Porady

Kolor dachu w budynku jednorodzinnym – jak go wybrać i jakie ma znaczenie?

Kolor dachu w budynku jednorodzinnym - jak go wybrać i jakie ma znaczenie?

Właściciele domów jednorodzinnych stając przed wyborem koloru dachu, mają ogromny dylemat. Pomimo iż ogromną popularnością cieszą się ciemne odcienie dachów, jak szarość, czarny, granat czy grafit, istnieje cała masa innych kolorów. Pokrycie dachu najczęściej wykonuje się wcześniej, niż elewację budynku, dlatego wybierając kolor – zarówno dachu, jak i elewacji – trzeba brać pod uwagę całość bryły i dobrać kolorystyke poszczególnych elementów tak, aby współgrały ze sobą i tworzyły spójną kompozycję.

Jak wybrać odpowiedni kolor dachu?

Wybór barwy pokrycia dachowego nie należy do najłatwiejszych kwestii. Niejednokrotnie przekonują się o tym właściciele domów jednorodzinnych, stając przed jego wyborem. Projekty domów nowoczesnych najczęściej uwzględniają kolory szarości czy grafitu,. Ważne, aby dokonać wyboru, nie tylko w zgodzie z własnymi upodobaniami, ale również biorąc pod uwagę inne czynniki. Aby cały budynek dobrze prezentował się  na tle otaczającego krajobrazu, warto zwrócić uwagę na  sąsiednie budynki – dobrać kolorystykę, która harmonijnie wpisze się w otoczenie.

Często zdarza się, że – w trosce o spójność kolorystyczną – kolor dachu jest ograniczony przepisami zagospodarowania przestrzennego,. W takiej sytuacji należy dostosować się do obowiązujących przepisów.. 

Wybierając kolor dachu, pamiętajmy, że wśród roślinności najlepiej wyglądają kolory naturalne np. brąz czy grafit. Nie warto stawiać wtedy na czerwień czy niebieski odcień dachu, gdyż może to dość specyficznie wyglądać i kłócić się z całym krajobrazem. Żywe kolory najlepiej wybierać w betonowych miastach, gdzie potrzeba nieco ożywienia i koloru. Unikajmy ich w miejscach zalesionych, gdzie zamiast upiększać mogłyby szpecić otoczenie. 

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas wyboru koloru dachu?

Kolor dachu to bardzo ważna kwestia, która wpływa na wygląd całej nieruchomości. Wybierając jego barwę, dobrze jest zwrócić uwagę na charakter budynku. Projekt domu nowoczesnego najczęściej uwzględnia biel na ścianach i kolor grafitowy dachu. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby wybrać inny kolor pokrycia. Kiedy dom wykończony jest w starym stylu, dobrze jest stawiać na ciepłe barwy dachu. W dużej mierze, należy dobrać go pod kolor elewacji i własnych upodobań. Pokrycie ceglaste dobrze jest łączyć z kremową lub lekko żółtą elewacją, natomiast grafit z białym odcieniem. Co istotne, domy nowoczesne są często wyposażone w ciemne odcienie dachów. Wynika to z faktu ich łatwiejszego dopasowania do koloru elewacji. 

Jakie znaczenie ma kolor dachu?

Kolor dachu ma ogromne znaczenie dla wyglądu całego budynku i jego dopasowania do otoczenia. Dodatkowo ma również ogromne znaczenie, jeśli chodzi o komfort przebywania w pomieszczeniach. Jak wiadomo, niektóre kolory np. grafit czy czerń, dużo szybciej się nagrzewają, a wszystko przez mocniejsze pochłanianie promieni słonecznych. Jednak w sytuacji odpowiedniego wykonania termoizolacji poddasza i doposażenia okien dachowych, kolor nie powinien mieć tak ogromnego znaczenia. Wybierając jasny kolor dachu można mieć pewność jego mniejszego nagrzewania się, co może być szczególnie odczuwalne podczas otwierania okien połaciowych. 

Zdjęcie: Projekt EC402 – Dom perfekcyjny (z wentylacją mechaniczną i rekuperacją) z kolekcji Muratora, arch. Piotr Lewandowski

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Similar Posts