Sypialnia, to oaza, gdzie regenerujemy siły po ciężkim dniu. Nie dzielimy się na ogół tym pomieszczeniem z nikim, a podstawowym kryterium, według którego wybieramy meble do sypialni, jest wygoda.
Łóżko – centralny punkt sypialni
Bez dwóch zdań – łóżko to zawsze centralny punkt sypialni. Wybierając meble do sypialni z określonej kolekcji, właśnie na łóżko zwracamy uwagę przede wszystkim.
Wygodny i zdrowy, kilkuwarstwowy materac to podstawa, ale rama łózka jest niemniej istotnym elementem. Powinna mieć odpowiednią wysokość – ani zbyt wysokie, ani za niskie łóżka nie są zbyt wygodne. Przecież kiedyś jednak kładziemy się i wstajemy z łóżka – niewłaściwa wysokość byłaby niepotrzebną niedogodnością, która psuła by efekt wygody i funkcjonalności całości.
Niemniej ważna, jeśli nie ważniejsza, jest solidna konstrukcja ramy. Najpopularniejsze są wciąż łóżka z drewna, często z litej sosny. Słabym punktem takich łóżek jest żebrowy stelaż, na którym bezpośrednio leży materac. Bardzo często przy dużych obciążeniach dochodzi do pęknięcia i złamania poszczególnych szczebli stelaża – zwłaszcza w tańszych modelach. Na szczęście jest to element, który łatwo wymienić, często nawet wyceniony jest osobno. Dobrze jest więc nawet wybierając tańsze łóżko, dobrać do ramy solidny stelaż.
Inną wadą, której wystąpienie w poszczególnych modelach łóżek drewnianych trudno jest przewidzieć, jest skrzypienie. Niektóre modele posiadają gumowe podkładki w miejscach, gdzie stelaż opiera się na ramie. Jeśli nasze łóżko drewniane takiego zabezpieczenia przed skrzypieniem nie posiada, zawsze możemy zrobić je sami.
Im bardziej prosta i minimalistyczna jest rama łóżka, tym bardziej uniwersalna i tym łatwiej będzie nam dopasować pozostałe meble do sypialni. Węzgłowie na przykład – lepiej, żeby było elementem dobranym osobno i możliwym do wymiany, kiedy zechcemy zmienić aranżację.
Co poza łóżkiem?
Większość łóżek posiada w wyposażeniu podstawowym, lub alternatywnym wysuwane szuflady na bieliznę pościelową. Jeśli mamy jednak wystarczająco dużo miejsca, możemy skusić się na zakup skrzyni na bieliznę. Rozwiązanie to często jest stosowane zwłaszcza w sypialniach urządzonych w stylu rustykalnym. Skrzynia na bieliznę może stanowić nie tylko element funkcjonalny, ale też ozdobę tworzącą styl pomieszczenia.
Osobna, umieszczona przy sypialni garderoba, jest wciąż mało popularnym rozwiązaniem, zwykle więc w sypialni umieszczamy dużą szafę. Najpraktyczniejsze, choć nie najtańsze są szafy do zabudowy. W zależności od wielkości pomieszczenia, zajmują czasem całą ścianę i trzymana w nich jest cała nasza garderoba. Dzięki temu nie musimy zagracać dużym meblem innych pomieszczeń.
Szafy sypialniane bardzo często wyposażone są w lustra, co dodatkowo powiększa nam optycznie pomieszczenie. Zresztą – zwykle w sypialni ubieramy się rano, więc poza korytarzem jest to miejsce, w którym lustra są niezbędne.
Podsumujmy: wybierając meble do sypialni kierujmy się przede wszystkim wygodą i funkcjonalnością. Sypialnia to w końcu nasz i tylko nasz azyl.