tys. złotych, tak też ciężko będzie kupić w tej kwocie działkę, postawić mury i wykończyć wnętrze. Koszty budowy domu najlepiej jest kalkulować etapami. Dobrze jest też regularnie śledzić zmieniające się technologie i wykorzystywane w budownictwie ekonomiczne rozwiązania. Wiele z nich znajdziesz na stronie: mjproject.tech/jak-wybudowac-dom-za-100-tys-zl/.
Zamknijmy więc budowę domu ograniczając ją tylko i wyłącznie do ukończenia tzw. stanu surowego zamkniętego. Dom za 100 tys. jest wtedy jak najbardziej realny. Ważne jest, aby szukając projektów domów wybrać jak najprostszą konstrukcję, której postawienie nie będzie zbyt kosztowne. Ograniczeniem będzie też z pewnością wielkość budynku. Wyjściem z sytuacji jest zdecydowanie się na dom rekreacyjny przystosowany do całorocznego zamieszkania.
Jak powinna przebiegać oszczędna budowa domu?
Dom z poddaszem użytkowym to dobry sposób na to, aby mieszkać wygodniej. Na wyższej kondygnacji najlepiej jest umieścić strefę prywatną, czyli zaaranżować sypialnie. Duże znaczenie dla ostatecznych kosztów ma też to, czy zdecydujemy się na ekipę, która wykona dla nas całą inwestycję pod klucz, czy też będziemy korzystać z usług różnych fachowców. W redukcji kosztów pomaga też samodzielne wykonanie, chociaż części prac.
Bardzo istotny wybór właściwego projektu domu. Powinien to być możliwie prosty budynek, na planie prostokąta. Jeśli mamy większą działkę taniej będzie wybudować dom parterowy, oszczędzamy wtedy na stropach. Każda z tych decyzji wpływa na finalną cenę inwestycji.
Mimo że postawienie domu za 100 tys. jest coraz trudniejsze i trzeba się liczyć z tym, że jest to dolna granica, jaką można osiągnąć to nadal można to zrobić ekonomicznie. Ważne jest, tylko aby dobrze zaplanować każdy etap i porównać, czy można w danej kwestii zaoszczędzić.