Przemysł

3 najważniejsze zalety konstrukcji stalowych

3 najważniejsze zalety konstrukcji stalowych

Konstrukcje stalowe są wykorzystywane w budownictwie w wielu miejscach. To podstawa dzisiejszej metody budowlanej, która musi być jednak dobrze wykonana, by mogła spełniać swoją funkcję. Konstrukcje stalowe mają wiele zalet, ale trzy wyróżniają się na tle wszystkich innych materiałów.

Wytrzymałość

Nie ma wątpliwości, że jedną z największych zalet tego typu konstrukcji budowlanych jest właśnie wytrzymałość. Dlatego najchętniej stosuje się ją w rozpiętych konstrukcjach, w konstrukcjach o dużej masie i wielkości. Wytrzymałość i odporność na działanie temperatury czy warunków atmosferycznych wynika także ze sposobu konserwacji stali. Dzięki nowoczesnym metodom przemysłowym, takim jak cynkowanie czy malowanie proszkowe można uzyskać nawet kilkudziesięcioletnie zabezpieczenia bez jakiejkolwiek ingerencji, konieczności napraw i innych tego typu działań. To sprawia, że konstrukcje stalowe pochodzące od dobrych producentów są podstawą dzisiejszego budownictwa.

Sprężystość

Wysokie budowle, duże konstrukcje rozpięte na kilkadziesiąt metrów to dzisiejszy sposób stawiania budynków. Zależy nam na wytrzymałości i niskiej masie oraz na aktywnej pracy materiałów. Tak działają stalowe elementy konstrukcyjne. Najwyższy moduł sprężystości sprawia, że stal można z łatwością przenosić oraz konstruować bez strachu dla jej kruchości. Jakość podkreślają także ruchy pracujące budynku. Stal pozwala na wytrzymanie większych naprężeń oraz napięć, a co za tym idzie także na budowanie wyżej i stabilniej.

Stosunek ładunku do masy konstrukcji nośnej

Stal ma zasadniczą zaletę, a mianowicie na jej mały element przypada duży udźwig. Stal jest stabilna, dlatego tego rodzaju konstrukcje wytrzymują bardzo wiele. Można w ten sposób stawiać budynki wyższe i szersze, bowiem stalowe elementy pozwalają na ich utrzymanie. Konstrukcja o tej samej objętości z innych materiałów pozwala na wzniesienie budynku i obciążenie nośnej „ramy” dużo mniej niż w przypadku konstrukcji stalowych. To znów sprawia, że stal jest nie tylko bardziej wytrzymała, ale i praktyczna, a więc daje większe możliwości.

Similar Posts