Gdzie wykorzystuje się projekty hal stalowych
Hale stalowe i inne obiekty oparte na konstrukcji stalowej, to jedna z najczęściej stosowanych technologii budowy obiektów wielkopowierzchniowych. Pomimo stosunkowo wysokiej ceny głównego materiału konstrukcyjnego (czyli stali), budowa na stalowym szkielecie pozwala zaoszczędzić czas i koszty robocizny.
Projekty hal stalowych znajdują zastosowanie w budowie obiektów nie tylko dla przemysłu, ale też dla rolnictwa. Projektuje się również stalowe hale magazynowe, sklepowe, obiekty użyteczności publicznej jak biura i kina, a nawet wielopiętrowe budynki mieszkalne.
Najistotniejsze cechy projektów hal stalowych
Projekty hal stalowych w większości przypadków powstają na zamówienia indywidualne. Każdy projekt uwzględnia potrzeby inwestora związane z przeznaczeniem sali, oraz normami bezpieczeństwa i ochrony środowiska, jakie hala ma spełniać zarówno podczas użytkowania, jak i już na etapie budowy.
Budowa hali stalowej polega w zasadzie na stworzeniu szkieletu z profili stalowych, na którym będzie się opierała obudowa. Obudowa ta wykonywana jest zazwyczaj z prefabrykowanych płyt warstwowych. Każda z nich z kolei to dwie okładziny z blachy stalowej wypełnione wełną mineralną w formie płyt, pianką poliuretanową, albo styropianem. Od przeznaczenia budynku zależy, jak konkretnie będzie wyglądała konstrukcja hali stalowej. Takie właśnie kwestie brane są pod uwagę przy projektowaniu hal stalowych.
Na etapie projektu nie tylko dostosowuje się konstrukcję do potrzeb inwestora. Projektowanie hal stalowych to również ustalanie kosztu, z jakim będzie się musiał liczyć inwestor, kiedy dojdzie do budowy.
Projektując hale stalowe o przeznaczeniu przemysłowym, nie można zapominać o wygospodarowaniu powierzchni na pomieszczenia socjalne dla pracowników, jak również biura, jeśli mają być usytuowane w tym samym budynku. Hala stalowa nie musi być bowiem zimnym, ściśle przemysłowym obiektem. Pamiętajmy o tym, że projektuje się również domy mieszkalne i biurowce oparte o konstrukcje stalowe.
Projektowanie hal stalowych to aktualnie często wybierana specjalizacja biur projektowych. Zaprojektowanie bezpiecznej i funkcjonalnej hali stalowej stanowi nie lada wyzwanie dla projektanta, ale jednocześnie daje ogromną satysfakcję. Nie da się ukryć, że również finansową.
Komputerowe narzędzia wspomagające projektowanie hal stalowych
Dawno minęły czasy, kiedy projekty domów i hal powstawały na stole kreślarskim przy pomocy ołówka. Aktualnie na rynku istnieje wielki wybór programów do rysowania projektów – od hali przemysłowej, po altankę na działkę. Programiści prześcigają się w ich udoskonalaniu i dodawaniu coraz to nowych funkcji mających usprawnić pracę projektantów. Grupa tych programów, pod wspólnym określeniem CAD (Computer Aided Design) to szereg propozycji darmowych, do domowych zastosowań, jak również płatnych i to dość drogich – do zastosowań komercyjnych. To również dowodzi, jak bardzo dynamicznym i rozwojowym rynkiem jest projektowanie hal stalowych.